Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Klienti „dolují“ z cestovek peníze za zrušené zájezdy i měsíce. U Dostálové radí, co dělat

Autor: Nikola Forejtová - 
19. července 2020
05:00

Cestovní kanceláře se nadále potýkají s řadou nespokojených klientů, kteří čekají na vrácení peněz za stornované zájezdy. Mezi nimi byla donedávna i Markéta. CK Pantour Markétě nevrátila peníze více jak 4 měsíce. Cestovka se brání, kvůli pandemii prý trpí personální i časovou tísní. Ministerstvo pro místní rozvoj je na straně Markéty, cestovky ale omlouvá. Uznává sice, že ze zákona má kancelář povinnost peníze vrátit do 14 dnů, vyzývá ale ke shovívavosti. Markétě ale trpělivost došla a poslala podnět i předžalobní výzvu. 

Markéta chtěla vyrazit s kolegyní v dubnu do Dubaje. V březnu se ale vzhledem k právě vypukající pandemii rozhodla zájezd raději stornovat. Byla zrovna zapotřebí doma, pracuje totiž v nemocnici. Markéta se i přes počáteční zlost vyrovnala s vysokým stornem, co jí ale vrtá hlavou, je to, že na zbylé peníze čekala od CK Pantour čtyři měsíce. 

„Začátkem března jsme z vlastní vůle zájezd stornovali. Odlet měl být za měsíc. Postupovali jsme podle Všeobecných obchodních podmínek,“ popsala pobouřená klientka Blesk Zprávám. „Storno mi vyčíslili na 40 procent, tedy na 14,5 tisíce,“ pokračuje. 

„Stejně jako jakékoliv jiné cestovní kanceláře, i naše kancelář je dle smluv povinna uhradit nemalé částky za místa v letadle, místa v hotelích a další náklady, které jsou s turistickou sezónou spojeny. Jakákoli změna či storno ze strany našich klientů má za následek přeúčtování odpovídajících nákladů leteckými společnostmi i hotely,“ okomentoval již v březnu za cestovní kancelář poplatky Paris Vlachopoulos pro Seznam Zprávy. 

Ministerstvo: Peníze vám musí vrátit včas

Storno poplatky ale už Markéta neřeší. Blesk Zprávám se ozvala kvůli jinému problému. Z cestovní kanceláře se jí nedařilo vymámit peníze ponížené o storno poplatky. Tedy více jak 17 tisíc. „Volala jsem a neustále mi tvrdila jedna paní, že to urguje. Odpovídala tak i na zaslání předžalobní výzvy (...). Nechtěla mě přepojit na někoho jiného. Dokonce mi řekla, že je tam sama,“ svěřila se. 

Podle občanského zákoníku § 2533 může zákazník odstoupit od smlouvy, pokud splní své závazky. Odstupné by pak mělo být adekvátní. Důležité ale je, že při takovém odstoupení od smlouvy má povinnosti i samotná cestovní kancelář. CK Pantour ale svou povinnost v případě Markéty, ale i u desítek dalších klientů, nesplnila. „Rozdíl mezi výší zákazníkem již uhrazených plateb a výší odstupného (storno poplatků) by cestovní kancelář měla vrátit zákazníkovi do 14 dnů po zániku smlouvy,“ reaguje na případ pro Blesk Zprávy mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Markéta ale o peníze bojovala čtyři měsíce. 

Prázdné ulice v Dubaji (28. 3. 2020)Prázdné ulice v Dubaji (28. 3. 2020) | Reuters

„Samozřejmě řešíme všechny nároky tak, aby byla situace klientů vyřešena co nejdříve a k jejich spokojenosti, bohužel objektivně nelze všechny nároky uspokojit obratem. Každý případ řešíme individuálně a v nejkratším čase, který je možný. Současně ale podtrhujeme, že jsme již vyřešili více než 80 % nároků našich klientů, které v této souvislosti vznikly. Tímto tedy opět žádáme klienty o trpělivost,“ odpověděl Blesk Zprávám Paris Vlachopoulos.

Dodává, že dochází k pomalému zlepšování situace, očekává tedy, že dojde ke stabilizaci v polovině srpna. „To již budeme moci standardně řešit všechny nároky našich klientů,“ konstatoval. 

Cestovní kanceláře se ocitly ve složité situaci a peníze pro klienty na účtech nemají. Proto jak samotné CK, tak i ministerstvo pro místní rozvoj prosí o jistou shovívavost. Kromě nutného snížení počtu našich zaměstnanců bylo jedním z mnoha dopadů této krize také zrušení zájezdů a s tím spojené nároky klientů, kteří měli zakoupeny zájezdy na inkriminované období. Jak jistě chápete, jedná se o velké množství klientů, jejichž situaci naše společnost, se sníženým počtem zaměstnanců, řeší a hledá východiska, která by na naše klienty neměla negativní dopady,“ reaguje Vlachopoulos.

Shovívavost ale podle pobouřených klientů není namístě ve chvíli, kdy cestovky s klienty velmi sporadicky komunikují. Markéty případ už je, zdá se, vyřešený. „Zaslala jsem předžalobní výzvu a podala podnět na Živnostenský úřad. Najednou peníze mají,“ dodala Markéty kolegyně Blesk Zprávám pár dní poté, co jsme se začali případem zabývat. 

Frček: Žaloba bude mít úspěch, volil bych ale jinak

Pokud cestovní kancelář neplní svůj závazek, má klient několik možností. Může se pokusit o mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. V tomto případě stačí informovat Českou obchodní inspekci. Další možností je obrátit se na soud se žalobou. 

„Pokud se zákazník obrátí na soud, lze předpokládat, že soud žalobě vyhoví. To nicméně samo o sobě nutně neznamená, že podání žaloby je pro zákazníka vhodné a ekonomicky výhodné řešení. Roli může hrát řada různých aspektů a před provedením tohoto kroku je dle našeho názoru vhodné poradit se s odborníkem,“ dodává k tématu Frček s tím, že rovněž doporučuje se obrátit na ČOI, která může člověku pomoci.

Hotely na řeckém ostrově Korfu před příjezdem turistů, který byl oddálen kvůli koronakrizi.Hotely na řeckém ostrově Korfu před příjezdem turistů, který byl oddálen kvůli koronakrizi. | Reuters

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud