
Odměny budou v srpnu, slibuje Maláčová. Zaměstnanci sociálních služeb dosáhnou až na 40 tisíc

Odměny za práci v době koronavirové epidemie dostane zatím 93 400 pracovníků sociálních služeb. Peníze by měli mít v červencové výplatě. Zaměstnavatelům, kteří o dotace na odměňování požádali, ministerstvo práce poslalo finance na účty. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zhruba čtvrtina poskytovatelů o prostředky dosud nežádala. Mohou to ještě dodatečně udělat do 27. července.
Podle Maláčové v sociálních službách pracuje celkem 144 838 lidí. Z nich 2960 je v zařízeních, kde se vyskytla koronavirová nákaza. Resort už dřív sdělil, že o dotace na odměny žádalo 1653 z 2163 poskytovatelů péče, tedy 76 procent. Celkem obdrží 2,03 miliardy korun.
„Udělali jsme všechno pro to, aby finanční prostředky zaměstnanci a zaměstnankyně dostali v červencových výplatách. V srpnu mohou být odměny vypláceny. Nic tomu nebrání, protože ministerstvo práce vše zprocesovalo a odeslalo včas,“ uvedla ministryně.
Ministryně uvedla, že ministerstvo odeslalo peníze na odměny pro 93 448 pracovníků. Nárok na ohodnocení by mohlo mít ještě asi 30 000 dalších zaměstnanců, podotkla Maláčová. Poskytovatelé sociálních služeb, kteří o peníze nestihli v červnu požádat, to mohou udělat do 27. července.
Dotace pokrývají období po vyhlášení nouzového stavu od 13. března do konce května. Na odměny za odpracované hodiny se vyčlenilo 5,2 miliardy. Pečující pracovníci ze zařízení, kde se nemoc covid-19 objevila, mohou dostat za plně odpracovaných 170 hodin měsíčně zhruba 40.000 korun hrubého a ostatní zaměstnanci 20 000 korun. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl dostat 10 000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.
V srpnu pak bude možné začít žádat i o dotace na pokrytí zvýšených nákladů, které měli poskytovatelé péče kvůli nákaze. Vláda na to vyčlenila 990 milionů korun. Peníze by měly dorovnat výdaje na ochranné pomůcky, čisticí prostředky a dezinfekce, internet, energie a pohonné hmoty i přesčasy a také výpadek příjmů. Domovy musely vyčlenit desetinu kapacity na karanténu a nemohly přijímat nové klienty. Suma se dá využít i na příspěvek pro pracovníka, který se nakazil koronavirem, nebo který musel do karantény. Dostat by měl k výdělku 40 000 korun hrubého.
Mně se moc líbí ta formulace "dosáhnou až na". Vzbuzuje to ve mě (nepochybně zcela mylný) pocit, že delší ruka vedoucích dosáhne na vyšší, no a ty krátké ručičky personálu asi dosáhnou jen na takové drobky. Ale formulace v nadpise zní fakt úderně, to je stejně Barnumské klišé jako slovní obrat "hrozí trest až"
Nepropadejme trudnomyslnosti a zapějme si spolu s Buty "Mám jednu ruku dlouhou..."! 