Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Babiš nechápe Hamáčkův návrh na vyšetřovací komisi. „Nemám žádné složky,“ řekl o Blatném

Aktualizováno -
1. listopadu 2020
20:30
Autor: simao, ČTK - 
1. listopadu 2020
18:41

Nominace ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) do vlády, přestože podepsal petici spolku Milion chvilek žádající odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), považuje předseda vlády za důkaz toho, že odbornost je pro něj důležitější než politický názor ministrů. Babiš to dnes řekl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Premiér se dnes pozastavil také nad apelem Jana Hamáčka (ČSSD) zřídit vyšetřovací komisi kvůli přípravě na druhou vlnu.

O novém ministrovi zdravotnictví Janu Blatném (za ANO) Andrej Babiš (ANO) v nedělním hlášení Čau lidi řekl, že ho nezajímá, že podepsal dvakrát petici Milionu chvilek a „tyto lidi spojuje vůči mně nenávist a cílem je odstranit mě z české politiky“.

Babiš: Nikoho nekádruju

„Já navrhuji ministry ne podle jejich politických názorů, ale podle odbornosti a mně byl pan Blatný doporučen jako odborník. A já jsem se s ním o jeho politických názorech nikdy nebavil a ani to nepovažuji za důležité, ani se bavit nebudu tak, jak s ostatními ministry, kteří jsou ve vládě. To jednoznačně dokazuje to, že nemám žádné složky, že nikoho nekádruju,“ tvrdí Babiš.  

Babiš uvedl Blatného do úřadu ve čtvrtek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Romana Prymulu (za ANO), který musel z vedení ministerstva odejít poté, co byly minulý týden zveřejněny fotografie Blesku, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla být zavřená, a usedá do auta bez roušky.

Vůbec nejsme vyprázdnění, tvrdí šéf ANO

Blatný původně tvrdil, že o podpisu petice neví, v pátek ale potvrdil, že ji podepsal. „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB,“ píše se mimo jiné v petici. Ministr řekl, že do Babišovy vlády nyní vstoupil, protože pro něj bylo důležitější, že může pomoci v boji proti epidemii koronaviru.

Babiš v souvislosti s výběrem Blatného uvedl, že ANO není tradiční strana. „O ministrech nerozhodují krajské organizace, ani různé stranické sekretariáty. Jako hnutí jsme kritizováni, že jsme vyprázdnění. Ale my vůbec nejsme vyprázdnění. My defacto máme zásobáren 8,5 milionu lidí. De facto. Kdokoliv, kdo je expert, odborník má vlastně šanci se zúčastnit našeho projektu hnutí ANO,“ tvrdí.

Video  Ministr zdravotnictví Jan Blatný přiznal, že podepsal petici proti Babišovi  - abl
Video se připravuje ...

Babiš o pandemii: Druhou vlnu má celá Evropa

„Samozřejmě říkat nějaké prognózy, nějaké předpovědi je velice těžké, ale je jasné, že naše priorita budou hlavně školy. A samozřejmě bychom všichni chtěli, aby obchody jsme znovu otevřeli a abychom Vánoce, které se blíží, měli aspoň v nějakém normálu, pokud to tak můžu říct. Takže držme si palce, dodržme to teď, teď je to klíčové,“ vyzval v neděli odpoledne Babiš občany.

„Všechny země de facto v Evropě mají druhou vlnu a já chápu, že jsme kritizováni za to, že jsme se dostatečně nepřipravili. To bude určitě debata, která se s námi potáhne až do příštích voleb, ale teď je důležité, abychom tuhle druhou vlnu zvládli a abychom skutečně ochránili naše spoluobčany,“ vzkázal premiér Babiš na facebooku.

Babiš nerozumí Hamáčkovu návrhu na komisi

Babiš vedle toho dnes novinářům při návštěvě skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech řekl, že nerozumí tomu, proč vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluví o zřízení parlamentní vyšetřovací komise pro vyšetření chyb před druhou vlnou epidemie koronaviru. 

komise bude politicky zneužívána, míní Babiš. Podle něj teď není chvíle pro hledání viníka. Hamáček v sobotu uvedl, že by komise měla vzniknout poté, co druhá vlna odezní.

„Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ řekl Babiš. Neočekává ani, že by komise dospěla k nějakým závěrům. „Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno,“ uvedl.

„Pokud to má někdo vyšetřovat, tak to budou vyšetřovat orgány, které jsou k tomu příslušné,“ řekl premiér. Nyní podle něj není vhodná chvíle zjišťovat, kdo něco zanedbal. „V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků,“ uvedl.

Video  Babiš žádal ve Sněmovně o prodloužní stavu nouze. Podívejte se na celý projev premiéra  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

hejhej ( 4. listopadu 2020 09:06 )

luder:Kalousek je už jenom arogantní politická mrtvola.Senátní výbor nebo senát něco neschválí, jde to zpět do parlamentu a ti ho přehlasují. K čemu je senát ? Naprosto k ničmu, ale hodně drahý !!

marmat ( 3. listopadu 2020 20:38 )

luder: NIKDY se z Kalouska - poťouchlého intrikána,
nemůže stát obdivu-hodný politik !!!
Fajnovost ani úroveň v apatyce nekoupíš

luder ( 3. listopadu 2020 18:26 )

Kalousek má z toho radost, čímž se v médiích netajil!
Senátní výbor neschválil příspěvek 5000 Kč důchodcům, raději chce přispět samoživitelkám a rodičům!

hejhej ( 3. listopadu 2020 14:04 )

Hamáček blbne. Žádná komise zřízena v PS ještě nic nevyřešila, jenom její předsedové, místopředsedové a členové odčerpali za to nic, peníze ze státního rozpočtu.

amgal ( 3. listopadu 2020 07:28 )

hlavně změnil názor co si vzal ODSačku, máme se na co těšit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud