Pandemie zlomila vaz cestovce pro školy. Krach hrozí i těm velkým, varuje expert

Autor: for, ČTK - 
12. června 2020
14:18

CK Pragotour plus, která se zaměřovala na pořádání školních výletů a škol v přírodě, po pěti letech končí. Její jednatel podal na firmu návrh na insolvenční řízení. Kvůli koronavirovým opatřením se zrušilo sto procent zájezdů. České televizi to řekl jednatel cestovní kanceláře Jiří Vlasák. Informace pro klienty nicméně na stránkách CK chybí, jak si povšimly Blesk Zprávy. CK Pragotour není jedinou kanceláří, kterou může koronakrize položit. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou ohrožený i velké CK. Jedním dechem ale dodává, že se klienti nemusí o své peníze bát. 

Kancelář eviduje závazky zhruba za 4,5 milionu korun. Převážně jde o zálohy vybrané od škol a rodičů. „Jsme školní cestovní kancelář, to znamená, že všechno se odehrává hlavně na jaře. Na začátku března přišel koronavirus a sto procent akcí se zrušilo. Měli jsme připravených 70 škol v přírodě, téměř 170 instruktorů a úplně všechno přišlo vniveč,“ řekl ČT Vlasák.

Firma má zálohy u rekreačních zařízení, většinu z nich nedostala zpátky. „Prostě je nereálné pokračovat,“ řekl Vlasák. Velké cestovní kanceláře jsou podle něj v jiné pozici, školní cestovní kancelář nemůže říct školám, že se akce odehraje za rok nebo že dostane voucher.

Papež: Větší cestovka, větší výdaje

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež si ale myslí, že v ohrožení jsou všechny cestovní kanceláře, nejenom ty menší a úzce zaměřené. „Až do loňského roku jsem si myslel, že se to nebezpečí týká menších, ale když se podíváte co se stalo s Thomas Cook, což byla největší CK, je to nepředvídatelná věc a může to potkat každého,“ řekl Blesk Zprávám v reakci na krach CK. 

Připomněl tak loňský překvapivý krach britské CK, která měla na trhu skoro 180letou tradici. Položila ji jak dlouhodobá finanční tíseň, tak i obavy z brexitu či třeba nárůst služeb airbnb a levnějších leteckých agentur, jak zmiňovali experti. 

Klienti Thomas Cook v Turecku byli uvěznění v dovolenkových destinacích.Klienti Thomas Cook v Turecku byli uvěznění v dovolenkových destinacích. | Reuters

Firma CK Pragotour nicméně ujišťuje, že všem klientům budou peníze vráceny z pojištění. Ani podle Papeže se lidé o své peníze nemusí obávat. „CK je pojištěná a klienti nemohou o peníze přijít. CK končí buď insolvencí a krachem, a to pak řeší pojišťovna, nebo také může svou činnost ukončit. Pak řeší návrat svých peněz klient se samotnou CK. Až ve chvíli, kdy své závazky nemůže splnit, se do toho případně zapojí pojišťovna,“ vysvětluje Papež s dodatkem, že pojištěny jsou i vouchery.

Na stránkách CK mlčí

Firma podala k soudu 29. května návrh na vydání usnesení, kterým bude zajištěn úpadek společnosti. Společnost v něm uvádí, že kromě školních akcí pro letošní rok připravila rozšíření činnosti o akce zaměřené na příjezd zahraničních turistů s cílem poznat Českou republiku, na což vynaložila „poměrně velké“ finanční prostředky.

Společnost také uvádí, že pojistné období pro povinné pojištění proti úpadku skončilo 31. března 2020. „Přes veškerou snahu se bohužel dlužníku nepodařilo najít pojišťovnu, která by v dnešní době uzavřela novou pojistnou smlouvu, a poskytla tak obligatorní pojistné krytí rizik (...) Jednání o prodloužení současné pojistné smlouvy s Pojišťovnou Union, která poskytovala pojištění dlužníkovi do 31. března 2020 také nebylo úspěšné,“ uvádí firma v návrhu.

Blesk Zprávy se podívaly na stránky cestovky, ale nenašly žádnou aktuální informaci o úpadku. Poslední zpráva je na webovkách z loňského léta. 

Pragotour má poslední aktualitu z loňského června.Pragotour má poslední aktualitu z loňského června. | CK Pragotour

„Cestovní kancelář se dostala do situace, kdy není možné smluvně dohodnuté zájezdy realizovat a vytvořit plánovaný zisk, není možné ani vrátit uhrazené zálohy v plné výši a od 1. dubna 2020 již nemá ani zákonné pojištění proti úpadku,“ shrnula v návrhu.

Nová legislativa umožnila cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Pokud je lidé nevyužijí k úhradě jiné cesty do 31. srpna příštího roku, mají nárok na vrácení peněz. Peníze mohou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Tuzemské cestovní kanceláře zaplatily na letošní sezonu do začátku koronavirové krize podle Asociace cestovních kanceláří ČR zálohy na zájezdy klientů do zahraničí za 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů. Čelí proto obrovským ztrátám.

krapotkin ( 13. června 2020 10:45 )

Proto taky plnými hrstmi rozdávají bezcenné vouchery. Ví, že zkrachují a penízky se jim zadřou za nehty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud