Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Prymula: Hrozba lockdownem! Jaká opatření hrozí Čechům a proč experti vidí důvod přitvrdit

Autor: Sabina Dračková, red - 
8. října 2020
05:02

Pokud by lidé od pondělí nedodržovali opatření, která ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek oznámí, je podle něj jednou cestou tzv. lockdown. Prymula varoval ty, kteří situaci podceňují a na dodržování opatření „kašlou“. Jak ale řekl, nová opatření prakticky nepůjde nedodržovat. Konkrétní však nebyl. Podle dosavadních vyjádření to vypadá na omezení v rodinách a v případě volnočasových aktivit. I další experti přitom míní, že má smysl přitvrdit.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly by si každý nyní měl uvědomit, že je opatření potřeba respektovat. A to zejména ta, která slíbil oznámit v pátek. Platit mají od pondělí. „Pokud nezaberou ta opatření, která budou oznámena v pátek, tak pak už je jediná cesta ten tzv. lockdown a to určitě nikdo nechce a to si myslím, že by si každý měl uvědomit,“ pohrozil Prymula.

„Nepůjde to nedodržovat“

Jak Prymula často zdůrazňuje, doufá, že velká uzávěra, tzv. lockdown, nebude potřeba. „Přeci nechceme, abychom byli doma, nesměli vycházet, nebo směli vycházet jen 300 metrů od domu, jak to v některých zemích je,“ varoval Prymula s apelem na občany.

Dodal však, že doufá, že situace jako na jaře nehrozí a předpokládá, že lidé budou opatření, která v pátek oznámí, opravdu dodržovat.

„Řadu z těch opatření, která budou vyhlášena v pátek, už nelze nedodržovat. To jsou opatření, že když ta akce nebude, tak tam těžko někdo může přijít,“ nastínil. Celý den však Prymula odmítal být konkrétní a říct, co mohou Češi čekat. Otevřel se prostor pro spekulace, co v pátek Prymula vyhlásí. Ale také pro diskuzi, zda je nyní nutné přitvrdit, či nikoli.

Počty nakažených v Česku přitom dál rostou. 4,5 tisíce nových případů za úterý a 5335 následně za středu vytvořilo smutný rekord, který ČR posunul na chvost EU. Že jsme „best in covid“, jak na Bledském fóru říkal před časem premiér Andrej Babiš (ANO)? Zmýlená neplatí. A část expertů nyní Prymulu utvrzuje v tom, že je zpřísnění opatření na místě.

Před poslanci Prymula přiznal problém

S aktuální epidemiologickou situací měl za úkol ministr zdravotnictví Prymula seznámit i poslance zdravotního výboru. Co se chystá v pátek oznámit, 

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium