Pondělí 26. říjen 2020
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Honosné svatby za stovky tisíc mají smůlu. V Turecku je ruší druhá vlna pandemie

Autor: ČTK - 
19. září 2020
16:26

Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo svatbu uspořádat včas, ještě předtím, než vstoupila v platnost omezující opatření vyhlášená v rámci boje proti šíření nemoci covid-19 v Turecku. „Má nejlepší kamarádka musela svatbu pětkrát odložit,“ říká osmadvacetiletá žena v bílých svatebních šatech, když se chystá na fotografování na asijském břehu Istanbulu.

V této převážně muslimské zemi se na soužití bez sňatku pohlíží spíše negativně. Nákladné svatby s obrovskými koláči, třpytivými šaty a oslavami jako z pohádek Tisíce a jedné noci jsou pro mnohé nutností, než překročí práh do manželství.

Tyto bohatýrské obřady však vyvolaly ostrou kritiku vlády, když se na internetu objevila videa o slavnostech bez roušky a s tradičními kolovými tanci, zatímco Turecko v poslední době zažívá nárůst počtu infikovaných novým koronavirem, uvedla agentura AFP.

Nejistota kolem oslav

Ve městě Trabzon u Černého moře se desítky lidí zúčastnily tradičních oslav poslední noci před svatbou. Všichni pak museli do karantény, protože jeden z hostů měl pozitivní test na covid-19.

Vláda nakonec 4. září rozhodla o omezení všech svatebních obřadů, zásnub a oslav obřízky maximálně na jednu hodinu a zakázala tanec a podávání pokrmů.

Ayse Kelesová se mohla provdat za Alpa Colaka 21. srpna, tedy předtím, než tato restriktivní opatření vstoupila v platnost, ale až dva měsíce po původně zamýšleném datu sňatku, neboť kolem svatebních oslav panovala nejistota. „Vím velmi dobře, že snem je dnes i jen značně omezený svatební obřad,“ připouští Alp Colak.

Podle ministra zdravotnictví Fahrettina Kocy nyní Turecko prožívá „druhý vrchol první vlny“ pandemie, která v zemi připravila o život téměř 7000 lidí. To, že byla ponechána volnost náboženským a svatebním obřadů, podle něj přispělo ke zvýšení počtu nakažených. Nejistota panující kolem svateb je zvláště traumatizující pro mnohé turecké páry, které než uzavřou manželství, musejí žít dál s rodiči.

Syn poslance měl 1500 hostů

V Turecku se ročně uskuteční na 600 000 svateb a svatební hostina stojí mnohé rodiny celoroční příjem. Hosté novomanželům dávají zlaté mince, šperky a peníze, aby jim pomohli vyrovnat případné dluhy.

„Hovoříme o sektoru, jehož hodnota se pohybuje kolem 60 miliard tureckých lir (asi 180 miliard Kč), pokud uvážíme, že na jednu svatbu se vynaloží 100 000 lir (přes 300 000 Kč),“ uvádí Emek Kirbiyik, který řídí společnost pořádající svatby. „Na příští rok bylo odloženo 35 procent svateb, které se původně měly konat letos,“ dodává.

Zeynep Ece Dundarová, která pořádá svatby v Istanbulu, říká, že letos mohla uspořádat jen deset svatebních obřadů, zatímco loni jich bylo 70.

Konaly se ale některé honosné obřady, zejména pokud je pořádaly vysoce postavené osobnosti. Například Cemil Yaman, poslanec za vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), uspořádal pro svého syna svatbu s 1500 hosty už po vstoupení restrikcí v platnost.

„Podávali jsme občerstvení, protože jsme měli hosty ze vzdálených měst. Kdybychom to neudělali, stěžovali by si, že jsme jim nedali najíst,“ řekl tureckým médiím.

Prezident Recep Tayyip Erdogan jej nepokáral, ale vyzval Turky, aby si odepřeli svatební a jiné obřady s podáváním pokrmů.

Omezování svateb v době, kdy jiné sektory, například kavárny a restaurace, pokračují v provozu, je podle Kirbiyika totéž, jako snažit se naplnit děravé vědro vodou. „Když už se schvalují omezující opatření, mají platit pro všechny. Svatby se nesmějí stát obětním beránkem,“ říká.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud