Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Koronavirus v Praze: 401 nakažených za středu, v hlavním městě je přes pět tisíc nemocných

Aktualizováno -
3. prosince 2020
06:57
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V Praze ve středu přibylo 401 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 30 více než předchozí středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikový index protiepidemického systému PES je v Praze stále nejnižší v Česku. Mírně se ale zvýšil, a to ze středečních 42 bodů ze sta na dnešních 47 bodů.

Vývoj denních přírůstků počtu nakažených koronavirem v Praze v posledních dnech kolísá. V sobotu a neděli byly denní nárůsty počtu případů covidu-19 vyšší než předešlý víkend. V pondělí a úterý pak nárůst případů ve srovnání s předchozím týdnem zpomalil, ale ve středu byl opět vyšší než před týdnem.

Denní počty zemřelých lidí s covidem-19 v Praze zatím postupně klesají. Zatímco na začátku listopadu byly zaznamenány i více než dvě desítky úmrtí nakažených z Prahy za den, v posledních dnech zůstávaly denní nárůsty počtu úmrtí pod jednou desítkou. V úterý přibylo v Praze osm úmrtí a ve středu sedm.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem zhruba 61 400 případů covidu-19. Zemřelo od začátku epidemie dohromady 814 nakažených z Prahy. Aktuálně nemocí trpí 5667 Pražanů.

Praha je v poslední době jedním z regionů Česka, kde se nemoc covid-19 šíří nejméně. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 140 nakažených na každých 100 000 obyvatel. Největší nárůst v Česku za uplynulý týden byl zaznamenán na Havlíčkobrodsku, a to 531 případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Hlavní město má také nejnižší rizikové skóre v systému PES, které k dnešku činí 47 bodů. Oproti středě ale stouplo o pět bodů. V celém Česku je index rizika, podle kterého se řídí zavádění opatření proti šíření covidu-19, na 57 bodech.

 

Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí už stojí, rozsvítil se v pátek večer.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

Maximilian ( 3. prosince 2020 16:44 )

Předčasně uvolněné školy,další pru...

panda82 ( 3. prosince 2020 09:10 )

To nevadí tchajvancovi teď dodají 3firmy na výrobu roušek, 1 bude pro stát a kamarádům zařídil 3, no to jsou kšefty ODS, za peníze daňových poplatníků si zajet uzavřít kšeft, no to je nehoráznost , Vystrčile drzost nad drzost , a ta doprava nás bude stát kolik, on je jen tichý společník , jo ODS se nezapře a Fiala mlčí

paveltekyla ( 30. listopadu 2020 08:41 )

klid! povánocích příjde smršt!!

dulin ( 27. listopadu 2020 13:45 )

Pražákům,těm je tu hej.

Anifa ( 26. listopadu 2020 11:11 )

Tradiční strom na Staroměstském náměstí tak bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků.Co to je zas za výmysl. Pokud bude na Staromáku svítit velký strom, všichni se na něj půjdou samozřejmě podívat. To bude tedy mela u těch několika stánků....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud