Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Nával alkoturistů do Česka? Stačí test a můžou propít noc v hotelu. Vnitro kroutí hlavou

Autor: mav - 
3. prosince 2020
05:15

Tímto čtvrtkem se v Česku vedle obchodů se zbytným zbožím či kadeřnictví otevírají také hotely, restaurace a bary, což je v regionu výjimkou. Začnou se sem na vánoční prázdniny či na Silvestra stahovat žízniví turisté? Riziko existuje, ministerstvo vnitra jej ale odmítá.

Nechat se pošťourat v nose a kousek se projet je pořád lepší než lahvové pivo nebo šampus z kelímku „na stojáka“, může si říct nejeden milovník nápojů a zapátrat, za jakých podmínek může navštívit nějakou českou hospodu. Není to zase tak těžké, zvlášť pokud si po návratu může dovolit zavřít se do karantény a třeba pracovat z home office.

Standardní režim cestování v Německu, Česku, Rakousku či Slovensku nařizuje nahlásit cestu z rizikové (červené) země, dodat aktuální (do tří dnů) negativní test a/nebo se zavřít do karantény. Britové testy neřeší a musí se izolovat na dva týdny.

Romantický pobyt v Praze může za tu trochu nepříjemností a nákladů stát, zvláště když třeba v Německu bude přes svátky poněkud mrtvo. Vánoční trhy se ruší a zakazuje se i silvestrovské odpalování ohňostrojů z frekventovaných míst; dělbuchy doma na dvorku přece jen nejsou to pravé.

„Poskytování ubytovacích služeb: bez omezení," uvádí tabulka PES ve třetím stupni. Vládní COVID portál dodává další bonus: „Hotelové restaurace budou moci mít otevřeno mezi 22. a 6. hodinou.“ Platí omezení co do obsazenosti, ovšem to hlavní: s postupem na třetí stupeň PES končí zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Mnozí cestovatelé se při návštěvě Česka obejdou i bez testu. Mají-li patřičné lejstro, neplatí povinnost například pro pracovníky mezinárodní dopravy, přeshraniční pracovníky, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici, stojí v aktuálním Ochranném opatření ministerstva zdravotnictví.

Povinnost testu se také netýká pobytů kratších 24 hodin. Tedy tu cizinci mohou strávit noc (spát v autě, popíjet v hotelové restauraci, jak je libo…).

Ministr vnitra tuto možnost však vylučuje: „Výjimka na 24 hod. bez testu je např. pro služební cestu. Ne pro rekreaci, hospodu a večírek,“ uvedlo ministerstvo vnitra na Twitteru.

Ještě v listopadu byl relativně volnější „malý přeshraniční cestovní ruch“ mezi Českem a oběma sousedícími spolkovými zeměmi. Bavorsko i Sasko už ho však omezily – nyní lze bez povinnosti karantény či negativního testu překročit hranici pouze ze závažných důvodů. Zatímco Sasko k těmto důvodům nákupy neřadí, Bavorsko ano. No a když už nákup v Rozvadově, tak proč se nestavit taky na jedno, nicht wahr? A jakkoli jsou v Německu legální nevěstince, tak za pandemie musely zavřít. To by bylo, aby se v Česku tato služba nedala najít.

Nemusí jít ale jen o alkoholiky a chlípníky, přijet mohou celé rodiny. Třeba na vánoční trhy. I když jen pro hračky, dekorace a balená cukrátka: v Česku sice trhy budou, ale bez trdelníku a svařáku. „Je zakázán prodej jídla a nápojů určených k okamžité spotřebě, jako jsou langoše nebo tradiční vánoční punč. V prostoru trhů také pořadatelé nesmí umístit stoly a židle k sezení,“ stojí v nových pravidlech.

Turistům nemusí jít jen o trhy a alkohol, otevírají se i jiné možnosti vyžití; byť s omezenou kapacitou, například wellness, tenisové haly, hrady, zámky a galerie, střelnice nebo kasina. Můžou též přijet na kosmetiku či do kadeřnictví, jež jsou v Německu zavřené, ale nemusí být snadné se teď objednat, provozy čelí náporu čekajících Češek a Čechů.

Jiné vyžití zase nabízejí okolní země: v Polsku je možné se nechat tetovat, na Slovensku hrají kina, divadla i muzikanti pro diváky, byť v redukovaném počtu. Rakousko zase částečně odolá tlaku dalších alpských zemí a neuzavírá sjezdovky (vleky ovšem ano, takže spíš na běžky). V provozu nejsou hotely, ubytovat se lze v soukromých apartmánech například přes platformu Airbnb.

Video Hamáček chce nouzový stav delší p 30 dní a protáhnout do Nového roku. Ve stupni 3 nějaký čas ČR zůstane 

Cenzorova_matka ( 3. prosince 2020 13:17 )

Jo to za Václava Havla se ještě chlastala na hradě první liga. To bývalo ještě na Vikárce nablito.

marmat ( 3. prosince 2020 13:10 )

BJELOUSEK: Každý stát má rozdílná opatření!!! TO ani netušíte ???
s hysterií a fejky jako bejky
se tady zaručeně nepros­laví­te/nec­hytne­te !!!
Ani v Bulváru !!!

marmat ( 3. prosince 2020 13:06 )

egyptanka: Studenty a pracovníky nevyženete a proč ??? Je demokracie a svoboda...
Vypadá ale i takto ...doslova VEDLE Magistrátu Hl.m.Prahy!!!
Vy s testem se můžete valit po 7 lednu do Rakouska....

marmat ( 3. prosince 2020 12:16 )

offline :lidi si to už budou hlídat....
a Policie s Hřibem v Praze nepochybně "trochu" víc !!!(???)
Už jde o pozice/fleky !!!§§§

marmat ( 3. prosince 2020 12:06 )

ZATÍM jsou otevřeny jen pensiony....
Ale proč "stahovat kalhoty před brodem" a soudit JEN podle účastníků
chla.tacích výletů....po ČR...i Praze- Annenská 9/Karlova 12 , TECHTLE... !!!
(jednoho podnikavého Američana)
Snad si po jeho loňských excesech-m.j. přímo na pomníku válečných letců na Klárově ohlídá MAGISTRÁT/správní odbor a pan Primátor
Ten nám prozradí do TV konečně nějakou udělenou pokutu !!!Nikoliv z REKLAM !!!
Třeba za ten zhanobený pomník/Klárov !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud