Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Konec roku v ČR a covidové zákazy: Na Vánoce půlnoční mše ano, silvestrovské oslavy ne!

Autor: Lucie Ješátková - 
19. prosince 2020
05:00

Dopolední nákup v obchodě, půlnoční v kostele a Silvestr z gauče. Tak budou ve zkratce vypadat letošní Vánoce. Takže jako obvykle? Omyl, v Česku platí 4. stupeň protiepidemického systému PES, který s tradičním vánočním pořádkem zamává. A může být ještě hůř - páteční skóre odpovídalo pátému stupni a pokud by se situace nelepšila, expertní tým ministerstva zdravotnictví zváží přechod právě do nejpřísnějších omezení.

Vše ale záleží na tom, zda Sněmovna prodlouží nouzový stav, ve kterém je možné kroky protiepidemického systému PES uplatňovat. Ten stávající totiž končí 23. prosince. O jeho prodloužení Sněmovna rozhodne pravděpodobně v úterý. Vláda proto na Vánoce připravila řadu výjimek. Například obchody budou moci otevřít na Štědrý den dopoledne, a to i přesto, že ve 4. stupni PES mají zůstat na státní svátky zavřené.

Jsem rád, že máme alespoň v týdenním předstihu jasno, nejhorší jsou rozhodnutí a změny ze dne na den,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Některé řetězce ale přesto neotevřou. Své zaměstnance nechá na Štědrý den doma například síť obchodů Penny Market, Lidl nebo Kaufland. Otevřené naopak zůstanou řetězce Albert, Globus a Tesco.

Noční výjimka, zákaz zpěvu ale platí

Kromě obchodů budou moci lidé na Štědrý večer navštívit půlnoční mše. A to i přesto, že ve čtvrtém stupni systému platí zákaz nočního vycházení od 23. do 5. hodiny. V kostelech bude ale možné využít jen pětinu míst. „Prosím všechny, co na půlnoční mši půjdeme, aby byla dodržována protiepidemická opatření,“ řekl včera po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO).  V kostelech budou i nadále platit dvoumetrové rozestupy a zákaz hromadného zpěvu.

Video Epicentrum - Radek Mounajjed - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Silvestr z gauče a bez rachejtlí

Úlevu ze zákazu nočního vycházení ale vláda nepřijala pro oslavy přelomu roku. Venku i doma tak bude moci být pospolu nejvýš šest osob. „Vytvořte si svou sváteční sociální bublinu, tedy síť lidí dodržujících stejná preventivní opatření jako vy. Vyhněte se setkávání s lidmi mimo vaši domácnost či tuto skupinu,“ napsala Blesku mluvčí rezortu zdravotnictví Barbora Peterová.  Lidé se letos budou muset rozloučit i s půlnočním ohňostrojem.

Od 23. hodiny bude totiž i na Silvestra platit zákaz nočního vycházení. Ministerstvo zdravotnictví ale neuvedlo, že by chtělo apelovat na policii, aby zvýšila silvestrovské obchůzky. Ty jsou podle Peterové čistě v gesci Policie ČR.

Nouzový stav do 22. ledna?

V nouzovém stavu žije Česko nepřetržitě už skoro 80 dní, skončit má na Vánoce. Vláda požaduje jeho další prodloužení o 30 dnů, tedy do 22. ledna. Ve Sněmovně pro to ale nemá zatím podporu. Proti se staví ODS, Piráti a další opoziční strany. A váhají i komunisté, kteří s tím kabinetu alespoň trochu pomohli a vládu tolerují. Jediný, kdo pomoc vládě připouští, jsou lidovci. Mají ale dvě podmínky.

„Situace se zhorší a vláda nastaví férové kompenzace pro ty, kterým omezuje podnikání,“ napsal Blesku šéf KDU-ČSL Marian Jurečka (39) s tím, že za splnění těchto podmínek jsou ochotni hlasovat o pokračování jenom do 8. ledna. Zda poslanci stav prodlouží a případně o kolik dní, se rozhodne v úterý 22. prosince.

Video Antigenní testování: Ústřední vojenská nemocnice Praha - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

 

padouch236 ( 19. prosince 2020 15:22 )

marmat: A to je co? To je typické bla..bla o ničem..To máte strach, jako všichni přicmrndáci, kteří se bojí říci, co si myslí??? Proto to tak v tomto, kdysi krásném státě vypadá... "Žluč a frustrace". Hodně přízemní. Vážený, když chci něco říci, tak to řeknu přede všemi a nahlas...Za žádnou "dílnu" nepíši, víme???? Vy jste byl vždycky alibista....

marmat ( 19. prosince 2020 13:41 )

wikipedie:
Aeronet.cz (nebo také AE News) je anonymně provozovaný zpravodajský internetový server publikovaný v českém jazyce. Šéfredaktor serveru vystupuje pod zkratkou VK jako „vedoucí kolotoče“. Podle vlastní charakteristiky autorů jde o „nezávislý internetový zpravodajský portál připravovaný českými a slovenskými krajany žijícími v Nizozemsku, Rusku a v USA“, resp. „ústřední server mediálního odboje v České republice“.[1] V jeho obsahu ovšem převažují těžko ověřitelné zprávy a spekulace.

marmat ( 19. prosince 2020 13:18 )

petrolinkovi13- místo třešinky na dortu !!! Minář to okopčil?? Senzačně !
****************
"Píšeme pro vás, pro naše čtenáře. Každý obnos, kterým nám přispějete, pomůže našemu serveru v jeho přežití další měsíc. Bez vás to ale opravdu nezvládneme. Děkujeme za každou částku, jednorázovou i opakovanou, neboť každý finanční příspěvek pomáhá. AE News nabízí několik cest, kterými můžete přispět na náš provoz" :Pay­Pal,Bit­coin,­Bankov­ním převodem v ČR
Upozornění: Při zasílání příspěvků na účet nezapomeňte do zprávy pro příjemce uvést slovo “Dar”.
Čtenáři z České republiky mohou své příspěvky zasílat na náš korunový účet u Air Bank" ....­....­....­....­....­....­....­....­....­....

marmat ( 19. prosince 2020 13:10 )

padouch236: 12.28-Příspěvek/FEJKjako bejk .....od A-Z
Není vůbec třeba vůbec rozebírat !!!
Žluč a frustrace z něj totálně kape....
Je to rovněž z dílny "aeronet.cz" petrolinek13 a spol.???

marmat ( 19. prosince 2020 13:04 )

petrolinek13: Ještě Vám tak na 3 "VAŠE" diskuzní příspěvky ten článek vystačí
Zbývá JEN vybrat ty "nejúdernější" informace pro Vaši/trollí potřebu !
****­******­******­******­******­******­******­**
Na závěr článku-vzkaz šéfredaktora !!!!! Hodně připomíná web Milionu chvilek !!!
****­******­******­******­******­******­******­**
"Je nám jasné, že tento rok bude Ježíšek mimořádně nákladnou a bolestivou záležitostí v reflexi na celoroční dopady covidové hysterie, ale pokud se ocitneme i my mezi vašimi obdarovanými, budeme vděčni za jakoukoliv částku. Přispět nám můžete na naší obvyklé darovací stránce zde, ale pouze v případě, že si to můžete dovolit, tedy podle svých možností. Každý příspěvek má smysl, každý se počítá, malý i velký. Přispět můžete bankovním převodem, PayPalem, Bitcoinem a poštovní složenkou na účet. Naše práce může pokračovat jedině s Vaší podporou. Děkujeme!"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud