Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Kluby a restaurace nedodržují zavíračku, Blatný chce milionové pokuty a hrozí „čtyřkou“

Aktualizováno -
5. prosince 2020
15:05
Autor: ČTK - 
5. prosince 2020
14:25

Policisté v noci zasahovali v mnoha restauracích a barech, které byly přes zákaz otevřené i po 22:00. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to ve vyjádření pro ČTK označil za neakceptovatelnou nezodpovědnost. Požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé takových podniků dostali pokuty v řádech milionů korun. Podle něj je Česko na hranici mezi třetím a čtvrtím stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace hrozí, že se restaurace a bary, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, znovu budou muset zavřít.

„I kdyby to byly jen desítky případů, považuji to za velký problém,“ řekl Blatný v České televizi. Rozumí tomu, že lidé se po dlouhé době uzavření restaurací chtějí scházet a bavit, vinu dává provozovatelům. Zákazníci by podle něj pochopili, pokud majitel restaurace vládní nařízení o omezené otvírací době dodržuje, a takových je podle něj naprostá většina. „Ale když se i malá část bude chovat nezodpovědně, tak na to doplatíme všichni,“ dodal.

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK potvrdila, že policisté k podobným případům v noci vyjížděli. Dodala však, že přesný počet případů porušení opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, i to, jak byla opatření porušena, bude znát až po víkendu.

„Někteří provozovatelé restaurací a klubů se bohužel chovají velice nezodpovědně. Podle informací od policejního prezidenta vyjížděly v noci hlídky k velkému množství případů, kdy byly podniky otevřené i po 22:00 hodině,“ uvedl ministr. Jsou to spolu s omezením počtu návštěvníků na polovinu běžné kapacity, maximálního počtu čtyř lidí u stolu a míst jen na sezení podmínky, za kterých se mohly ve třetím stupni přísnosti protiepidemických opatření restaurace a bary otevřít.

Video Ministr Jan Blatný k otevření lyžařských areálů 18. prosince - abl

Policie odjela, hospoda zase otevřela

„Přestože byli jejich provozovatelé upozorněni, jakmile hlídka odjela, otevřeli znovu. Takováto hromadná nezodpovědnost je naprosto neakceptovatelná,“ sdělil ministr. Požádal proto o zpřísnění kontrol a o to, aby provozovatelům takových zařízení byly uloženy pokuty u horní hranice, tedy v milionech korun.

O situaci Blatný mluvil s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), policejním prezidentem Janem Švejdarem nebo brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) kvůli porušení vládních restrikcí v jihomoravské metropoli.

Mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka ČTK potvrdil, že policisté v průběhu noci v jednom z klubů v centru Brna zasahovali. „Oznámení bylo několik s tím, že mělo docházet k porušování aktuálně platných vládních nařízení. Vyšetřování stále pokračuje, doplňují se výpovědi svědků, proto zatím k případu nebudeme uvádět další informace,“ uvedl Chaloupka.

Už v pátek označil Blatný epidemickou situaci za velmi křehkou a jakýkoliv výkyv podle něj může znamenat její výrazné zhoršení. „Nechci strašit, ale stále se pohybujeme na pomezí třetího a čtvrtého stupně. Opravdu chceme zpátky do ‚čtyřky‘? Pokud se nebudeme všichni chovat zodpovědně, budou to bohužel právě restaurace, kluby a bary, které budou opět zavřeny,“ dodal.

V současné době se protiepidemická opatření řídí podle systému PES, ve kterém se vypočítává rizikové skóre na škále nula až sto. Posledních třináct dní je v Česku na hodnotě 57. Po sedmi dnech, které jsou pro zmírnění opatření potřeba, vláda proto minulou neděli schválila přesun do třetího stupně rizika. Platí od čtvrtka a na rozdíl od čtvrtého stupně v něm neplatí noční zákaz vycházení a otevřely se restaurace, služby, všechny obchody nebo hotely.

zadnice ( 13. prosince 2020 10:43 )

Tak už sakra začněte dávat pokuty na max. částky padni komu padni!!!

1912 ( 8. prosince 2020 05:50 )

1912 ( 8. prosince 2020 05:50 )

Vihulsy ( 7. prosince 2020 18:11 )

Laso,neš chytat něgde ňákej ten Kovyt,tak lepčý je prolejt sy tlamu f putyce lyguérem á pak jýt f Práglu na Tráfu eště slušný kch::ůrvi lovyt.Česprácy.

gejzovic ( 6. prosince 2020 10:38 )

Navrch opozice dělejte jak chcete čim větší binec,tím lepší proti Babišovi

Zobrazit celou diskusi
Další videa