I v letošním roce vás čeká víc než 20 testů potravin, které se ocitají nejčastěji v našich nákupních košících. Potravinový Sherlock přináší nejen přehled o tom, na co dát pozor při nákupu. Výběrem zboží v široké síti všech supermarketů v České republice testuje výrobce a odhaluje pravdu. Plní to, co říkají na obalech? Neobelhávají zákazníky? Pohybují se ve spodní, nebo horní hranici uvolněných potravinových norem?

Nový test každých 14 dní

Spotřebitelské testy najdete ve vydání deníku Blesk každý sudý týden v pátek. Pokud na ten den připadne svátek (např. 1. května), vyjde test o den dříve. 

Kdo testuje?

Analýzy potravin pro Blesk testuje již pátým rokem renomovaná laboratoř Eurofins.

● Senzorický test, v němž se posuzuje vzhled, chuť a vůně testovaných potravin, organizuje a vyhodnocuje již přes čtyři roky Senzorické centrum Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) v Praze.

Pečeť za odměnu

Poctivé výrobce Potravinový Sherlock rád odmění. Zlatou pečeť uděluje za nejlepší kvalitu, stříbrnou za nejlepší chuť. Pečetě na výrobcích jsou pak nejen odměnou slušným podnikatelům, ale i jednoduchým vodítkem dobrého nákupu pro spotřebitele.

Trest za podvod

Pokud Sherlock odhalí nepravosti či prohřešky výrobců, které jsou za hranou legislativy, jedná deník Blesk trvdě a nekompromisně. Ve spolupráci s dozorovými orgány, jako jsou Státní veterinární správa (SVS) či Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), se snaží o okamžitou nápravu. Dosud největší podvod, odhalený spotřebitelskými testy Blesku – antibiotický med společnosti Včelpo – měl za důsledek ukončení činnosti této společnosti, která do sítě supermarketů dodávala zřejmě ukrajinský med, nezákonně označení jako český.

Bereme to vážně! 

Není v silách státních orgánů zkontrolovat 100 % potravin přicházejících na stůl spotřebitelům,“ vysvětluje zástupce mluvčího SVS Petr Majer. „Každou aktivitu vedoucí ke zlepšení kvality potravin v ČR proto vítáme a všechny podněty, jak od spotřebitelů, tak i od médií, bereme vážně a vždy se jimi zabýváme,“ dodává. Jeho slova podtrhuje fakt, že poslední loňský test Blesku opět odhalil v medu zakázanou antibiotickou látku dapson, na což Potravinový Sherlock upozornil veterináře.

Med s antibiotikem

Výsledkem bylo, že dotyčnou šarži medu stáhli z prodeje a zajistili její likvidaci. „Podnětem pro kontrolu byl výsledek testu zveřejněného začátkem prosince deníkem Blesk. Vyšetření v německé akreditované laboratoři mělo v rámci spotřebitelského testu objednaného deníkem detekovat přítomnost dapsonu. Vyšetření úředních vzorků v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv tuto informaci potvrdilo,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

V prodeji není

Šlo o med značky Landis, který byl k dostání v obchodech řetězce Globus ve středních Čechách. Šlo o směs medů ze zemí EU a mimo EU od slovenského distributora Alfa-R s datem spotřeby 09/2022 a šarží NR PARTII 1. Veterináři zahájili kontrolu ve skladech Globusu už začátkem prosince. „Uvedený med od výrobce Landis není v žádném našem hypermarketu v prodeji,“ řekla Blesku mluvčí Globusu s tím, že zákazníci mohou dříve zakoupený med vrátit na kterékoliv prodejně Globusu a budou jim vráceny peníze v plné výši.

Jak funguje státní dozor?

V Česku funguje systém kontrol potravin. Nejviditelnějšími státními dozorovými orgány jsou Státní veterinární správa (SVS) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), které jsou podřízené ministerstvu zemědělství. Zatímco SVS kontroluje výrobu a dovoz potravin živočišného původu, SZPI dozoruje potraviny v maloobchodní síti (zejména jejich bezpečnost, jakost a označování) a výrobu potraj vin rostlinného původu.

Už v pátek 24. ledna: Test jogurtů s vyšším obsahem bílkovin

Mají oproti »obyčejným« jogurtům více bílkovin? Pochutnáte si na nich? Vyplatí se je kupovat? A jaký je rozdíl mezi jogurtem »řeckého typu« a tzv. skyrem? Výsledky testu, rady nutriční terapeutky a tipy na správný nákup najdete JEDINĚ V BLESKU.

VIDEO: Šílenost v asijské restauraci: Hostům ze stolu utekl kus kuřete.

Video
délka: 00:33.55

Šílenost v asijské restauraci: Hostům ze stolu utekl kus kuřete Facebook - Rie Prettyredbone Phillips