Důchod až ke dveřím a delší ošetřovné? Maláčová bojuje o peníze a dává naději i OSVČ

Aktualizováno -
16. března 2020
21:03
Autor: Nikola Forejtová - 
16. března 2020
15:01

Vyhlášení nouzového stavu a uzavření obchodů, škol a služeb výrazně zasáhlo do rozpočtu tisícům lidí. Především pak živnostníkům, kteří nemají nárok na ošetřovné. To se snaží změnit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která šla dnes na vládu s návrhem zákona o prodloužení ošetřovného a vyplácení financí právě i pro OSVČ. Kabinet o návrhu ale zatím nerozhodl a odložil jednání na úterý. Ve hře je také ustanovení povinnosti nosit důchod seniorům domů. Doposud totiž mnoho peněz visí na poštách. Senioři, kteří jsou neohroženější skupinou, tak houfně míří na pobočky pošty.

Úlevy žádají podnikatelské odbory. „Je to diskriminace podniků a živnostníků. Ty podmínky jsou následující: jestliže maminka, která vlastní třeba cukrárnu a prodává za pultem a má děti školou povinné, tak musí zavřít a jde se starat o děti. Doma ale za to nedostane ani korunu, a to i přesto, že si platí dobrovolně nemocenskou,“ popsal Blesk Zprávám předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Živnostníci, kterých je v ČR na jeden milion, totiž doposud nemají právo na tzv. ošetřovné. Tedy na příspěvek na péči o dítě, na který vzniká nárok poté, co musí vzdělávací zařízení dočasně zavřít své brány. Vroubky ale má samotné ošetřovné i v případě, že nárok máte. Platí se jen devět dní (samoživiteli 16 dní), což je nepříjemná zpráva pro všechny rodiče, kteří budou mít doma své ratolesti minimálně měsíc. 

„Vláda ať přestane mrhat penězi na předražené zakázky. Jakmile by se oni začali rozumně starat o  peníze, tak má tento stát dostatek i financí i v těchto případech. Máme dobrou ekonomiku, platíme jako mourovatí daně a poplatky a najednou nám říkají, že není na to zachránit pár lidí,“ bouří se dále Bábek, jehož přání bylo, zdá se, vyslyšeno.

Neomezené ošetřovné, a to i pro OSVČ?

„Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo na jednání vlády návrh zákona, který by měl být schvalován ve stavu legislativní nouze, aby mohli rodiče o své děti pečovat a zároveň nezůstali bez finančních prostředků. Navrhovaný balíček i návrh zákona projedná vláda v pondělí 16. 3.,“ napsal Blesk Zprávám tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek.

Pondělní jednání vlády by se tak mělo dotknout právě ošetřovného.  „Zároveň bude po tuto dobu umožněno poskytovat ošetřovné na děti ve věku až do 15 let. Tímto opatřením se zcela zásadně zvyšuje stávající hranice 10 let,“ píše se dále v tiskové zprávě, kterou uveřejnil resort ministryně Jany Maláčové

„Návrh zákona není novelou zákona o nemocenském pojištění, ale představuje samostatný zákon jako dočasné opatření reagující na situaci ohledně koronaviru,“ vysvětluje dále mluvčí MPSV Kristýna Křupková. 

Jelikož se jedná o mimořádný stav, vyplácení peněz by se týkalo i těch živnostníků, kteří si dobrovolně neplatí sociální pojištění, jak následně informovalo Blesk Zprávy ministerstvo. „Výdaje budou hrazeny ze státního rozpočtu. Podle odhadů se bude týkat cca 200 tisíc rodičů,“ dodává Křupková. 

„Nárok bude vznikat i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované děti,“ dodává také ministerstvo. 

Ošetřovné: Na co máte nárok? 9 kalendářních dní se vyplácí pro všechny, 16 dní pro samoživitelky.Ošetřovné: Na co máte nárok? 9 kalendářních dní se vyplácí pro všechny, 16 dní pro samoživitelky. | Infografika Blesku

Důchody až ke dveřím! 

Vedle ošetřovného je palčivým sociálním problémem také nošení důchodů. Doposud totiž pošťačky nechávají peníze pro seniory na poště. Tam ale podle expertů z hygieny i vlády nemají staří lidé chodit. Nový druh koronaviru je totiž pro lidi nad 75 let extrémně nebezpečný. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se dokonce zvyšuje smrtnost na 15 procent. 

„Dneska by se na vládě mělo projednávat to, že budou mít pošťačky nařízeno donášet důchod až ke dveřím. Senioři by se tak neměli bát, že je někdo okrade, chytnou nákazu a nebo důchod z pošty pošlou zpátky,“ uvedl pro Blesk Zprávy výkonný ředitel Života 90 Jaroslav Lorman. 

„Česká pošta udělá vše pro to, aby byly důchody ve všech případech doručovány. V lokalitách uzavřených krajskými hygienickými stanicemi bude možnost doručování důchodů komunikována s touto organizací. Doručování pak proběhne buď za asistence bezpečnostních složek státu nebo s ochrannými prostředky,“ dodává pro Blesk Zprávy mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Balíky se pak v uzavřených lokalitách uloží bez pokusu o doručení a bude u nich prodloužena úložní doba podle druhu zásilky. Lhůta se pohybuje od 15 do 30 dnů.

Ošetřovné je ve výši 60 procent denní vyměřovací dávky.Ošetřovné je ve výši 60 procent denní vyměřovací dávky. | Profimedia

liskabystrouska ( 17. března 2020 07:32 )

A je zajimave ,ze postacky nenosi rousky ,posta je takhle necha behat ,pry je nemaji tak jim je mají vyrobit.

liskabystrouska ( 17. března 2020 07:30 )

hlavne at nejsou v ohrozeni lékaři,vědci ,vojsko a policie !!!!­!!!!!!­!!!!!!­samoz­rejme úřady.

lunatic ( 17. března 2020 07:07 )

Každý z racionálně uvažujících seniorů si od SSZ může nechat penzi zasílat přímo na účet, nemusí pak také např.v zimě bruslit ulicemi s námrazou ...

kuniksicht ( 16. března 2020 19:48 )

To je ale kravina. Postacka se dostane do styku ze spoustou lidi a muze nakazit každého navštíveného...... Tak jako ten taxikář v Praze ebo lékař z olomouckého urgentu

amaea ( 16. března 2020 18:39 )

s.Maláčové nevěřte. Děkuji

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud