Na túře se asi nenakazíte, technoparty si rozmyslete: Jágrová přidala i tip pro MHD
Vláda nasměrovala pro letošní léto své úsilí do podpory tuzemského cestovního ruchu. Nyní se ale nad dovolenou v Čechách a na Moravě vznáší otazník v podobě epidemiologické situace. V některých krajích je totiž situace stabilizovaná a nedochází zde k nekontrolovaném přenosu, jinde ale můžete narazi na lokální ohniska. Ptali jsme se tak šéfky pražské hygieny Zdeňky Jágrové, co bychom neměli na své dovolené podnikat, abychom se pak nevrátili s covidem-19.
Tým expertů sledující vývoj epidemie představil v pondělí virový semafor pro Česko. Ten se bude jednou týdně aktualizovat a bude lidem pomocí čtyř barev napovídat, v jakém okrese hrozí zvýšené nebezpečí nákazy. První čísla jsou pozitivní. Mapa ČR je prozatím bílá a místy zelená - to značí, že se toto území může potýkat s lokálními ohnisky a sporadicky se zde můžeme potkat s nákazou.
Pokud by se ale koronavirus šířil rychleji a opětovně udeřil v plné síle, může se stát, že políčka na mapě zčervenají. Rudá na mapě varuje před nekontrolovaném komunitním šíření, tedy šířením mezi lidmi, kteří nejsou rodinnými příslušníky. A tomu se chtějí hygienici za každou šanci vyhnout.
Jágrová: Na diskotéce je možnost nákazy vyšší
Blesk Zprávy se ptaly šéfky pražské hygieny - kde je i nejhorší epidemiologická situace - na to, jak je to s cestováním a dovolenými Čechů. Ti totiž dostali i v podstatě za úkol, aby si pro svůj odpočinek vybrali krásy Čech a Moravy. Co když se ale epidemiologická situace zhorší?
„Záleží, co tam budou dělat. Pokud se budou procházet po Šumavě a jezdit zde na kole, tak tolik možných zdrojů nákazy nepotkají, pokud si ale vyrazí na diskotéku, tak je ta možnost samozřejmě vyšší,“ konstatovala Zdeňka Jágrová. Blesk Zprávy mají přitom informace o dlouhých frontách turistů, kteří chtějí vidět například pramen Vltavy. Ještě horší fronty zažívají slovenské Tatry.
Obava z cestování tak zatím podle hygieničky není na místě. Pokud se ale lidé ve velkém rozhodnout trávit svůj volný čas ve velkých davech, může mít ČR problém. „Určitě je potřeba obezřetnost, pokud pojedu na technoparty, kde je 600 lidí, tak mám šanci větší, že se nakazím, než na kávě se sousedkou,“ podotkla pro Blesk Jágrová. A dobrou zprávu má i pro lázeňské nadšence. „Zde jsou hygienická opatření na tak vysoké úrovni, že zde riziko není,“ dodala.
K cestování se vyjádřila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ní se jeho omezení neplánuje. „Neplánujeme, že by platilo omezování cestování, zatím ne. Nedá se to ale vyloučit,“ uvedla.
Případná omezení by pak byla lokální. „Ale opět, nedá se vyloučit, že by nějaká byla na celostátní úrovni. Třeba až se opět nastoupí na školní docházku,“ doplnila Rážová.
Virus z MHD doma zničíte teplovou vodou a mýdlem
Obě expertky ale nabádají, aby se lidé chovali obezřetně, aby pak právě k těmto restriktivním opatřením nemuselo dojít. Základem je nošení ochrany nosu a úst ve vnitřních a hodně frekventovaných prostorách a samozřejmě i mytí rukou.
„Určitě mytí rukou je zásadní věc, protože teplá voda s mýdlem udělá virus defektním a nemůžete tak nakazit sebe ani nikoho jiného - i kdybyste si virus přinesli z MHD,“ uvádí pro Blesk Zprávy Jágrové.
Odbornici dělají v tomto ohledu starost mladší lidé. „Dělají problémy, především když je nic nenutí k tomu, aby se přestali věnovat činnostem, na které byli zvyklí,“ uvedla hygienička.
Epidemie u konce, nebo předčasné vítěztví?
Během pondělní tiskové konference na půdě ministerstva zdravotnictví zaznělo z úst šéfa ÚZIS Ladislava Duška i jedno silné vyjádření. Epidemie se podle něj ocitla na začátku konce. To podle něj dokazuje nejen zelená mapa, ale také klesající počty nakažených lidí z rizikových skupin.
Jágrová k tomu ale zvedá varovný prst. Praha se totiž nachází na hraně mezi zelenou a žlutou barvou. Přesněji je v hlavním městě 18 procent nakažených, u kterých se neví, jak došlo k přenosu infekce - tedy spadají do kategorie komunitního šíření.
Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru. O jaká opatření se bude jednat pak rozhoduje kraj, který bude jednat podle doporučení epidemiologů.
Za červenec bylo nově diagnostikovaných na covid téměř 4600 lidí, seniorů desetina. Do nemocnic muselo 237 lidí, vážné komplikace mělo 36, uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Tato čísla jsou ale podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v pořádku.
Mládež není mdlého rozumu, pouze je jí koroňák, vláda a opatření u zadele.