Prázdniny ještě neskončily a koronavirus už zavírá školy: Rodiče, poraďte si!
Už příští týden dětem končí prázdniny a usednou do lavic. Jenže kvůli výskytu covidu-19 se některé školy v září neotevřou a děti zůstanou doma. A podobné situace se dají čekat i v dalších týdnech… Část rodičů to bude moci vyřešit ošetřovným, zbytek si ale bude muset poradit sám.
Hygienici nebo ministerstvo zdravotnictví mohou poslat do karantény třídy, v nejhorších případech i celé školy. V takovém případě musí dítě zůstat doma a účastnit se tzv. distanční výuky, rodič se má postarat. A to nejen o dítě, ale i o to, jak to bude mít v práci. „Doporučujeme se dohodnout se zaměstnavatelem na možnosti práce z domova – tzv. home office, na změně pracovní doby atd.,“ řekla Blesku mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová s tím, že není-li toto řešení možné, mají rodiče stejnou možnost jako na jaře, a to nastoupit na ošetřovné.
Jen pro někoho
To má ale háček. Ne všichni rodiče totiž, na rozdíl od jarní pandemie, mají na ošetřovné nárok. Dávku mohou čerpat jen ti, kdo mají doma žáčka mladšího 10 let, a jenom na 9 dnů, v případě samoživitelů 16 dnů. Za to dostanou jako náhradu mzdy 60 procent denního vyměřovacího základu. Šéfka rezortu Jana Maláčová (39, ČSSD) chce ale opět otevřít debatu o změně. „Budu to řešit na vládě, jakmile se s kolegy domluvíme,“ napsala Blesku v SMS ministryně práce. Zatím poslední pokus o diskuzi, aby se ošetřovné rozšířilo i na rodiče dětí do 13 let, se ale protlačit nepodařilo.
Pokud bude škola z rozhodnutí hygieniků uzavřena na více dní, než je doba ošetřovného (9 nebo 16 dní), budou si to muset rodiče nějak zařídit. Buď dovolenou, nebo volnem, na které mají nárok. „Zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovní volno za celou dobu potřeby péče o dítě z důvodu uzavření školy,“ řekla Blesku Michaela Buchtová z resortu práce. Jenže pracovní volno nad délku ošetřovného je neplacené, část rodičů tak zůstane doma s dětmi zadarmo.
Jak o ošetřovné žádat?
Podle rezortu práce stačí, aby rodič požádal školu o vydání „lejstra“. „Toto potvrzení se vydává na předepsaném tiskopise, který je zároveň žádostí o ošetřovné. Ten, kdo bude uplatňovat nárok na ošetřovné, doplní na tiskopise požadované údaje a předá ho zaměstnavateli,“ napsala Blesku Buchtová. A pokud se škola uzavře ve školním roce opakovaně, budou si moci rodiče požádat o ošetřovné znovu. „Každý nový důvod uzavření školy se považuje za novou potřebu péče o dítě. Opakovaně tedy může vzniknout nárok na ošetřovné a povinnost zaměstnavatele poskytnou na tuto dobu pracovní volno,“ dodala Buchtová.
Některé školy neotevřou, kantoři jsou v karanténě
V úterý neotevře Sportovní gymnázium v Kladně, trenér volejbalu se nakazil koronavirem. Doma musí zůstat 54 pedagogů. „Jde o téměř kompletní sbor, všechny, kteří byli na úterní pravidelné pedagogické radě,“ řekla Blesku ředitelka školy Květoslava Havlůjová. Test nákazu prokázal u trenéra, který se setkal s jedním ze svých svěřenců, jenž byl pozitivně testován v pondělí. Nikdo z kantorů prý zatím nepociťuje žádné příznaky.
Potíže řeší i základní škola v Pečkách na Kolínsku. Všichni zaměstnanci tamní základky jsou v karanténě kvůli pozitivnímu testu jednoho z nich. Společně se totiž sešli na poradě... Škola se z nařízení hygieniků otevře až 7. září.
Zavřená zůstane i Mateřská škola Letohradská v Praze 7. I tady je důvodem pozitivní test na covid-19 u jednoho ze zaměstnanců. Hygienici tak nařídili uzavření školky, a to až do 11. září.
Potíže ve Zlínském kraji
Ve Zlínském kraji jsou v karanténě pedagogové tří základních a jedné mateřské školy. Jde mimo jiné o základní školu v Uherském Brodě a v Nivnici na Uherskohradišťsku.
Ředitelka uherskobrodské školy na webových stránkách uvedla, že pedagogové byli při přípravě nového školního roku v kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na covid-19, karanténa se vztahuje na celý sbor s výjimkou dvou nepřítomných učitelů. „Ostatních nepedagogických zaměstnanců se toto opatření netýká, protože nejsou v riziku nákazy, provoz školy je na neurčito uzavřen, slavnostní zahájení 1. 9. 2020, nástup do školy ani výuka se v nejbližších dnech nekoná,“ uvedla ředitelka školy Dagmar Bistrá. Děti se tak budou učit pravděpodobně on-line, a to od 7. září, výuka je povinná.
Základní škola v Nivnici přerušila provoz školy až do odvolání. „Od začátku školního roku až do odvolání bude výuka probíhat distančním způsobem,“ uvedla na webových stránkách školy ředitelka Šárka Mikesková.
Se zpožděním začne výuka i ve školách ve Frýdlantu na Liberecku. U jednoho z tamních pracovníků potvrdil test nový koronavirus. Na základě doporučení Krajské hygienické stanice Liberec rozhodlo vedení města o uzavření základních škol. Hygienici budou testovat kontakty nakaženého pracovníka, výuka nezačne dřív než ve středu 9. září, řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS).
Pro ty tyto případy má být tak zvaná finanční rezerva a pokud si z ní raději někdo jezdí na dovolenou i třeba tady po naší republice tak ať pak nebrečí že nemá a stará se .