Každých čtrnáct dní, vždy v pátek, najdete na stránkách nejčtenějšího deníku v zemi testy, které vám poradí, jak nakupovat rozumně a kvalitně. A co víc. Potravinový Sherlock vás vždy upozorní na případné prohřešky výrobců a poradí, jak nenaletět na jejich triky.

7 rad, jak reklamovat vadnou potravinu

Prohřešky výrobců často odhalí jedině laboratoř. To je starost Potravinového Sherlocka. Ani tak ale nejsme jako spotřebitelé bezmocní. Máme svá práva, a pokud je známe a nebojíme se o ně bojovat, zákony nám umožňují zvítězit v mnoha malých bitvách! Třeba pomocí reklamace.

Ta se totiž nevztahuje jen na rozbitou pračku nebo kávovar. Základní pravidla, jak se nenechat v obchodě napálit, pro Blesk připravil právník Lukáš Zelený, Ombudsman Blesku, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu a dlouholetý ochránce spotřebitelů.

Mgr. Lukáš Zelený
Autor: archiv

Kontrolujte datum

Potraviny mají na obale uvedená data ve spojení s výrazy »Minimální trvanlivost do…« a »Spotřebujte do…«. Zásadní rozdíl je v tom, že potraviny po uplynutí data použitelnosti již nelze dále prodávat a neměly by být konzumovány, protože již nejsou bezpečné ani zdravotně nezávadné. Potraviny, u nichž uplynula minimální trvanlivost, prodávat lze, ale musí být pro spotřebitele bezpečné a umístěné odděleně od ostatních potravin a řádně označené! 

Reklamujte!

Datum na obalu výrobku znamená, že do konečného data použitelnosti či minimální trvanlivosti má prodávající vůči vám povinnosti z takzvané záruky za jakost. Pokud potravina nemá do daného data obvyklé vlastnosti, máte právo ji reklamovat!

Příklad: Koupíte si majonézový salát a zjistíte, že značně zapáchá, i když ještě neuplynula doba použitelnosti – pak reklamujte! Okurky, u kterých najdete po otevření na povrchu plíseň, přestože neuplynula minimální trvanlivost, reklamujte. „Vadou může být ale také to, pokud se výrobek neshoduje s deklarovaným složením nebo nemá předepsanou gramáž,“ dodává Zelený.

Hlídejte si cenu na účtence

Naúčtovali vám jinou cenu? Ozvěte se hned! „Požádejte o vyřazení zboží z nákupu ještě před zaplacením,“ radí Zelený.

Všimli jste si až po zaplacení? „Jděte si správnou cenovku na regálu vyfotit, vemte k ruce akční leták, kde je cena uvedena, a reklamaci uplatněte co nejdříve u vedoucího prodejny nebo na informacích. V takovém případě můžete požadovat vrácení rozdílu mezi deklarovanou a účtovanou cenou, protože pro prodávajícího je závazná cenová nabídka v letáku nebo na regálu,“ doporučuje odborník. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.