Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Lži a výhrůžky kvůli koronavirové pomoci: Tadeáš se raduje z jídla, jiní si koupili člun

Autor: Nikola Forejtová - 
6. srpna 2020
05:30

Vybílený účet, prázdná lednice a před sebou účty za elektřinu, nájem a výdaje za školní pomůcky. To je situace, před kterou je postaveno až 400 tisíc Čechů, jak ukázal průzkum agentury STEM. Možností pomoci je pak celá řada. Jednu takovou nabízí i Patron dětí, který vybízí ke kuráži říci si o pomoc. Ředitelka Edita Mrkousová ale hned dodává, že se více ozývají ti, kteří by příspěvek nepotřebovali. Připomíná příběh falešných samoživitelek, lidí, kteří měli problém ještě před koronakrizí. A dokonce i snahu krajské zastupitelky, která prosila o tři tisíce korun.

Koronavirová epidemie zasáhla nějakým způsobem každého Čecha. Hluboce se dotkla rodin, které již před krizí balancovaly na okraji chudoby, ale také podnikatelů a obyčejných lidí. Vláda podnikla kroky, aby co nejvíce lidem pomohla krizi zvládnout. Rozjela program Antivirus, který chrání před vyhazovy, zavedla delší ošetřovné a rovněž i žádost o mimořádnou okamžitou výpomoc - tedy jednorázovou dávku poskytovanou Úřadem práce. 

Na tyto věci mají nárok zájemci, které krize opravdu zasáhla. Najdou se ale i ti, kteří se snaží z pandemie koronaviru vytěžit co nejvíce. A hledají, kde by se dalo „vyškemrat“ pár tisícovek. S touto zkušeností se potkala i organizace Patron dětí, která zavedla koncem března speciální transparentní účet, díky němuž mohla zasílat potřebným rodinám základní potraviny, hygienické pomůcky a další. 

„Přišlo nám 6000 žádostí a jenom 900 z nich jsme podpořili. Většina lidí nebyla schopna a často ani ochotna splnit naši podmínku pro mimořádnou pomoc - tedy předložit jakýkoliv důkaz, že se ve složité situaci ocitla právě v důsledku koronakrize,“ uvedla pro Blesk Zprávy výkonná ředitelka Patrona dětí Edita Mrkousová. Dodala, že je pro ni nepochopitelné, když se někdo snaží využít takové situace a vytěžit peníze na úkor těch, kteří ji opravdu potřebují. 

„Posílají účty za člun i výhrůžky“ 

Mimořádná pomoc Patrona dětí je k dispozici do 17. srpna. Nutným předpokladem k získání daru v podobě tzv. balíku základních životních potřeb s potravinami, drogerií a hygienou, ale i k získání peněžní pomoci či pomoci s úhradou nájmu je vyplnění žádosti a zaslání důkazu o dopadech koronakrize na život. Může se jednat o kopii výpovědi, o výpis z účtu prokazující snížení příjmu apod. Samozřejmostí je i rodný list dítěte. Pomoc je přeci jenom určená rodinám s dětmi do 18 let. 

„Nechápu tu troufalost, že se ozývají i tací, kteří se do nouze nedostali. Někteří z nich jsou navíc hrubí a zlí. Po zamítnutí žádostí nám píšou výhružné SMS a občas i něco o tom, že se máme dostavit na úřad a zpovídat se z finančního podvodu,“ kroutí hlavou Edita Mrkousová. „Jsou i tací, kteří ráno napíšou žádost a večer nám naštvaně volají, proč už nemají na účtu peníze,“ povzdychla si. 

Jedním z darů mimořádné pomoci Patrona dětí je finanční příspěvek. Organizace ale přišla na problém, lidé si kupovali „hlouposti“. „Po získání peněžní pomoci mají za úkol doložit, že ty peníze použili na potraviny. Nám ale chodily zpátky účtenky, na kterých jste viděla nafukovací člun či exotické ovoce,“ konstatovala Edita Mrkousová.

Falešné samoživitelky s drahým tetováním

Stávalo se také, že některé maminky fingovaly samoživitelství. „Neuvědomí si, že si je budeme prověřovat. A pak najdeme na sociální síti, jak si užívají dovolené s partnerem anebo si pořizují drahé tetování.“ 

Pak jsou ale případy, které hřejí pracovníky u srdce. A právě to zaměstnanci organizací potřebují nejvíce. Mrkousová zmínila alespoň jeden z více než 900 příběhů, kdy měla mimořádná pomoc opravdu svůj původní účinek. Blesk Zprávám poskytla fotografii šťastného Tadeáška, jehož rodině poslali balík základních potravin, drogerie a hygieny v hodnotě 3 tisíc korun, který jim více než usnadnil nelehkou situaci, ve které se vinou koronakrize ocitla.

Malý Tadeášek se konečně dočkal pořádné večere. Na opravdu potřebné se ale kolikrát kvůli podvodníkům nedostaneMalý Tadeášek se konečně dočkal pořádné večere. Na opravdu potřebné se ale kolikrát kvůli podvodníkům nedostane | Patron Dětí, Blesk - Nikola Forejtová

Zásadní problémy má 400 tisíc Čechů a Češek. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM a poradenské firmy KPMG. Podle něj teď měly rodiny poslední čas na to, aby něco uspořily - řadě z nich byla odsunuta povinnost platit nájem či jiné závazky - a čeká je několik těžkých měsíců. 

„Přivezli jsme postel, maminka ji chtěla ve tvaru autíčka.“

Příjemcem pomoci nemusí být jen ty nejchudší rodiny. Ve hře jsou i tací, kteří se dostali do tíživé situace a může jim hrozit ještě strmější pád. Mrkousová apelovala, ať se nestydí i takové rodiny a požádají o pomoc.

„Vedle mimořádné pomoci si vždy můžou zažádat o standardní pomoc. Ta je vedena tak, že si rodina zažádá o konkrétní dar - postel, školní pomůcky, obědy pro dítě ve školní jídelně apod. Dárce si pak sám vybere, komu chce přispět a kolik,“ vysvětlila Mrkousová. Důležitým aspektem pro přijetí je ale patron - tedy člověk, který se za rodinu postaví a potvrdí, že pomoc opravdu potřebují. Může se jednat o sociálního pracovníka, lékaře, ale i známého.

„Měli jsme tu i případ maminky, která přišla tragicky o manžela, a než překonala nešťastné období, nemohla dětem zaplatit zájmové kroužky – umíte si představit, že děti, které přišly o tátu, najednou nemohou dělat ani aktivity, na které byly zvyklé a které jim pomohou přenést se přes nastalou situaci? Tak jsme ji trošičku přesvědčili, ať se nebojí a ozve se,“ nabádá Mrkousová k tomu, aby lidé trošku odhodili stud a ozvali se, kontakty najdete zde. 

Občas ale lidé stud nemají, jak konstatuje Mrkousová. „Stalo se, že jsme jedné mamince přivezli postel pro dítě a ona nás odbyla, že chce tu ve tvaru autíčka,“ vzpomíná Mrkousová. 

Jak se zvýší ošetřovnéJak se zvýší ošetřovné | Zdroj: MPSV

 

 

gejzovic ( 6. srpna 2020 11:01 )

Ty kteří to potřebovali,o tom nemluví a ti druzi jenom by cucali a nejvice kecaji

aeraluna ( 6. srpna 2020 09:06 )

Hloupej kdo dává, hloupější kdo nebere. Když vymyslíte tak neskutecné blbiny, že lidem znemožníte možnost vydělat si na živobytí, tak se potom nedivte. Takže teď se pochlapte a kontrolujte, kontrolujte, posuzujte, posuzujte.

krasomila ( 6. srpna 2020 09:05 )

To je logická pomoc jak noha. Bydlím v matčině bytě, takže z jejich logiky asi matce nic neplatím, protože matka důchodkyně, ten fond oprav a další věci platit asi nemusí, když jí na to nedám peníze. A nedej bože, kdyby mě nějaký udavač-prověřovač třeba potkal někde v lepší restauraci, kam by mě někdo pozval na jídlo, protože "podvod" a vyhlásí do médií, jaká jsem mrcha...
Lepší umřít hlady i s dětma.

Sysoj Psojic ( 6. srpna 2020 08:08 )

Vych cany smejdi jsou na vsech urovnich.
Neni zadny rozdil v tom, jestli nekdo podvadi a bere miliardy a nebo jestli nejaky jouda udela podvod za par tisic. Je to jen proto, ze na vic nema.
Smejd jako smejd.

nakobyl ( 6. srpna 2020 06:15 )

Když se nabízí, tak se bere. To je všude i když si myslím, že to v rámci předvolební agitace Maláčová víc než trochu přehání. Musí být přeci nastaveno řádné posouzení žádosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud