Zkoušení oblečení v obchodech nebude povoleno. Koronavirus vydrží na oděvu dva dny

Autor: ula - 
20. dubna 2020
19:30

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) sdílel na svém twitteru návod, co všechno bychom měli udělat po příchodu domů. Sundat boty a kabát už nestačí. Boty bychom si měli dle doporučení nechat před dveřmi a pravidelně dezinfikovat a oblečení by mělo putovat po návratu zvenku do pračky. Jak dlouho tedy může koronavirus vydržet na textilu? Blesk Zprávy oslovily virologa a šéfa týmu Karanténa Rastislava Maďara, který potvrdil, že opatrnost je namístě, a uvedl, že zkoušení oblečení bude v obchodech zakázáno.

Podle infografiky ministerstva zdravotnictví bychom si měli před vstupem do bytu sundat boty a pravidelně je dezinfikovat. Zároveň bychom měli mít připravenou v předsíni dezinfekci či dezinfekční ubrousky, sáček na použité ochranné prostředky a nádobu na jejich likvidaci.

Pak byste měli sundat roušku, dát ji do sáčku, a pokud je jednorázová, tak ji vyhodit, případně látkovou připravit na vyvaření.

Následně byste měli vydezinfikovat předměty, kterých se často dotýkáte, tedy kliky u dveří, klíče, mobilní telefon, hodinky nebo brýle. Poté si sundejte vrchní oděv a umyjte si ruce.

Následovat by mělo sundání oděvu, který by měl okamžitě putovat do pračky. Blízko vchodu byste měli mít „špinavou zónu“, abyste zabránili případné kontamitaci.

Riziko při přenosu z textilu?

Podle Rastislava Maďara, virologa a šéfa pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví pro řízení uvolňování karanténních opatření, odborníci obecně předpokládají, že nový koronavirus může vydržet na textilu několik hodin, maximálně 48 hodin, záleží na materiálu a dalších okolnostech. Podle Maďara se může virus zachytit při jakémkoliv kontaktu s povrchem kůže.

A co když nechcete oblečení hned prát? „Můžete nechat oblečení ležet, ale alespoň dva dny,“ zdůrazňuje Maďar.

Zákaz zkoušení oblečení v obchodě

V souvislosti s tím Maďar zmínil, že pracovní skupina hodlá být v otázce textilu a koronaviru opatrnější.

„I proto se u nově otevřených i dalších provozů zakáže zkoušení textilu a oblečení. Navíc riziko by mohly představovat i zkušební kabinky, které jsou blízko k na sobě (ale to časem bude ošetřeno zmenšením jejich kapacity, např. se využije každá druhá). Dál se budeme rozhodovat podle vývoje epidemiologické situace,“ řekl Maďar Blesk zprávám.

Některé potraviny v nákupních centrech mají ale už v tuto chvíli oblečení a možnost zkoušení v nabídce.

„Zkoušení nebude dočasně povoleno. Dosud to nebylo ve velké míře, potenciální riziko to představuje především pro rizikové skupiny populace,“ řekl k tomu Maďar.  

Pokud bude zákazník oděv reklamovat, vrácený kus se nějakou dobu nebude používat.

1pravda1 ( 20. dubna 2020 23:17 )

Jedině všechno v obchodě vyzkoušené oblečení dát na věšák na tyč, nevracet zpět do regálů a nějak vydesinfikovat, třeba v uzavřené místnosti ozonem nebo tak nějak... vyzkoušet doma je hloupost a pak vrátit, to může být na oblečení viru více, a prodavačka by na něho stejně musela sahat a dívat se, jestli je v pořádku ke vrácení a tak... stejně by se zase muselo desinfikovat...

Desterz ( 20. dubna 2020 21:42 )

Zkoušení oděvu nebude povoleno? To může imho vymyslet leda tak někdo, kdo luskne prsty a přiběhne mu soukromý krejčí v uctivém předklonu. Ví ten človek vůbec co říká??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud