Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Nezaměstnanost v Česku stoupla na 3,4 procenta. Maláčová varovala před propouštěním

Autor: ČTK - 
4. května 2020
14:10

Nezaměstnanost v Česku se v dubnu zvedla z březnových tří procent na 3,4 procenta. Přibylo 52 995 nových uchazečů o práci. Celkem úřady práce evidovaly 254 040 nezaměstnaných, tedy zhruba o 28 400 víc než před měsícem. Na tiskové konferenci to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

„Čísla jsou stále velmi slušná. Nicméně to neznamená, že se můžeme předčasně radovat... Příští týdny ukážou, do jaké míry může počet nezaměstnaných narůst. Největší přelom očekáváme na konci měsíce května a na začátku června,“ uvedla ministryně.

Podle ní na úřad práce zamířili v dubnu nejčastěji pracovníci služeb, a to z oboru stravování, obchodu, hotelnictví, nákladní dopravy a zprostředkování služeb. Nezaměstnanost se meziměsíčně zvýšila ve všech 77 okresech. Největší nárůst zaznamenal úřad práce v okrese Cheb, a to o 53 procent. V okrese Praha-východ byl přírůstek 36 procent. Volných míst ubylo v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem o víc než 9500. V březnu jich bylo 342 287, v dubnu pak 332 748.

Propouštět chce například Sokolovská uhelná

Maláčová uvedla, že některé firmy plánují hromadné propouštění. „Ve druhém pololetí by mohla skončit v práci až tisícovka zaměstnanců Sokolovské uhelné a podobný plán je i ve společnosti ACG,“ doplnila ministryně.

Podporu v nezaměstnanosti minulý měsíc dostávalo 92 898 uchazečů o zaměstnání, tedy zhruba 37 procent. Šéfka rezortu práce už dřív řekla, že pokud by nezaměstnanost v Česku skokově rostla, navrhla by případné navýšení podpor.

Ministerstvo práce v podkladech ke kurzarbeitovému programu Antivirus uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle rezortu záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Při půlročním navýšení nezaměstnanosti o pět procentních bodů by státní rozpočet na daních, odvodech a vyplacených podporách přišel o 44 miliard korun, spočítalo ministerstvo.

tomik007 ( 4. května 2020 17:15 )

A neni to náhodou 34%, soudružko naczalnico ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud