Dostálová promluvila o voucherech a dovolené v Česku. Řekla i zásadní životní novinu

Autor: Pavlína Horáková - 
12. června 2020
05:02

Na dlouho očekávané poukazy na dovolenou se Češi zatím mohou těšit v případě lázní, u kterých je schválila vláda. Ministerstvo pro místní rozvoj však připravilo celou řadu dalších opatření, aby se cestovní ruch pomalu, ale jistě mohl zvednout ze dna koronavirové krize. O možnosti půjček se stoprocentní zárukou státu, problémech s cestovními kancelářemi i o tom, proč právě lázeňství získalo příspěvky na dovolenou promluvila ve čtvtečním Epicentru ministryně Klára Dostálová (za ANO). A řekla i to, že se v létě stane poprvé babičkou.

Dopad koronavirové epidemie na cestovní ruch byl podle ministryně Dostálové jeden z nejdrastičtějších. „Protože ten výpadek byl ze dne na den a všichni ubytovatelé, ale i stravovací služby pocítili propad v rámci ubytování v dubnu zhruba 90 %. A to je samozřejmě obrovské číslo,“ řekla Dostálová ve čtvrtečním Epicentru.

Video Epicentrum - Klára Dostálová - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Ministryně pro místní rozvoj přiznala, že letošní rok to už určitě nezachrání, ale věří, že se turismus v Česku pomalu obnoví na původní úroveň. „Já si myslím, že do dvou, do tří let se vrátíme na ty hodnoty, na které jsme byli zvyklí, protože jsme vyhledávanou destinací,“ řekla a uvedla další pozitivní aspekt: „Jsme bezpečná destinace, což je v zahraničí také velmi dobře reflektováno.“

Dostálová vysvětlila, proč se rozhodli podpořit právě sektor lázeňství, který podle jejích slov hlásí obsazenost z pouhých tří procent. „Kempy hlásí vysokou obsazenost a domácí poptávka skutečně vzrůstá, lázeňství mělo u Čechů takovou nálepku, že to slouží jen pro nemocné nebo pro bohatou zahraniční klientelu... lázeňství je národní bohatství,… chceme ho přiblížit i Čechům.“

Půjčky se stoprocentní zárukou

Kromě snížení DPH na 10% zmínila i další opatření v rámci Krizového akčního plánu cestovního ruchu, který byl v pondělí schválen vládou. Pokud podnikatelé v cestovním ruchu nedosáhnou na čerpání programu Ministerstva průmyslu a obchodu, COVID III, který je zprostředkován přes banky a umožňuje až 90% záruku státu, má v záloze připravené řešení.

„Jsem velmi ráda za nabídku ministryně (Aleny) Schillerové, která slíbila, že bude pro mě detailně sledovat sektor cestovního ruchu, abychom viděli, zda skutečně dosáhnou na tyto půjčky s 90% zárukou státu, či nikoli... Jsme připraveni i na program COVID cestovní ruch, který by byl až se stoprocentní zárukou státu, asi by to nebylo realizováno prostřednictvím bank, ale prostřednictvím Státního fondu.“

Na příspěvek v rámci COVID Nájemné, ale bez poměrné pomoci pronajímatele už nájemci bohužel nedosáhnou.  „Ano, tato opatření stavíme na principu solidarity,“ potvrdila Dostálová.

Nevyhovující praktiky

S fungováním voucherů pro zákazníky cestovních kanceláří jsou u Dostálové poměrně spokojeni. Uvedla však i častý kámen úrazu: „Cestovní kanceláře musí ctít to, že nesmí snižovat zákazníkům standard. Když jste si zaplatila čtyřhvězdičkový hotel, musí vám nabídnout v jakékoliv destinaci adekvátní čtyřhvězdičkový hotel. Když jste měla děti zdarma, musí samozřejmě zase nabídnout děti zdarma. Bohužel nám klienti píšou, že ne úplně všechny praktiky jsou vyhovující… My si chceme o tom s cestovními kancelářemi popovídat,“ prozradila náplň čtvrtečního jednání s cestovními kancelářemi.

Do kempu zatím bez příspěvku

Co se týká původně plánovaného příspěvku 10 000 korun na dovolenou, který měl být 4000 korun ze státní pokladny, 3000 korun od zaměstnavatelů a zbytek od spotřebitele, došlo k zásadní změně. „Zaměstnavatelé řekli, že v letošním roce ne, že možná v příštích letech, ale teď mají opravdu plnou hlavu starostí …očekávají propady svých příjmů a tak dále…,“ vysvětlila Dostálová změnu původně slibovaných částek.

Zdůraznila, že lázeňství je pouze prvním sektorem, kterého se poukazy na dovolenou týkají. O tom, který sektor bude tím druhým, se ale podle jejích slov ještě nedá polemizovat.

bb88 ( 12. června 2020 12:15 )

Ty očeň bolšoj cocot.

Sysoj Psojic ( 12. června 2020 07:45 )

Dalsi Buresova odbornice. Ikdyz v pripade jeho vlady je to spis sama odpornice. Takove selky z kravina. Krasy moc nepobraly a rozumu jakbysmet.

xxxx666 ( 12. června 2020 06:08 )

Nikdo přžece nevěří,že české cestovky dají ten samý zájezd na který je voucher příští rok za stejnou cenu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud