Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Pandemie dostala tisíce rodin na dno: Adam (14) nemá notebook. Spolek poslal jídlo a hledá dárce

Autor: Nikola Forejtová - 
10. listopadu 2020
05:30

Koronavirová krize se citelně dotkla tisíců rodin v ČR. Podle posledních průzkumů přichází Češi i o 30 procent příjmů a může být hůř. Úspory totiž zmizely už během jarní vlny a konec epidemie je v nedohlednu. Řada rodin má sotva na základní potraviny, o pomůckách pro online výuku dětí nemluvě. S příběhy těchto rodin přichází například organizace Patron dětí a prosí o pomoc. Rodinám totiž zasílají speciální potravinové balíčky, protože zdroje dochází i potravinovým bankám. 

Zhruba desetina Čechů zaznamenala pokles příjmů o 30 procent. Vychází to z říjnového sociologického průzkumu, kterého se mj. účastnil i sociolog Daniel Prokop. Koronakrize navíc podobným domácnostem vyzobala úspory. Není tak divu, že se tyto rodiny obracejí na stát a různorodé charitativní a neziskové organizace s žádostí o pomoc. 

Krize tvrdě dopadla především na ženy. Jednou z nich je i maminka Adama (14), která měla napjatý rozpočet již před krizí. „Adama znám od jeho jedenácti let. V uplynulém roce bojoval s vážným onkologickým onemocněním a dodnes se potýká s následky. Zdlouhavý proces zotavování a prevence představuje pro rodinu psychickou a finanční zátěž,“ popisuje příběh rodiny třídní učitelka Adama Veronika Svedková. 

Rodina nyní sotva má na potraviny, natož na notebook, který chlapec potřebuje pro distanční výuku. Školy jsou už od 11. října uzavřené. Jeho maminka tak šetří, kde se dá, a se svým problémem se neváhala obrátit na organizaci Patron dětí, která Blesk Zprávám její příběh poskytla. Organizace rodině Adama poskytla pomoc v podobě potravinového balíčku v hodnotě 3 tisíce korun, díky čemuž se můžou ušetřené peníze vložit právě do spoření na nezbytně nutný notebook. 

Problém má i „střední třída“

Do problémů se ale nedostaly pouze takové rodiny, které i před krizí měly hlouběji do kapsy. V Česku se propadá i tzv. střední třída. „Improvizace se snižováním nebo dokonce celým výpadkem příjmu a využíváním rodinných úspor už trvá půl roku (…) Pro rodiny, které si doposud poradily samy, je ale typické, že se za svoji situaci stydí. Navenek jejich skutečný stav ještě není znát. Ve snaze dostát ohrožujícím závazkům, jako je nájemné, elektřina a podobně, jim prostředky na jídlo nezbývají a děti na to doplácí,“ vysvětluje Blesk Zprávám ředitelka Patrona dětí Edita Mrkousová.

Mrkousová komentovala pro Blesk Zprávy situaci i během „jarní“ vlny koronaviru. Tehdy se organizace začala zajímat právě i o ty rodiny, které jsou postihnuté výpadkem přijmu, a svoje dosavadní zaměření na rodiny shánějící pomoc kvůli handicapu či zdravotnímu problému rozšířila i pro další Čechy. Nyní prosí Mrkousová o pomoc dárců a nabádá rodiny v krizi, aby se nestyděly si o pomoc říci. 

Speciální potravinový balíček obsahuje základní potraviny i nějakou tu sladkost pro dítě Speciální potravinový balíček obsahuje základní potraviny i nějakou tu sladkost pro dítě | Patron dětí

Pomoc rodinám nepřichází jen od neziskových organizací. Stát nabízí dávky mimořádné okamžité pomoci, sociální dávky jako příspěvek na bydlení či příspěvek na živobytí. Nově je také zvednuté ošetřovné, a to na 70 procent denního vyměřovacího základu - nejméně pak 400 korun na den. 

Kolem ošetřovného se vedly obšírné diskuze. Především pak kolem živnostníků. Nakonec dostanou pomoc i oni. Podobně jako ostatní budou moci čerpat denně 400 korun za dítě do 10 let - případně za opečovávanou osobu. 

Pro představu, ošetřovné se zvýšilo o 10 procent. Při hrubém přijmu 14 600 člověku 70 procent vynese 12 tisíc, tedy o 4 200 více, než by získal s 60 procenty. Při přijmu 28 tisíc nyní bude rodič čerpat 17 400, tedy o 2 460 korun více. Obdobnou tabulku sdílelo ministerstvo práce a sociálních věcí na svém oficiálním webu. 

Co se týče mimořádné okamžité pomoci, může o ni zažádat na Úřadu práce kdokoliv, kdo je prokazatelně ovlivněn koronavirovou krizí. Týká se to i rodičů, kteří jsou na „ošetřovačce“. Je ale nutné svou situaci státu doložit. A to potvrzením o příjmu, aktuálním výpisem z bankovního účtu, ale také dokladem o výši nákladů na internet, telefon, hypotéku. 

Někteří nemají na jídlo, jiní kupují člun

Ani pomoc od Patrona dětí není zcela zadarmo. Stejně jako stát i organizace se brání případným podvodníkům, kteří se jen mnohdy snaží vyškemrat pomoc navíc, kterou by v podstatě ani nepotřebovali. „Nechápu tu troufalost, že se ozývají i tací, kteří se do nouze nedostali. Někteří z nich jsou navíc hrubí a zlí. Po zamítnutí žádostí nám píšou výhružné SMS a občas i něco o tom, že se máme dostavit na úřad a zpovídat se z finančního podvodu,“ kroutí hlavou Edita Mrkousová. 

Mrkousová na jaře upozorňovala, že z asi 6 tisíc žádostí o mimořádnou podporu, kterou uskutečnil Patron dětí, schválili takto jen 900 žádostí. Navíc přetransformovali tuto pomoc a místo finančního příspěvku se začali skládat na danou materiální pomoc. Nyní poskytují již zmíněné balíčky, případně prosí dárce o příspěvek na školní pomůcky apod. 

„Po získání peněžní pomoci mají za úkol doložit, že ty peníze použili na potraviny. Nám ale chodily zpátky účtenky, na kterých jste viděla nafukovací člun či exotické ovoce,“ konstatovala výkonná ředitelka v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Patron dětí, jak ostatně i název napovídá, má pak ve svých pravidlech povinnost, aby se za rodinu přimluvil patron. 

V případě příběhu Adama to byla jeho třídní učitelka. Může to ale být i sociální pracovník, nebo třeba soused či rodinný přítel. Organizace si pak žadatele ještě „proklepne“, zdali se opravdu nejedná o někoho, kdo by z peněz dárců těžil neprávem. 

Malý Tadeášek se konečně dočkal pořádné večere. Na opravdu potřebné se ale kolikrát kvůli podvodníkům nedostane Malý Tadeášek se konečně dočkal pořádné večere. Na opravdu potřebné se ale kolikrát kvůli podvodníkům nedostane | Patron Dětí, Blesk - Nikola Forejtová

Video se připravuje ...
Další videa