Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Velký přehled: Nemocnice napříč Českem ruší „zbytnou“ péči. Kde všude odkládají operace?

 • Autor: ČTK,sova - 
  19. 10. 2020
  15:42

  Některé nemocnice v Česku omezují neakutní péči, jiné takový krok teprve zvažují. Odlišným tempem pak narůstají v jednotlivých ústavech čísla nakažených – trend je ale všude vzrůstající. Na kapacity zařízení navíc tlačí rostoucí počty nakažených mezi zdravotnickým personálem. Kde všude by se tak měli pacienti připravit na změny? A v jakých nemocnicích už je pocítili?

 • 1.Kraj Vysočina

  Krajem zřizované nemocnice Jihlava a Třebíč od pondělí omezí kvůli koronaviru ambulantní péči. Nemocnice Pelhřimov to zřejmě po vyhodnocení epidemické situace udělá během tohoto týdne, řekl ČTK ředitel nemocnice Michal Kozár. Už dřív nemocnice omezily neakutní péči na svých lůžkových odděleních, aby šetřily lůžka pro pacienty s covidem-19 i personál, který se o ně bude starat.

  „V Nemocnici Jihlava přibývá za poslední tři týdny pacientů s onemocněním covid-19 a také s jejím těžkým průběhem. Před týdnem proto zařízení omezilo plánovanou péči. Situace se nezlepšila, proto od tohoto týdne omezuje také ambulantní péči,“ napsala v pondělní tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

  „V oblecích je to nekomfortní, člověk se potí, nedá se dýchat“

  Jihlavská nemocnice nyní pečuje o 82 pacientů s koronavirem. Z nich 20 je bezpříznakových, 23 v lehkém stavu, 29 ve středně těžkém stavu a deset lidí je ve stavu kritickém na umělé plicní ventilaci. „Péče o pacienty na umělé plicní ventilaci je náročná. Na jednoho pacienta musíme počítat tři zdravotníky. Navíc ti musí být v ochranných oblecích, kdy si nemůžete dojít na toaletu, najíst se, napít. Pokud něco z toho chcete udělat, musíte si vše svléct. Pobyt v oblecích je nekomfortní, člověk se potí, nedá se dobře dýchat, málo slyšíte. Personál se tak musí často točit, aby to zdravotníci zvládli,“ řekl ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.

  Z asi 1300 zaměstnanců nemocnic má 138 koronavirus. V Nemocnici Pelhřimov s asi 1000 pracovníky bylo kvůli covidu-19 v izolaci 33 lidí. Nemocnice pečovala o 31 pacientů s covidem-19. „V průběhu dnešního dne (pondělí) to (omezení ambulantní péče) budeme nějak řešit, obávám se, že tento týden bude pro tuto péči kritický, a budeme ji také nějakým způsobem omezovat,“ řekl Kozár.

  Kraj Vysočina je zřizovatelem pěti nemocnic v Jihlavě, Pelhřimově, Třebíči, Novém Městě na Moravě a Havlíčkově Brodě. Havlíčkobrodská nemocnice byla poslední, která prováděla i plánované operace, které snesou odklad. Minulý týden oznámila, že je od pondělka také omezí.

 • 2.Pardubický kraj

  Nemocnice Pardubického kraje zastavily veškerou neakutní plánovanou péči. Roste počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 a chybí zdravotníci. ČTK to v pondělí řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

  Hlavní problém vyvolává ošetřování členů rodiny. Využívá ho tolik sestřiček, kolik jich je nemocných s covid-19 a v karanténě dohromady,“ uvedla Semrádová.

  Pacienti jsou o zrušených zákrocích postupně informováni

  Nemocnice se snaží zajistit dostatečné kapacity pro akutní a neodkladnou péči. Některá oddělení jsou úplně uzavřena. Podle Semrádové se to týká hlavně ambulantních provozů, které nemají lůžkovou část. Jejich personál se přesunul na oddělení s hospitalizacemi, odkud zdravotníci zase vypomáhají u lůžek s pacienty s koronavirem.

  Zastavení plánované péče platí do odvolání. Pacienty nemocnice postupně kontaktují a o opatřeních je informují. Jakmile se situace zlepší a operace se obnoví, dostanou o tom zprávu včetně pokynů, jak dál postupovat.

  V Pardubickém kraji bylo k pondělním 8:00 celkem 3744 pacientů aktuálně nemocných s covidem-19. Od počátku epidemie se v regionu koronavirem nakazilo 6143 lidí.

 • 3.Jihočeský kraj

  Českobudějovická nemocnice od středy odkládá hospitalizace i operace, u nichž je to bezpečné. Omezení potrvá zřejmě do 13. listopadu. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla mluvčí nemocnice Iva Nováková.

  „O odložení konkrétních typů výkonů rozhoduje vždy primář oddělení. Opatření se netýká léčby akutních onemocnění a onemocnění, jejichž odklad by mohl vést k poškození zdraví pacientů (například onkologická léčba). Pacienty, jejichž zákrok byl odložen, vyrozumí telefonicky či e-mailem personál naší nemocnice. Od pondělí 19. října jsme také uzavřeli druhé výdejní místo Lékárny pro veřejnost v ulici L. B. Schneidera,“ uvedl předseda představenstva českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

  Kapacity vznikají na omezených odděleních

  Infekční oddělení už na jaře vyčlenilo 47 lůžek pro pacienty s koronavirem. Kromě toho nově nemocnice využije také prostory v částech urologie. „Je to logický krok v tom, jak se činnost na některých odděleních omezuje, vznikají nám nové lůžkové i lidské kapacity,“ uvedla Nováková. Dodala, že nemocnice může i v dalších dnech reagovat na vyvíjející se situaci a případně ještě počet lůžek pro pacienty s koronavirem zvýšit.

  Od března v regionu covidem-19 onemocnělo 8134 lidí. Aktuálně hygienici evidují na jihu Čech 5171 pacientů s koronavirem.

 • 4.Zlínský kraj

  Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje opět přibylo pacientů s koronavirem, k pondělku v nich leží 296 lidí s onemocněním covid-19, z toho 35 je na umělé plicní ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. V neděli krajské nemocnice evidovaly 276 pacientů s covidem-19. Roste také počet chybějícího personálu, jde již o více než 460 zdravotníků ve všech čtyřech krajských nemocnicích, před týdnem jich chybělo 320.

  „S covidem nebo v domácí karanténě je nyní 134 lékařů, sester a dalších nelékařských zdravotnických profesí, na ošetřovném zůstává doma padesátka zdravotníků,“ uvedl Havrlant. Nemocnice již dříve požádaly o pomoc dobrovolníků či studentů.

  Plánované operace se zastavily už před týdnem

  Počet lidí hospitalizovaných v regionu s covidem-19 narůstá. Ve čtvrtek jich bylo v nemocnicích Zlínského kraje 222, z toho 28 pacientů bylo na umělé plicní ventilaci. V pátek to bylo 227 pacientů s koronavirem, v sobotu 241. Nemocnice před týdnem pozastavily plánované operace a poskytují jen akutní péči.

  V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně je nyní 118 pacientů s covidem, v Uherskohradišťské je jich 114, v Kroměřížské nemocnici 42 a ve Vsetínské nemocnici 22.

  V kraji je přes 7000 nakažených covidem-19

  Nárůst počtu covid pozitivních pacientů, které přijímáme k hospitalizaci, je v posledních dnech opravdu velký. Zlín je momentálně z našich čtyř nemocnic nejvytíženější z pohledu standardní i intenzivní péče. Přestože jsme v Krajské nemocnici T. Bati v minulém týdnu ke dvěma covidovým stanicím s 50 standardními lůžky otevřeli další dvě stanice s 60 lůžky, i ty už jsou teď téměř plné, a chystáme proto další standardní lůžka vybavená kyslíkem pro pacienty s koronavirem,“ uvedl Havrlant.

  V kraji je od začátku epidemie 11 079 nakažených, vyléčilo se dosud 3899 lidí a 73 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo. Aktivních případů nákazy je nyní za kraj 7107. Ministerstvo eviduje nakažené podle trvalého bydliště, ne podle skutečně žijících v kraji. Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší možné riziko nákazy koronavirem. Ze čtyř okresů v kraji se momentálně šíří nákaza nejrychleji na Zlínsku, za posledních sedm dní se tam objevilo 754 nových případů nemoci v přepočtu na 100 000 obyvatel.

 • 5.Liberecký kraj

  V nemocnicích v Libereckém kraji bude nejpozději do konce týdne k dispozici 400 míst pro pacienty s covidem-19. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Lůžek pro tyto pacienty je ve čtyřech páteřních nemocnicích v kraji 292. Aktuálně je v kraji hospitalizováno 162 lidí s koronavirem, z toho 36 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných v kraji rychle roste, od minulé středy se jejich počet zdvojnásobil.

  Více než polovina nemocných leží v liberecké nemocnici, která je největším zařízením svého druhu v kraji. Nemocnice postupně omezují neakutní péči, jablonecká už přestala provádět plánované operace.

  Za víkend přibylo 601 infikovaných lidí

  Počet lůžek vychází podle Půty ze současných predikcí a reprodukčního čísla. V Libereckém kraji je podle aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví (MZCR) 4024 aktivních případů nového koronaviru, za víkend přibylo 601 lidí, u nichž testy nákazu potvrdily. Od začátku pandemie v kraji komplikacím spojeným s nákazou podlehlo 28 lidí, za poslední týden jich přibylo 13. „Většinou jde o pacienty starší 65 let,“ řekl na dotaz ČTK krajský hygienik Vladimír Valenta.

  Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) roste počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, přibývá ale i pacientů na standardních lůžkách. Všechny čtyři páteřní nemocnice v kraji - v Liberci, České Lípě, Jablonci nad Nisou a Jilemnici - omezují plánovanou péči a navyšují péči intenzivní a také lůžka pro pacienty s koronavirem. „Zároveň nemocnice posilují odběrová místa, aktuálně se pohybujeme na 1300 odběrech denně,“ dodal Sobotka. Další odběry zajišťují dvě zvláštní sanitky.

  „Jediný limit je personál“

  Ředitel městské nemocnice v Jablonci nad Nisou Vít Němeček ČTK řekl, že v pondělí navýšili kapacitu standardních lůžek pro covidové pacienty z 35 na 64 a intenzivních z pěti na deset. „To už je na hraně toho, o co jsme schopni se v trochu rozumné kvalitě postarat. Úplně jsme už zrušili veškeré plánované výkony a děláme jen nejakutnější medicínu,“ uvedl Němeček. Problém podle něj není ve vybavení, ale v dostatku personálu.

  Ventilátorů a všeho dalšího máme spoustu, jediný limit je personál,“ řekl. Dodal, že by potřebovali desítky lidí, jablonecká nemocnice stejně jako další o pomoc požádala mediky a studenty všech typů zdravotních škol.

  Vedení kraje: Potřebujeme sestry a specialisty

  Plánovanou péči zřejmě zastaví městská nemocnice v Jilemnici na Semilsku. „Nejpozději ve středu, ale pravděpodobně i dříve, budeme muset tu neakutní péči úplně zastavit,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. Neakutní péči postupně omezují i nemocnice v Liberci a České Lípě.

  Od pondělí bude podle Sobotky k dispozici dalších 24 lůžek pro covid pozitivní pacienty v Léčebně respiračních onemocnění ve Cvikově na Českolipsku. „Jednáme s Ústavem chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, že by také dali k dispozici určitou kapacitu pro méně komplikované pacienty,“ dodal. Liberecký kraj zároveň vyzval ambulantní specialisty v celém kraji, aby se přihlásili, pokud jsou schopni ze svých provozů uvolnit kvalifikované sestry, které by mohly pomoci s péčí v nemocnicích.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud