Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 1°C

Velký podvod s dezinfekcí! Obchody i polikliniky do originálních láhví lijí zapáchající tekutinu

 (Autor: Blesk:Jana Gartnerová)
Autor: jag - 
27. října 2020
11:30

Divit se nestačila Viktorie Procházková z Bohumína, když jí z láhve s nápisem „dezinfekční gel“ vystříkla na ruce tekutina páchnoucí po technickém lihu. Měla tam být dezinfekce, kterou vyrábí firma, v níž pracuje. Tento roztok ale neměl s jejich dezinfekcí nic společného. Za falšování dezinfekcí přitom hrozí vysoká pokuta.

„Ta dezinfekce měla s tou naší společnou jen láhev. Obsah byl zcela jiný,“ zlobí se Viktorie Procházková, která je ředitelkou společnosti Schulke CZ.

„Namátkovými kontrolami jsme spolu s ostatními výrobci zjistili, že dezinfekční přípravky se takto falšují na sportovištích, v restauracích a kavárnách a v administrativních budovách,“ dodala.

„Všimla jsem si toho i na některých poliklinikách,“ doplnila Zdena Tučková z Ostravy. Stejnou zkušenost mají manažer Ecolabu Peter Gregor a René Gryga, šéf třinecké firmy Gultio CZ. „Dodáváme šetrný a účinný dezinfekční gel. Bohužel se do našich obalů po spotřebování lije cokoliv,“ řekl René Gryga.

Přidal se i generální ředitel firmy vyrábějící Sanytol, Jindřich Čejka: „Šizením obsahu jsme poškozováni my, ale především zdraví lidí.“

„Dezinfekce neznámého původu může způsobit nežádoucí účinky, třeba dermatitidu, alergickou reakci, naředěním samozřejmě ztratí účinnost proti virům,“ vysvětluje Procházková.

Dojde i na soud?

Výrobci dezinfekce nyní chystají právní kroky. „Neseme zodpovědnost za to, co deklaruje náš výrobek. Je testovaný akreditovanými laboratořemi, má kvalitativní parametry a je vyzkoušený v medicínské praxi letitým používáním,“ uvádí Viktorie Procházková.

Mluvčí moravskoslezských hygieniků Aleš Kotrla doplnil, že pokuta za záměnu dezinfekce může být od desítek do stovek tisíc korun, případně i více, pokud by se prokázalo poškození zdraví.

Velký podvod

Podle známého epidemiologa Rastislava Maďara mají chemické látky určené k dezinfekci účinek jen v určité koncentraci. „Vyprázdněná originální láhev znovu naplněná naředěnou tekutinou bez dezinfekčního účinku může mít horší efekt, než kdyby tam nebyla,“ konstatoval Maďar.

„V tom případě by hosté použili svoji dezinfekci, nebo si ruce umyli mýdlem na toaletě. Pokud to provozovny dělají úmyslně s cílem ušetřit, lze to považovat za velký podvod, který může napomáhat šíření nemoci a vést k nákaze hostů i personálu,“ dodal.

pupakk ( 28. října 2020 11:50 )

Podvod je, když jsou povoleny jen desinfekce, které většinou vyrábí holding, který vlastně Babišovi vůbec nepatří.
Vakcíny bude schvalovat firma Prymulovy dcery...
Takže jsme všichni rukojmí těch dvou zločinců a místo, aby oni stáli před soudem, ještě je část spoluobčanů obhajuje.

zapravdu ( 27. října 2020 21:35 )

Technický líh je perfektní dezinfekce... a mimochodem to, co je v těch dezinfekcích originálně je také založeno na lihu, jen je to navoněné a trochu zahuštěné ...

elstr ( 27. října 2020 17:21 )

To teda objevili zase novinku. Myslíte ty dezinfekce ve veřejně dostupných nádobách, které jsou pro všechny zdarma? Kdyby hygiena nechodila s prstem v nose a hlavou v prd*li, tak by zjistili, že ani v těch nádobách na mýdlo není mýdlo, ale trocha čistícího prostředku na podlahy z těch 50l barelů. Vyjde to levněji.

kahuja ( 27. října 2020 15:14 )

V "první vlně" dezinfekce v obchodech nesmrděla.
Hned jak začala "vlna druhá" instalovali všude se objevil tenhle příšerný smrad, který z rukou doma člověk smyje až po třetím pořádným umytím a pod vařící vodou. Je to zápach na zvracení a to nepřeháním. A je to umístěno ve všech krámech !!! Už to nepoužívám, nosím si svoji malou lahvičku v kapse.
To je dost, že si toho někdo konečně všiml .

bullshit ( 27. října 2020 12:23 )

Nemusí jít hned o podvod i když v ČR hodně zdomácněl. Mají prostě kanystry s mnoha litry od jiného výrobce a recyklují obal. Asi by bylo vhodné odtrhnout vinětu. Je asi nouze o postřikovače. Možná je to i hoax na zviditelnění firmy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud