Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Žena se v těhotenství nakazila koronavirem: Její miminko má teď protilátky na covid-19!

Autor: Marta Nováková - 
2. prosince 2020
12:29

Když se soukromá učitelka Celine Ng-Čchan (31) ze Singapuru ve 3. měsíci těhotenství nakazila koronavirem, zhroutil se jí svět. Bála se o sebe i své nenarozené dítě. Její syn Aldrin ovšem ve zdraví přežil, a navíc se narodil s protilátkami na koronavirus. Případ nyní zkoumají vědci.

Nákaza koronavirem u těhotných žen je stále velkou neznámou, takových případů je totiž velmi málo. Celine tedy několik měsíců žila v nejistotě. „Cítím teď hroznou úlevu, že je to konečně za námi,“ svěřila se.

Osudná dovolená

Celine se společně se svou matkou (58) a prvorozenou dcerou (2) nakazila koronavirem v březnu na dovolené v Evropě. Vysněná cesta se rychle změnila v noční můru: její matka nemoci téměř podlehla. Celine s dcerkou naštěstí vyvázly jen s lehkými příznaky, Celine ale byla v té době už deset týdnů těhotná.

Protilátky od matky

I přes veškeré obavy ale zbytek těhotenství i porod proběhly překvapivě hladce. Aldrin se narodil úplně zdravý. Jeho test na covid vyšel negativně a v těle kojence dokonce lékaři zjistili přítomnost protilátek na koronavirus. „Aldrin má protilátky, ale ty moje jsou pryč. Prý to vypadá, že se na něj během těhotenství přenesly,“ řekla Celine. To znamená, že by chlapeček mohl být vůči koronaviru imunní.

Není stále objasněné, zda přítomnost protilátek poskytuje novorozenci nějakou míru ochrany před covidem, a tím méně, jak dlouho tato ochrana trvá,“ cituje Reuters primáře gynekologie v dětské nemocnici v Singapuru Tana Haka Koona, který spolu s kolegy případ zkoumají. 

Podle předního singapurského experta na infekční nemoci Paula Tambyaha je ale možné, že děti jistou ochranu proti koronaviru mají. Podle něj bylo ve světě zaznamenáno velice málo případů nákazy mezi  novorozenci, kteří se narodili matkám, jež prodělaly infekci. „To by napovídalo, že by (novorozenci) mohli být chráněni nějakým způsobem mateřskými protilátkami,“ uvedl.

Česká odbornice: Ochrana nejspíš zmizí

Protilátky od matky by miminko měly před covidem chránit. Jak dlouho, to zatím není jasné. U jiných nemocí je to však podle přední české odbornice na nakažlivé choroby Hany Roháčové do půl roku. Pak vymizí.

Primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Nemocnice Na Bulovce v Praze také vysvětlila, za jakých okolností se může dítě v těle matky koronavirem přímo nakazit.

Vědci zkoumají miminko ze Singapuru, které se narodilo s protilátkami proti covid-19. Jak je získalo?

„Nenarozené dítě je zásobováno krevním oběhem matky. Pokud matka prodělá jakoukoliv nemoc, ať už jde o spalničky, chřipku nebo covid-19, její protilátky přecházejí do těla plodu. Laikové si to možná neuvědomují, ale dítě se narodí s řadou různých protilátek. Ostatně, kdyby se narodilo bez nich, tzv. imunitně naivní, tak by mělo velký problém a bylo těžce ohrožené na životě.“

Imunitní systém se tedy v tomto ohledu chová po nákaze koronavirem jako po boji s jakýmkoliv jiným virem?

„Jako po prodělání nakažlivé nemoci. Nejen virové, ale i bakteriální. Naopak by bylo zvláštní, kdyby matka prodělala covid-19 a dítě protilátky nemělo.“

Jak dlouho protilátky od matky miminku obvykle vydrží?

„To je individuální. Ale lze říct, že protilátky dítě chrání proti nemoci řadu měsíců i třeba půl roku. Někdy dokonce i déle. Postupně se odbourávají a vymizí. Dítě si musí tvořit vlastní, buď po prodělání nemoci, nebo po očkování. Podle toho, s jakou nemocí se setká.“

Pokud tedy nastávající matka prodělá covid-19 a uzdraví se, předá miminku protilátky. Ve Francii byl ale popsán případ, kdy se od ní dítě koronavirem ještě v děloze nakazilo...

„Jsou to velmi specifiké případy, nicméně dojít k tomu může. Neznám další okolnosti, stav matky, průběh nemoci. Virus nekoluje v krvi dlouho, ale pokud by se matka nakazila těsně před porodem, skutečně může přejít přes placentu.“

Řada lidí tvrdí, že covid-19 je vlastně jen taková chřipka. Možná těžší forma, ale prostě nová chřipka. Opravdu je tomu tak? Jaké jsou rozdíly mezi viry chřipky a koronaviry? Na pravou míru vše uvádí imunolog Zdeněk Zadražil.

Nebezpečná horečka

Dítě před infekčními chorobami matky střeží bariéra v podobě placenty. Tato ochrana ale není stoprocentní. Některé patogeny jsou v jejím překonávání zdatnější než jiné. Patří mezi ně třeba zarděnky, HIV, virus zika, toxoplazmóza nebo žloutenka typu C. Vyvíjející se plod ale může nemoc poškodit, i když se k němu virus přímo nedostane. Nebezpečná je zejména horečka matky. Při teplotě nad 38 stupňů se zvyšuje u nenarozeného miminka riziko vývojových vad, nebo dokonce i potratu.

frantacizek ( 2. prosince 2020 12:53 )

mě by spíše zajímalo, jak o ty protilátky může přijít matka, pokud funguje dítě i ona na bázi jejího krevního oběhu..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud