Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Nová omezení v ČR: Co všechno je zakázané a jak se vyznat v restrikcích Babišovy vlády?

Autor: Jakub Tomek, David Polák, sab - 
9. října 2020
05:00

Enormní nárůst počtu nakažených covidem ve čtvrtek dohnal vládu k mimořádnému jednání. A jak ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) navrhl, tak se stalo. Situace je podle něj totiž velice alarmující. Tvrdá opatření mají od pondělí platit dva týdny. Vláda zmrazila kulturu, sport, prakticky všechen volný čas a s ním i podnikání tisíců lidí. Posilovny a bazény zavřela už od půlnoci ze čtvrtka na pátek. 

Už ve středu Prymula naznačoval, že vláda bude muset přitvrdit. Po čtvrtečním mimořádném jednání kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) to potvrdil. „To, že máme přírůstky přesahující čtyři až pět tisíc, je známkou toho, že další stabilizace opatřeními, která jsme přijali, není možná,” řekl včera na tiskové konferenci, které se neúčastnil premiér.

Už od pátku ale vláda rozhodla o zavření bazénů a posiloven, které se nacházejí ve vnitřních prostorách. Má to zabránit kontaktu mezi lidmi. Od pátku také platí omezení pro restaurace a další stravovací zařízení. Ty budou muset zavírat již ve 20 hodin. Doteď mohlo u stolu sedět šest osob. Nyní se počet snižuje na čtyři.

Video  Omezte kontakty, situace je alarmující, varoval Prymula. A vysvětloval, proč jsou nová opatření zapotřebí (8.10.2020)  - Blesk Zprávy, ČTK
Video se připravuje ...

Na střídačku

Od pondělí se také ruší divadelní představení, kina, ale své brány musí zavřít také zoo. Sportovci budou muset oželet vnitřní zápasy. „Venku bude možné sportovat do dvaceti osob, tedy bude možné si zahrát fotbal nebo tenis,“ přiblížil opatření Prymula.

Nakonec se nebudou zavírat 2. stupně základních škol, jak se spekulovalo. Starší žáci nakonec budou chodit do školy na střídačku. Každý týden tedy bude do škol chodit půlka tříd a druhá se bude učit z domu. Opatření po dvou týdnech kabinet vyhodnotí. „Myslím ale, že by ta opatření měla být dostačující,“ uzavřel ministr.

Co se kde mění:

SPORT

 • Od pondělí 12. října budou zrušeny veškeré sportovní aktivity, a to jak profesionální, tak i volnočasové.
 • Venku smí sportovat nejvýš dvacet osob. Fotbal nebo tenis bude možné hrát jenom venku a opět pouze ve 20 lidech. 
 • Platí ale výjimky, a to pro mezistátní zápasy, ale bez diváků a v omezeném režimu. 

KULTURA

 • Na dva týdny se také od příštího týdne zastaví veškeré kulturní akce v zemi.
 • Zákaz se týká prakticky všech kulturních událostí, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady.
 • Do neděle ještě mohou hrát divadla a kina zatím mohou hrát bez přestávek a občerstvení, a v sále může být maximálně 500 lidí s rouškami. Zákaz mají dál opery, muzikály a představení, kde se zpívá.

ŠKOLY

 • Mateřské školy
  • U mateřinek se nic nemění. Ty jedou ve stejném režimu, jako dosud, tedy bez omezení.
 • Základní školy
  • U prvního stupně základních škol vláda také nezavádí nová opatření.
  • Co se ale týká druhého stupně, tak tam se bude učit prezenčně polovina dětí a druhá polovina budou mít výuku on-line. Po týdnu se děti vystřídají.
  • Fungovat pro děti nebudou žádné školní kluby, ale družiny jsou bez omezení.
 • Střední školy
  • Od pondělí na dva týdny budou muset své brány pro studenty zcela uzavřít všechny střední školy v Česku. Ty tak přejdou na distanční výuku. Výjimku má praktické vyučování.
 • Gymnázia
  • Běžnou výuku ve škole budou moci nadále mít žáci z nižších stupňů víceletých gymnázií.
 • ZUŠ
  • Na základních uměleckých školách bude od pondělí umožněna pouze individuální výuka. Pro jiné výuky ale budou školy zavřeny po celé republice.
 • Vysoké školy
  • S platností od pondělí budou muset na distanční výuku přejít všechny české, ale i pobočky zahraničních vysokých škol v Česku. Výjimku má praktická výuka zdravotníků.
 • Podzimní prázdniny
  • Ministerstvo školství upravilo organizaci školního roku. Na pondělí 26. a úterý 27. října je ve všech školách vyhlášeno volno.
  • Ve středu 28. října je státní svátek a ve čtvrtek 29. a v pátek 30. října jsou podzimní prázdniny.

SLUŽBY

 • Od dnešního dne musí na 14 dní své provozovny zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště.
 • do obchodů a provozoven mohou lidé chodit už od pátku jen ve dvou
 • Nová pravidla budou fungovat také v nákupních centrech, která zůstanou pro návštěvníky otevřena, ale v zónách pro občerstvení budou moci být u stolu nejvýše dvě osoby.
 • Majitelé musí vypnout Wi-Fi síť, aby se tam neshromažďovali lidé.

RESTAURACE

 • Upravit svou otvírací dobu na 14 dní budou muset také od dnešního dne restaurace.
 • Ty své brány musí zavřít už ve 20:00 hodin a u stolu budou moci sedět maximálně čtyři lidé, dosud to bylo šest. Provoz hotelů a penzionů se nijak nemění.

OSTATNÍ

 • Úřady: Na příští dva týdny budou pro veřejnost otevřeny pouze na dva dny v týdnu, a to vždy na pět hodin.
 • Svatby: U svatebních obřadů se nic nemění, nadále tedy platí, že až od 19. října se budou moci konat svatby maximálně do 30 osob.
 • Domovy seniorů a špitály: Nemocnice a seniorské domy zakážou na dobu 14 dní veškeré návštěvy. Pro porody se nic nemění.
 • Hotely a penziony: Lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude dobrovolná.

Až tisíc ve vážném stavu?

Na konci října může být ve vážném stavu v nemocnicích s covidem-19 až 1000 lidí. Vyplývá to z modelu Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS). Ve středu to řekl poslancům jeho šéf Ladislav Dušek.

ÚZIS vyšel z dat o počtech nově pozitivně testovaných a odhadu reprodukčního čísla, tedy kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Aby klesaly nové případy, je potřeba, aby číslo kleslo pod 1.

Kolik lidí je hospitalizovaných s covidem

Datum Počet hospitalizovaných  Ve vážném stavu Podíl
15. 8. 2020 104 27 26,0 %
30. 8. 2020 153 35 22,9 %
5. 9. 2020 204 52 25,5 %
10. 9. 2020 264 65 24,6 %
15. 9. 2020  388   81 20,9 %
20. 9. 2020 535 110 20,6 %
25. 9. 2020 809 168 20,8 %
1. 10. 2020 1134 221 19,5 %
6. 10. 2020 1563 354 22,6 %

zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Přísnější cestování na Slovensko?

Bratislava kvůli nárůstům počtu nakažených v Česku plánuje zpřísnit pravidla na svých hranicích. Podle premiéra Igora Matoviče (47) je třeba omezit výjimky, které zatím umožňují některým skupinám cestujících přijet na Slovensko bez negativního testu a bez nutnosti nastoupit v zemi do karantény.

Prodlouží ošetřovné!

Kvůli koronaviru by se mohlo prodloužit ošetřovné. Návrh změny zákona včera posvětila vláda. Dávka, která činí 60 procent ze základu výdělku, se nyní vyplácí maximálně devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Prodloužené ošetřovné by se mělo týkat i dohodářů a lidí, kteří se musí starat o seniory nebo blízké kvůli uzavřeným stacionářům.

Otestují všechny?

Ministr Prymula včera také představil plán na testování všech Čechů na covid-19. Testovat by měli praktičtí lékaři a mohlo by se začít už za dva týdny! „Je tu velká skupina lidí, kteří testováni nejsou. A ta skupina může být mnohonásobkem toho, kolik osob tady jsme schopni zachytit,“ uvedl.

Protestování v podstatě všech obyvatel České republiky by nebylo na bázi testů PCR, ale bylo by to testy antigenními,“ přiblížil plány. Tyto testy objevují přítomnost antigenů, což jsou specifické proteiny. Ty se objeví na vzorku z dýchací soustavy. Provádí se výtěrem z nosohltanu a výsledek je znám do 30 minut.

rapid15 ( 9. října 2020 13:10 )

Tak, když si myslíš, že pandemie není, těžko se s tebou dá na téma koronaviru diskutovat.
Ovšem ono to není jen o "teď a tady", i když i pro "te´df a tady" je pro jedince dobré vědě jak na tom je..
Možná v budoucnu, že až budeš chtít někam jet do zahraničí, zahraniční státy asi budou test na protilátky po tobě vymáhat, jinak tě přes své hranice nepustí. Dočkej času, uvidíme. Svůj názor jim pak jistě vysvětlíš

mak ( 9. října 2020 12:56 )

Mas protilátky na mononukleózu? Tak zalez, at nic nerozneses!!# 😆

rapid15 ( 9. října 2020 12:55 )

Není to k ničemu. Kdybys nedodržovala v zaměstnání veškerá opatření, jak píšeš, možná bys dostala od toho, co to tam rozprskal takovou nálož, že teď nesedíš s horečkou doma u PC, ale ležíš pod ventilátorem, možná pod plachtou na patologii.
Nikdo neříká, že restrikce jsou samospásné, ale význam rozhodně mají. Na to, aby zde do měsíce onemocněly miliony lidí nemáme peníze, vybavení ani síly . Ty by ses pak neválela u PC ale třeba bez povšimnutí někde na ulici.
Tvoje myšlení mě připadá jako když mě při povodni teče do sklepa voda,začíná prosakovat do přízemí , ale já si budu říkat tak ať,přízemí a patro zachraňovat nebudu, stejně už mám vodu ve sklepě, je to už jedno.

mak ( 9. října 2020 12:55 )

😂 Žádná pandemie neni, půvubec me nezajímá, kolik je nakuůazenejch. Vis, kolik as kolem sebe lidi pozitivinich na virus mononukleozy? A jen jednomu z mnoha zpusobi potíže. PAK je třeba zdravotnické zařízení, jinak ne. Chřipku mnozi nedostanou, mnozi ano, ale lecbu potrebuje jeden z mnoha. Není potřeba testova na protilátky. Tiy maji tisíce lidi, kteří nic z toho nepotrebuji. Nemusíme vyhazovat peníze oknem, jen aby se Prymula s Babisem a Cina měli dobre.

mak ( 9. října 2020 12:52 )

7vix7: To neni nic nepochopitelneho, když myti rukou neni vubec zadna prevence proto kapenkove nakaze a rouska sireni viru nezabranuje a tělo toho, kdo ji nosí, oslabuje.
To jenom někteří mysli, ze kdyz mam rice od desinfekce, virus na me neskoci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa