Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

Maláčová obhajuje „výsměch rodičům“: Vysvědčení a ošetřovné? Nejde to dohromady

Autor: Jakub Veinlich - 
27. června 2020
05:30

S koncem školního roku přichází také konec koronavirové podoby ošetřovného. Rodičům se ale mohlo pořádně nevyplatit poslat dítě do školy pro vysvědčení. Jen hodina strávená ve škole totiž připraví matky nebo otce školáků o výplatu ošetřovného za celý den. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) potvrdila, že tak striktní zákon skutečně je a měnit ho nehodlá. „Kvůli jednomu, a hlavně poslednímu, dni zákon měnit nebudu,“ řekla Blesk Zprávám.

Možná je to logické, ale pro mnohé dost překvapivé. Za vyslání dítěte pro vysvědčení mohli rodiče pěkně zaplatit. Kvůli jedné hodině, kterou jejich dítě strávilo ve škole, totiž přišli o nárok na ošetřovné za celý den. „Pokud rodič pošle dítě do školy, má se za to, že je péče o dítě zajištěna a rodič má jít do práce, nárok na ošetřovné ten den zaniká,“ potvrdila Blesk Zprávám ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rodiče se nestačí divit

Rodiče s tímto patrně příliš nepočítali a čekali, že se k nim stát za dobu, kdy se několik měsíců učili s dětmi doma, zachová jinak. „Takže půjdu do školy se synem, půl hodiny bude ve škole, já budu čekat před školou, ale kvůli té chvilce nic nezaplatí? To je dobrá kravina,“ napsala na facebooku Jitka.

„Přesně, jak je tu už psáno. Je to totální výsměch všem rodičům. Nechte si už tu platbu za jeden den, protože máte tam nahoře málo, ale je vidět, že nemáte ani za mák porozumění a pochopení. Nevíte, co to bylo pro některé rodiče za ty měsíce, co vše museli, tak proč se jim za to vše ještě nevysmát a sebrat jim poslední den peníze. Doufám, že vás nikdo už volit nebude, protože tohle je neskutečné,“ přisadila si pisatelka Petra.

Podle ministryně práce je ale zákon zákonem - a ten mluví jasně. Pokud jde dítě do školy, nebo rodič přeruší péči o něj, ztrácí nárok na pomoc státu v podobě ošetřovného. „Rodiče jsou na ošetřovném 3,5 měsíce, kvůli jednomu, a hlavně poslednímu, dni zákon měnit nebudu,“ reagovala Maláčová na stížnosti rodičů.

Maláčová: Riziko nákazy je stále stejné 

Podle ministryně je navíc třeba mít stále na mysli důvody, proč rodiče pobírali ošetřovné i v době, kdy byly školy otevřené. Riziko případné nákazy koronavirem vidí stejné dnes i včera. Zatímco ve čtvrtek bylo dítě preventivně doma. „Rodiče jsou na ošetřovném, protože prohlásili, že se bojí dát dítě do školy kvůli riziku nákazy. To riziko je pořád stejné,“ ohradila se ministryně.

Video Ošetřovné kvůli zavřeným školám skončí. Ministerstvo čerpání peněz kontroluje. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Varianty pro rodiče

Ti rodiče, kteří dítě pro vysvědčení v pátek neposlali, na tom budou finančně lépe o tři, popřípadě čtyři dny. Existuje totiž několik variant, jak ředitelé škol naložili s koncem školního roku a jak se k nim postavili právě rodiče.

První variantou je popsaný model, kdy šlo dítě v pátek pro vysvědčení. Rodiče tak za tento den nemají nárok na ošetřovné.

Druhou variantou je pak případ, že si dítě nešlo v pátek pro vysvědčení a ředitel vyhlásil na pondělí a úterý ve škole takzvané ředitelské dny. Rodiče tak mají nárok na ošetřovné až do neděle. Stát ho totiž proplácí včetně víkendů.

Od pondělí už musí ale péči o dítě řešit jinak, protože ředitelské volno není důvodem pro vyplácení tohoto příspěvku. „Ředitelské volno ani vyzvednutí vysvědčení není událostí, která by neočekávaně vytvářela potřebu péče (ve srovnání např. s nemocí dítěte nebo s uzavřením školy z důvodu karantény). V takových situacích nárok na ošetřovné podle zákona o nemocenském pojištění standardně nevzniká a tato situace se nemění ani v případě upravených podmínek nároku na čerpání ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii koronaviru,“ upřesnilo ministerstvo práce znění zákona.

Video Maláčová v roušce a nové návrhy: Ošetřovné na děti do 13 let a pomoc firmám, které musely zavřít kvůli koronaviru a zákazům. - ČTK

Třetí varianta je ještě přívětivější. Tedy za předpokladu, že ředitel školy nevyhlásil na pondělí a úterý ředitelské volno. Pokud si dítě půjde pro vysvědčení v úterý 30. června, vyplatí stát rodiči ošetřovné ještě i za 29. den tohoto měsíce.  

Existuje ale také varianta číslo čtyři. A to taková, že si žák pro vysvědčení nepůjde, rodiče se dohodnout s vyučujícím, že si hodnocení převezme jiným způsobem, v úterý ještě tedy zůstane doma a rodič tak vyčerpá ošetřovné až do maximálního možného dne, tedy včetně 30. 6., kdy toto rozšířené koronavirové opatření stát bude vyplácet.

 

nekvinda5@seznam.cz ( 29. června 2020 06:29 )

Hlavně že ta *** byla ve středu v Lezakach a u nás ve městě a jak se chvasta, že je skvělá politicka, ale je stejná jako kreten Babis.

Mirka Smidova ( 28. června 2020 11:23 )

Můj názor je že o tom měli informovat dříve aby s tím počítali lidé co jsou na těch dávkách závislé tohle byla taková podpá­sovka­...vyh­lásit to na poslední chvíli...toť vše

jajas ( 27. června 2020 16:40 )

No hlavně že do školy se báli děcka posílat, a na prázdniny pak pojedou do Chorvatska, Itálie, Řecka či kam ještě, protože tam určitě nemají šanci nic chytit. Pak budou v karanténě zadara celá rodina....

tomik007 ( 27. června 2020 16:26 )

Takovyhle typy mel rad i Manson

strejda777 ( 27. června 2020 16:26 )

Jak jeden pit.omej den.....ošetřovné se platilo rodičům, kteří nedávali děcka do školního kolektivu z důvodu obavy nákazy, takže když je tam prostě pošlou, tak se předpokládá, že se už nákazy nebojí. Takže děckám začínají prázdniny o něco dříve, takže rodiče by se o ně měli postarat tak jako tak a sami by už měli nastoupit do práce. Nakonec od 1.7. už je pohyb bez roušek všude....tak co mají za problém?

Zobrazit celou diskusi
Další videa