Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

U voleb s armádou, hlasovat z karantény se bude: Autem, doma nebo ve speciálním okrsku

Autor: ČTK - 
5. srpna 2020
10:40

Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény - z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Novinářům to po jednání řekli lídři opozice. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o dobrý kompromis. O změnách ve volební praxi pro říjnové senátní a krajské volby bude Sněmovna rozhodovat 19. srpna. Vláda požádá o projednání návrhu zákona, který už má paragrafovou podobu, ve stavu legislativní nouze, uvedl Hamáček. Počítá s tím, že Senát normu schválí v nejbližších dnech po projednání Sněmovnou.

Odměna pro členy volebních komisí se zvýší o 500 korun, protože práce bude komplikovanější, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Podle Hamáčka dosáhnou na zvláštní odměny i členové speciálních komisí. „Nyní činí základní odměna 1800 korun, nově bude 2300 korun, adekvátně odměníme i ty ve speciálních komisích,“ uvedl Hamáček.

U volby z auta tři vojáci

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyzval voliče, aby se nebáli počátkem října k volebním urnám přijít, volby budou podle něj bezpečné. Pomoc při volbách zajistí armáda.

Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny bude ve středu 30. září zřízeno drive-in stanoviště ve všech okresech, tedy na 78 místech. Budou na něj dohlížet tři vojáci a zapisovatel. Tyto týmy pak budou v pátek a také v sobotu, podle počtu žádostí, objíždět voliče v karanténě, kteří zvolí volbu pomocí výjezdní komise. O logistice povede ministerstvo další jednání.

Lístky voličů z karantény budou sčítat speciální komise při krajích, bude jich 13 plus jedna v Praze pro senátní volby, uvedl Mslna. Před sčítáním by se podle něj měly smíchat lístky ze všech třech variant zvláštního hlasování. Umožnit hlasovat z karantény chce ministerstvo i v případě místních referend, které některé okrsky na volební víkend chystají. Změny ve volebních lhůtách se podle Mlsny nechystají.

O zavedení korespondenčních voleb, jak o ně část opozice usiluje, budou strany dál diskutovat. Podle Hamáčka, který byl za neochotu o nich pro podzimní volby jednat, nemá zavedení korespondenčního hlasování stále většinovou podporu. „Ve chvíli, kdy není politická vůle, pokládám vůbec za zbytečné to nabízet,“ uvedl s tím, že stejně se politická scéna neshodla na možnosti volebních zmocněnců.

Kazin ( 7. srpna 2020 05:09 )

Centurion:A Kalousek je co ?Dříve KDU ČSL SPOLUPRACE S KOMUNISTY .JINAK KALOUSEK SE CPAL DO PARTAJE JAK BLAZEN.A SVEDKU ZIJE DOST JA ZNAM TRI VIM CO JE ZA DAREBAKA ,😉

krapotkin ( 5. srpna 2020 15:04 )

Volit nechodím, protože volit komouše, nalezlé do všech parazitujících partají, nemíním. Mimochodem za totáče si členové volební komise mohli koupit (za své) párek a kafe.

rapid15 ( 5. srpna 2020 13:54 )

Nejdřív je zachovávána plná anonymita nemocných a lidí v karanténě (čehož někteří vesele zneužívají). Myslím, že ani starostové nevědí koho se covid v jejich okolí týká. A pak se tihle nemocní dostaví na drive in centrum nebo přijedou autem, nebo k nim domů zavítá nepřehlédnutelně oblečená volební komise .To budou zřízené nějaké koridory, aby na ně , v rámci zachování anonymity ,nikdo neviděl ?
Jak volební komise rozliší, že člověk nemocný nebo v karanténě nešel volit do běžné volební místnosti, když už po 14 dnech není údajně nakažlivý?? Tihle lidé tedy nebudou figurovat na seznamu voličů, nebo tam napsaní budou, pouze u jejich jména bude dodatečně udělané nějaké znaménko na základě hlášení hygieny ? ?

2222 ( 5. srpna 2020 11:02 )

Nejdřív každýho buzerujou, buďte doma, nikam nechoďte. Teď najednou všichni volit ? To jako na do jedný místnosti, stovky lidí za hodinu ?
Ani náhodou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud