Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Jak funguje nejvytíženější krematorium v ČR? Mrazáky v návěsech, spaluje se i v noci

Autor: chm - 
8. ledna 2021
05:00

Mají spuštěny všechny tři kremační pece 24 hodin denně, nebožtíky spalují i o víkendech, kdy se mrtví nepřivážejí. Současná epidemická situace tvrdě zasáhla i ostravské krematorium, největší v republice. Ministr Hamáček uvedl, že těla se budou převážet z Ostravy jinam.

„Jsme jediným krematoriem v Moravskoslezském kraji, spádová oblast je obrovská,“ vysvětluje Ivo Furmančík (61), ředitel Krematoria Ostrava, které jede na maximum možného. „Spalujeme i o víkendech, kdy pohřební služby těla nevozí,“ dodal.

Do covidu stíhali

Zvyšující se počty těl mrtvých v krematoriu podle úřadů souvisí s epidemickou situací kolem koronaviru. „Za rok 2020 jsme měli 13 tisíc žehů za rok, což je dvakrát víc, než kdekoli jinde v ČR. Předloni to bylo 11 tisíc,“ podotkl Furmančík.

Veškerá chladicí zařízení, včetně záložního, umístěného na dvoře krematoria, jsou vytížena na 100 procent. Tři kremační pece jsou spuštěny nonstop, ale už nestíhají nebožtíky „odbavovat“. V posledních týdnech spálí až o 60 procent více těl.

Chyba v systému?

Už se objevily hlasy, že nedostačující kapacita je systémová chyba. To ale Ivo Furmančík odmítá. „To jsou hlasy, které tomu nerozumí. Nikdy jsme neměli problém zpopelnit všechna těla, která k nám pohřební služby přivezly. Současná situace je záležitostí až posledních týdnů,“ uzavřel ředitel.

Kde mrtví „čekají“?

Ostatky zemřelých přivážejí ke krematoriu pohřební služby. Pak se umisťují do chladicích boxů o teplotě 0 až 5 °C. Kvůli značnému vytížení boxů vnitřních krematorium nedávno pořídilo náhradní zařízení, které umístilo na dvůr areálu.

V chladicích boxech smí být těla uložena maximálně týden od úmrtí. Pokud se nestihnou zpopelnit, musí být umístěna do boxů mrazicích, s teplotou -10°C. I ty se v Ostravě velmi rychle plní.

Spaluje počítač

Ostravské krematorium má k dispozici tři nejnovější technikou vybavené pece. Zpopelnění těl řídí počítač, pracovníci jen kontrolují průběh, tedy teplotu a čas na displeji a v případě potřeby režim přepnou na manuál. V peci je při žehu teplota 950 až 1100 °C. Jeden žeh trvá zhruba 60 až 70 minut, podle velikosti těla. „Již je podepsána smlouva na vybudování čtvrté pece, dojde k tomu již letos,“ řekl ředitel Ivo Furmančík.

V létě vedro, v zimě kosa

Město Ostrava přiznává, že budova krematoria z roku 1961 už je zastaralá. „Vykazuje velké technické i estetické nedostatky. V létě je v budově neúnosné teplo a v zimě dochází k velkým tepelným únikům,“ říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Chystá se proto kompletní rekonstrukce budovy. Zvítězil návrh studia Meerkatelier. „Nové“ krematorium by mělo být hotovo do konce roku 2022.

Video Život pohřebáka v době koronaviru. Nejvíc práce bylo v listopadu, nejsmutněji v říjnu. - Blesk

ANO_nam_bude_Iip ( 8. ledna 2021 17:11 )

http­s://ww­w.id­nes.cz­/zpra­vy/zah­ranic­ni/u­sa-cina-wu-chan-labolator-koronavirus-fauci-gran­t.A2­00430_­192522­_zah­ranic­ni_jhr

ANO_nam_bude_Iip ( 8. ledna 2021 17:10 )

Wuchanská laboratoř získala grant od USA

ketlIer ( 8. ledna 2021 17:09 )

Běž si zase pohonit nad videem s Verešovou, úchyle!

johnny stopper ( 8. ledna 2021 15:16 )

Navíc, tady píše hygienička, že Ostrava má problémy s krematoriem i mimo covid.
http­s://ww­w.no­vinky­.cz/do­maci/­clanek­/razo­va-krematoria-maji-dostatecnou-kapacitu-ostrava-ma-problemy-i-mimo-covid-40347274

Pokud Vám odkaz nepůjde, dejte si do hledače: "Rážová: Krematoria mají dostatečnou kapacitu" a dočtete se.

johnny stopper ( 8. ledna 2021 13:54 )

http­s://ww­w.id­nes.cz­/ostra­va/zpr­avy/­tomas-kuzel-moravskoslezsky-kraj-bohumin-pozar-pane­lak.A2­00809_­174814­_ostra­va-zpravy_jog

Pokud vám odkaz nepůjde, dejte do hledače "už je toho na jeden kraj nějak moc". Vím toho o Severní Moravě opravdu hodně, hodně. Na rozdíl od Vás. Chování Těch lidí je opravdu děsivé, ale ještě děsivější je, že některým jako Vy se to zdá normální... To pasuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud