V nemocnicích v Libereckém kraji bude nejpozději do konce týdne k dispozici 400 míst pro pacienty s covidem-19. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Lůžek pro tyto pacienty je ve čtyřech páteřních nemocnicích v kraji 292. Aktuálně je v kraji hospitalizováno 162 lidí s koronavirem, z toho 36 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných v kraji rychle roste, od minulé středy se jejich počet zdvojnásobil.
Více než polovina nemocných leží v liberecké nemocnici, která je největším zařízením svého druhu v kraji. Nemocnice postupně omezují neakutní péči, jablonecká už přestala provádět plánované operace.
Za víkend přibylo 601 infikovaných lidí
Počet lůžek vychází podle Půty ze současných predikcí a reprodukčního čísla. V Libereckém kraji je podle aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví (MZCR) 4024 aktivních případů nového koronaviru, za víkend přibylo 601 lidí, u nichž testy nákazu potvrdily. Od začátku pandemie v kraji komplikacím spojeným s nákazou podlehlo 28 lidí, za poslední týden jich přibylo 13. „Většinou jde o pacienty starší 65 let,“ řekl na dotaz ČTK krajský hygienik Vladimír Valenta.
Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) roste počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, přibývá ale i pacientů na standardních lůžkách. Všechny čtyři páteřní nemocnice v kraji - v Liberci, České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici - omezují plánovanou péči a navyšují péči intenzivní a také lůžka pro pacienty s koronavirem. „Zároveň nemocnice posilují odběrová místa, aktuálně se pohybujeme na 1300 odběrech denně,“ dodal Sobotka. Další odběry zajišťují dvě zvláštní sanitky.
„Jediný limit je personál“
Ředitel městské nemocnice v Jablonci nad Nisou Vít Němeček ČTK řekl, že v pondělí navýšili kapacitu standardních lůžek pro covidové pacienty z 35 na 64 a intenzivních z pěti na deset. „To už je na hraně toho, o co jsme schopni se v trochu rozumné kvalitě postarat. Úplně jsme už zrušili veškeré plánované výkony a děláme jen nejakutnější medicínu,“ uvedl Němeček. Problém podle něj není ve vybavení, ale v dostatku personálu.
„Ventilátorů a všeho dalšího máme spoustu, jediný limit je personál,“ řekl. Dodal, že by potřebovali desítky lidí, jablonecká nemocnice stejně jako další o pomoc požádala mediky a studenty všech typů zdravotních škol.
Vedení kraje: Potřebujeme sestry a specialisty
Plánovanou péči zřejmě zastaví městská nemocnice v Jilemnici na Semilsku. „Nejpozději ve středu, ale pravděpodobně i dříve, budeme muset tu neakutní péči úplně zastavit,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. Neakutní péči postupně omezují i nemocnice v Liberci a České Lípě.
Od pondělí bude podle Sobotky k dispozici dalších 24 lůžek pro covid pozitivní pacienty v Léčebně respiračních onemocnění ve Cvikově na Českolipsku. „Jednáme s Ústavem chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, že by také dali k dispozici určitou kapacitu pro méně komplikované pacienty,“ dodal. Liberecký kraj zároveň vyzval ambulantní specialisty v celém kraji, aby se přihlásili, pokud jsou schopni ze svých provozů uvolnit kvalifikované sestry, které by mohly pomoci s péčí v nemocnicích.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.