Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Lidí bez práce po koronakrizi dál přibývá. Nezaměstnanost je nejvyšší za dva a půl roku

Autor: ČTK - 
5. srpna 2020
10:34

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce. Ty na konci sedmého kalendářního měsíce evidovaly 279 673 uchazečů o zaměstnání, nejvíc od února 2018. Počet nabízených míst klesl oproti červnu přibližně o šest stovek na 334 283. Meziročně se nabídka volných pozic snížila o více než 12.000 míst. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Počet lidí bez práce stoupl v červenci meziměsíčně o více než 10 000. Ve srovnání s loňským červencem přibylo 74 553 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti loni v červenci byla 2,7 procenta.

„V červenci jsme zaznamenali pravidelný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR a nižší aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín. V menší míře se podle něj začali do evidence hlásit čerství absolventi škol. „Prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září,“ dodal Karmazín.

Zaměstnavatelé mají stále zájem o sezonní pracovníky a pracovníky na dělnických pozicích. Zájem je také o kvalifikované řemeslníky, analytiky, vývojáře softwaru, skladníky nebo řidiče. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,8 uchazeče.

Ke konci července se na úřadech práce nově zaregistrovalo téměř 43 900 uchazečů o zaměstnání. Zároveň z evidence bezmála 33 900 lidí odešlo. Nejvíce nově příchozích bylo v Moravskoslezském kraji a v Praze. Nejméně nových uchazečů evidovaly úřady v Karlovarském kraji.

Nejnižší nezaměstnanost měl na konci července okres Rychnov nad Kněžnou, a to 1,8 procenta. Následovala Praha-východ s dvěma procenty a okres Jindřichův Hradec s 2,1 procenta. Naopak nejhorší situace byla na Karvinsku s mírou nezaměstnanosti přesahující osm procent. Následovaly okresy Ostrava-město a Most, kde práci hledalo 6,8 procenta lidí.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v červenci 66 okresů v čele s Olomoucí a Prahou. V 11 regionech nezaměstnanost naopak klesla, nejvýrazněji na Jesenicku.

MirdaKradousek ( 5. srpna 2020 11:12 )

Kdo nechce makat hledá důvody,kdo chce makat hledá způsoby!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud