Nikola (25) má transplantované plíce, v Motole teď dostala vakcínu proti covidu. „Je to vysvobození“
Očkování proti koronaviru je v plném proudu, během dvou dní dostalo vakcínu v Praze přes 2500 lidí, převážně zdravotníků. V motolské nemocnici v úterý naočkovali také další skupinu lidí, které koronavirus ohrožuje nejvíce - lidi po transplantaci plic. O očkování byl podle lékaře Jana Havlína z tamního transplantačního oddělení velký zájem, lékaři vybrali zatím 50 lidí, kteří ji dostali.
Aby ochánila ty nejzranitelnější, rozhodla se motolská nemocnice kromě zdravotníků naočkovat hned také lidi, kteří za sebou mají transplantaci plic - koronavirus se totiž ve vážnějších případech projeví právě jako zápal plic. Vakcínu ve středu dostalo celkem 50 takových pacientů, mezi nimi i 25letá Nikola Drožová z Prahy.
Nikole v jejích pěti měsících diagnostikovali cystickou fibrózu – vážnou nevyléčitelnou nemoc, která postihuje dýchací a trávicí soustavu. Pacientům trpících touto nemocí se v plicích tvoří hlen, jehož se organismus sám neumí zbavit, často proto trpí záchvaty kašle a jsou velmi náchylní na jakékoli respirační onemocnění.
Mladá žena nemá kvůli své nemoci život jednoduchý. „Víte pro mě je nebezpečná i obyčejná chřipka. Když přišel covid, nic extra se pro mě nezměnilo. Musím na sebe být opatrná pořád. A rouška? To je pro mě celý život naprosto běžná pomůcka, bez které nefunguju,“ vysvětluje Nikola.
Transplantaci plic prodělala Nikola už dvakrát, poprvé v roce 2018, plíce se ale neujaly. Druhou podstoupila letos v létě, od té doby je podle svých slov v izolaci. „Začali jsme rekonstruovat byt, takže jsem se zabavila při zařizování a nuda neměla šanci, ale těším se, až budu moct mezi kamarády," svěřila se Nikola.
Obavy z vakcíny
„Očkování je pro mě vysvobozením, konečně si budu moci užívat ty nové plíce,“ řekla Blesku. „Ze začátku jsem měla z vakcíny trochu obavy, bála jsem se, aby ji tělo přijalo. Ale věřím lékařům, a když ti mi očkování doporučili, už jsem neváhala,“ řekla krátce poté, co dostala první dávku. Na druhou je obejdnaná za tři týdny.
„Po první dávce musím být ještě opatrná a hlídat se, po druhé dávce bych ale už konečně mohla vidět své přátele,“ těší se Nikola. Každý pacient po aplikaci očkování počká 30 minut v čekárně, jestli se nedostaví nějaké vedlejší účinky. Pokud vše proběhne hladce, může jít domů. „Mám i speciální telefonní číslo, na které můžu volat ve dne v noci, kdyby se se mnou něco dělo. Ale snad bude vše v pořádku," doufá Nikola.
Motol za 3 dny naočkoval už přes 1000 lidí
Motolská nemocnice se rozhodla naočkovat všech 250 žijících pacientů po transplantaci plic, uvedl na středečním setkání v nemocnici šéf transplantačního programu Jan Havlín. 30 z nich už covid prodělalo a neměli podle něj lehký průběh, nemocnice proto oslovila zbylých 220 pomocí online formuláře. Zájem byl podle lékaře obrovský. „Prvních 50 bylo vybráno lékařským týmem, aby byly jednotlivé typy pacientů zastoupeny rovnoměrně,“ dodal Havlín.
Očkování probíhá v motolské nemocnici už 3. den. Nejprve šli na řadu lékaři, sestry a sanitáři. V úterý se dostalo kromě onkologických pacientů i na seniory v motolské LDN. Celkově Motol zvládl naočkovat už kolem 1100 lidí.
„V očkování budeme pokračovat ještě zítra. Pak nám zřejmě dojdou zásoby. Zatím nemáme přesné informace, kdy by měly další vakcíny dorazit. Nicméně nepochybujeme, že to bude včas, abychom mohli podat druhou dávku vakcíny,“ řekl na tiskové konferenci náměstek ředitele Martin Holcát.
Pět nebo šest dávek vakcíny z jednoho balení
Určitou naději, jak zvýšit počet dávek z jedné várky, by mohlo přinést povolení Evropské agentury pro léčivé přípravky, aby z jedné ampulky šlo získat až šest dávek proti současným pěti povoleným. Podle vedoucího lékárníka Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka to možné je, látky je v ní dostatek.
„Čistě matematicky to samozřejmě vychází. Ve farmaceutické výrobě je to naprosto běžná praxe, pokud je v balení více dávek. Výrobce garantuje těch 5 dávek a počítá s tzv. mrvtvým objemem," vysvětluje Horák. Při očkování může dojít k nepatrným ztrátám, které jsou zapříčiněné obratností zdravotníka, typem jehly atp.
Aby mohlo být použito šest dávek místo pěti, musí příslušný postup schválit především výrobce i mezinárodní lékové agentury. Do té doby musejí zdravotníci podle Horáka podávat pouze pět dávek z jednoho balení.
V Česku se začalo očkovat v neděli první vakcínou povolenou pro použití v Evropské unii od firem Pfizer a BioNTech. Česko jich má objednáno závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek. Dosud jich bylo do Česka dodáno 9750, další se očekávají ve čtvrtek. Celkem je od různých výrobců objednána vakcína pro 6,9 milionu lidí.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.