Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Maďar: Povinné roušky přicházejí pozdě. Další opatření bolí, rýpl si „vyštípaný“ expert

Autor: ČTK - 
9. září 2020
17:35

Nošení roušek je preventivní opatření a s jeho nasazením nelze vyčkávat až na zhoršení epidemické situace. Uvedl to epidemiolog Rastislav Maďar, dřívější člen pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření. Reagoval tak na středeční prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorech budov v celé republice. Maďar podobný postup navrhoval už dřív, tehdy se ale se zlou potázal - čelil kritice zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a z čela pracovní skupiny se musel odporoučet.

„Roušky jsou preventivní opatření a jako takové se musí použít včas. Nemůže se čekat na zhoršení epidemiologické situace na semaforu, tehdy už se navíc k rouškám musí použít skupina takzvaných represivních protiepidemických opatření. Ty už ale bolí ekonomicky. Jejich použití by přitom včasná a správná indikace roušek mohla zabránit,“ uvedl Maďar.

Podle něj lze roušky přirovnat k očkování. „Taky děti neočkujeme, až když se objeví epidemie daných nemocí, ale preventivně, abychom těm infekcím zabránili. Dá se sice očkovat i v ohnisku nákazy, to už se ale nevyužije hlavní potenciál vakcinace a nezabrání všem škodám. A s rouškami je to podobně,“ míní Maďar. Podle něj je navíc současné zhoršení situace stále dozvukem z konce srpna.

Případy budou ještě stoupat

„Co nám udělal s epidemiologickou situací začátek školního roku, uvidíme od konce tohoto týdne dále. Pozitivní výhled to ale není. Případy budou pravděpodobně nadále stoupat a s tím i počty těžce nemocných. Navíc bude mít ČR negativní rating od jiných zemí, které budou zvažovat vůči nám zavedení svých protiepidemických opatření. Sezona jiných respiračních nákaz přitom začne až v říjnu, takže to bude časem ještě komplikovanější,“ uzavřel epidemiolog.

Zmatky s rouškami

Maďar koncem srpna na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Stalo se tak po zmatcích, které provázelo zavádění povinnosti nosit roušky chystané s ohledem na zahájení školního roku.

Vojtěch nejprve oznámil, že roušky se budou od září znovu nosit v hromadné dopravě, na úřadech, v obchodech, ve školách mimo třídy a na hromadných akcích. Posléze doplnil, že budou povinné i ve službách typu kadeřnictví a v restauracích mimo dobu konzumace. Později ale po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby.

V úterý přibylo v Česku rekordních 1 164 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Video  Chybí mi tým odborníků, ředitelka o převalení zodpovědnosti za roušky na bedra škol.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Vaclav Trefil ( 9. září 2020 21:29 )

úž vím proč se říká ,když nerozumím, ty jsi ale Maďar

aeraluna ( 9. září 2020 20:37 )

Vy máte nějaké soukromé zaručené zprávy z Číny? Protože jestli se odvoláváte na oficiální zprávy, tak jste nejen vedle, ale i vysoce naivní. Ten závěrečný odstavec má něco do sebe...

FMach ( 9. září 2020 19:36 )

Co odborník to jiný názor a dnes Šmucler řekl, že nošení roušek je zbytečné, ti co se nakazí mohou zemřít a je prý jedno zda to bude hned či později. Vidíte i toto je názor "odborníka" co zemřít nám plete hlavu. V Číně roušky a tvrdé opatření včetně plošné desinfekce dokázali vira zastavit a v přeplněné zemi jako je Čína je to důkaz , že roušky fungují a věřte nikdo nechce zemřít , když nemusí. Takže Šmucler zřejmě chce zemřít jako prví a půjde příkladem.
Na druhou stranu lidí na světě je více než je pro naší zeměkouli zdravé a my se navíc chováme jako smrtelný virus co chce svou oběť zabít. Země pláče a my jsme nepoučitelní, co takhle zavést stropy pro jednotlivé země v počtech lidí a za překročení počtu, prostě platit velké pokuty a peníze použít na uzdravení naší planety ?

adeso ( 9. září 2020 19:00 )

a ty jsi teda vyschlý pytel?

adeso ( 9. září 2020 18:59 )

proč by byl ukřivděný? Odešel dobrovolně, taky bych odešel aby ze mně nedělali vol--a.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa