Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Kdo ohlídá fronty? Obchody se bojí návalů, otevření je ale jejich poslední nadějí. A kadeřnice slaví

Autor: Nikola Forejtová - 
2. prosince 2020
05:30

Již od zítřka se život v Česku vrátí alespoň částečně do normálních kolejí. Češi budou moci zajít do maloobchodu, ke kadeřnici či na jedno točené do oblíbené hospody. Na otevření se všechny provozovny připravují již několik týdnů. Podle ankety Blesk Zpráv se ale potýkají s možným nedostatkem personálu, který by dokázal ohlídat hříšníky. Problémy mají i restaurace, které potřebovaly vědět přesný termín kvůli nákupu potravin. Podívejte se, jak se na očekávané návaly připravují kadeřnice, knihkupci i svazy. 

Po více jak měsíci se od čtvrtka otevřou brány maloobchodů, restaurací a služeb. Obnovení provozu ale nejde zařídit lusknutím prstu. Provozovatelé se musí připravit na podmínky pro otevření platných pro třetí stupeň PES. K nim patří povinnost udržování dvoumetrových rozestupů, zajištění nákupního prostoru 15 metrů čtverečních na osobu a dohlížení na povinné nošení roušek. 

Obchody a služby napůl počítaly s otevřením podle předchozích náznaků vlády už v pondělí, většina z nich tak byla připravena s předstihem. Navíc si odnáší zkušenosti z uzavření svých podniků během „první“ vlny. „Systém, jak vše obstojně zvládnout, máme už od jara. Nápor klientů nám pomáhají zvládnout sociální sítě, kde pravidelně aktualizujeme volné termíny,“ komentuje otevírání svého salonu pro Blesk Zprávy Jana Burešová z pražského kadeřnictví Nejen Vlasy. Dodává, že řada klientů na svůj termín čeká už několik měsíců.  

Jana se svěřila, že se s kolegyní na své zákaznice velmi těší, a dodává, že co se týče ochranných pomůcek, tak je má neustále připravené. „Veškeré hygienické pomůcky máme prakticky celou dobu. Desinfekce a podobné věci jsou v salonu navíc používány běžně,“ uvádí. 

Kadeřnice nemusí mít podle vlády „dvojí ochranu“, jak se původně plánovalo. Tedy štít a k tomu roušku. Na rozdíl od jiných podniků pak mají výhodu právě v určování termínu návštěvy salonu. Nemusí tak markantně řešit oněch 15 metrů čtverečních na osobu. V úplně jiné situaci jsou restaurace.

Maximálně polovina hostů a do desíti

Restaurace se totiž musí potýkat ještě s dalším omezením. V provozu budou moci být od 6.00 do 22.00. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent a s plánováním otevření jsou na tom hůře, než maloobchody. Musí totiž komunikovat s dopravci, kteří jsou přetížení a musí počítat i s trvanlivostí potravin. 

„To bylo při plánování otevření to nejtěžší – nikdo si nemůže dovolit nakupovat zásoby, pokud by nebylo 100 % jasné, že se otevře. Doplnění zásob  - zejména tankového piva – také několik dní trvá, takže tři dny navíc byly užitečné,“ komentuje pro Blesk Zprávy prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. 

Kromě zásob potravin se musí restauratéři potýkat i s možným nedostatkem personálu. „S možným otevřením se nedalo pracovat moc dopředu, byli jsme tak na mrtvém bodě. Vláda něco naznačila a najednou začnou lidi kolem vás bláznit, protože mají třeba brigády a ty by měli včas zrušit – takže mi pořád volali, jestli už otevřu, aby se podle toho zařídili, ale to jsem já sám nevěděl,“ popisuje situaci pro Blesk Zprávy Tomáš Vobořil, který vlastní restauraci Podolka.

Vobořil byl během telefonátu s Blesk Zprávami v plné polní. „Rozhodně ještě nejsme připraveni. Musíme teď z kanceláře opět udělat restauraci. Navíc je rozestavujeme tak, aby bylo vše bezpečné (...) Co se týče ochranných pomůcek, ty máme připravené,“ dodal. Podle Prouzy by mohly být ohlasy z restaurací apelem na vládu, aby změny oznamovala několik dní dopředu a s jasně daným termínem. 

Tomáš Vobořil musel restaurace přeorganizovat, aby snížil kapacitu o 50 procentTomáš Vobořil musel restaurace přeorganizovat, aby snížil kapacitu o 50 procent | Osobní archiv Tomáše Vobořila

Poslední naděje pro knihkupectví a obavy z návalu

Podle ankety Blesk Zpráv jsou ale ostatní provozovny víceméně připravené. „Oni byli připraveni už v pondělí. Jsou předzásobeni a nyní jen čekají. Nadále ale pociťují křivku, protože museli mít zavřeno, zatímco hypermarkety mohly prodávat i jiný sortiment, jako doplňky do domácnosti nebo oblečení,“ komentuje také generální ředitelka Eva Svobodová z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Svobodová si myslí, že lidé do kamenných obchodů i přes oblibu nakupování přes e-shop zamíří. „Dopravci totiž nestíhají doručovat objednávky. Mohou tak mít obavu, aby jim dárky na Vánoce dorazily včas,“ zmiňuje pro Blesk Zprávy. Podobně jako Prouza tak zmiňuje možnost velkých návalů, především o víkendu. 

Návaly navíc mohou některé provozovny špatně zvládat. Především pak proto, aby se jim dařilo dodržovat bezpečností opatření. „Ty menší provozovny jsou schopny si to ohlídat, protože to vidíte i pouhým okem, větší prostory tam je to o tom rozdělit práci mezi jednotlivé prodavačky. Na další sílu nebudou mít zdroje. Už tak mají vyčerpány všechny rezervy. Na brigádníka nemají peníze,“ míní Svobodová.

Video „Letos raději bez Mikuláše.“ Havlíček v Blesku o rozvolňování: Otevřou obchody v pondělí? - Pavlína Horáková, Lukáš Červený, Jakub Veinlich

O možném nedostatku pracovních sil promluvil pro Blesk Zprávy také Martin Vopěnka ze Svazu  českých knihkupců a nakladatelů. „Nedokážu říct, jak je to v celém terénu, jelikož je přes 500 prodejen, ale myslím, že další lidi si prostě nemohou dovolit. Dojde tak k přeskupení pracovní náplně,“ konstatoval.

Podle Vopěnky je současné otevření pomalu poslední nadějí, jak zachránit tržby. „V prvním pololetí jsme měli pokles 30 procent, ale není rozhodující jako konec roku, protože konec roku celkově dělá 50 procent tržeb za celý rok (…) Knih se musí prodat obrovské množství, není to jako u aut,“ uzavírá s poznámkou, že budou jednat na vládě o dalších kompenzacích. 

 

 

mord ( 2. prosince 2020 15:40 )

Soudruzi netřeba se bát. Velký panko miliardář vás po statisících zachrání když bude nejhůř pošle i tampón. Nakupujte v klidu, stačí rýže, těstoviny, mouka, droždí, toaletní papír a samozřejmě rúšky. Hlavně makejte. Čau

zkratik ( 2. prosince 2020 11:54 )

nechápu.mámy na začátku prosince šílí,že nemaj teplý oblečení pro děti a na fronty nadávají.Je tolik možností jak od října tyhle věci poříditt.Markety s oblečením,E-shopy....Je to jen jejich pohodlnost.

stemik ( 2. prosince 2020 11:40 )

největši paniku dela Prouza- udajny prezident a fnukna zaroven

funebrak ( 2. prosince 2020 11:21 )

Tak ať se tam postaví prezident Prouza!

sněhulákLH69 ( 2. prosince 2020 10:58 )

U nás se musím ve všem hledat mouchy. Neotevře se, řvou jedni. Otevře se, řvou jiní. V mém (krajském) městě jsem u žádného obchodu nezažil zatím frontu větší deseti lidí. V nejdelší jsem čekal 5 minut. Ale všichni asi spěchají na vlak, nebo úředníci útěk z práce na nákupy nechtějí natahovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud