Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Oblačno, bouřka 29°C

Dohra řádění chuligánů na „Staromáku“: Výtržník míří k soudu, dalších osm lidí policie stíhá!

Autor: diz, pom - 
8. ledna 2021
17:32

Vyostřená demonstrace, která proběhla 18. října na Staroměstském náměstí vůči vládním opatřením spjatým s koronavirem, má své důsledky. Tehdy v poutech zasahujících policistů skončilo celkem 144 výtržníků. Jeden z nich za své extempore bude souzen, osm dalších policie stíhá.

Jednalo se o nejhlasitější, a zároveň nejvíce vyhrocený protest vůči vládním opatřením proti koronaviru. V neděli 18. října 2020 se do Prahy sjeli lidé ze všech koutů republiky na protest, jež iniciovali fotbaloví chuligáni. Protest se záhy změnil v bouřlivou demonstraci, při které lidé používali pyrotechniku, ničili prostředí historického centra Prahy a chovali se neurvale, až musela zakročit policie, a to i z toho důvodu, že na místě bylo více lidí - ke všemu bez roušek - než tehdy vládní nařízení umožňovalo.

144 výtržníků skončilo ve spárech policie. Jak nyní Blesku prozradil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala, jednoho z nich čeká soud, dvěma dalším soud hrozí, a šest stíhá policie.

Na jednu osobu byla podána obžaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 pro zločin násilí proti úřední osobě a přečin výtržnictví,“ sdělil Cimbala. Během demonstrací totiž docházelo i k určitým výpadům demonstrujících vůči policistům. Fotograficky je například zdokumentovaný muž, který zezadu kopl do nic netušící policistky! Zda jde právě o tohoto, mluvčí sdělit nemůže.

Dalších osm osob je aktuálně trestně stíháno v souvislosti s předmětnými výtržnostmi, které se udály na dotazované demonstraci,“ uvedl dále Cimbala. „Ve dvou případech pak již byl policejním orgánem státnímu zástupci předložen návrh na podání obžaloby.

Protesty a škody

Demonstranti po sobě na Staroměstském náměstí zanechali pořádnou paseku. Den po konání akce sdělil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), že Pražským službám vznikly v důsledku úklidu nepořádku mimořádné náklady 30 tisíc korun. „Došlo k poškození části městského mobiliáře, odpadkových košů atp.,“ dodal.

Video  Po protestu proti vládním restrikcím na Staroměstském náměstí zbyly povalené odpadkové koše.  - CNC/Václav Burian
Video se připravuje ...

„Nasazeno bylo tehdy celkově 690 policistů pořádkových jednotek a 215 policistů pořádkové policie, dopravní policie a služby kriminální policie a vyšetřování. Celkem bylo nasazeno 905 policistů a 15 strážníků městské policie,“ sdělili k tomu zpětně policisté. „Kvalifikovaný odhad mzdových nákladů činí 3 666 621,- Kč, ostatní náklady činí 600 865,-Kč. Celkové náklady budou známé po uzávěrce platů policistů.“ Dohromady to tedy činí 4 267 486,- Kč. Částka by přitom neměla být konečná.

e.lesanova ( 8. ledna 2021 18:56 )

Na provokatéry, kteří vyhledávají adrenalin, stádo záměrně nedodržující nařízení v nouzovém stavu, vandaly...tvrdé a nekompromisní tresty, jinak brzy dopadneme jako v USA...Magistrát by se měl KONEČNĚ zamyslet, komu vydá povolení k demonstracím, kdy by organizátoři měli podepsat, že plně zodpovídají za průběh a budou platit veškeré s tím spojené náklady...dohled policie, zdravotníků, příp. ošetření a úrazů, stejně jako zničený majetek a úklid...Svoboda totiž NENÍ anarchie

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa