Rozestup dva metry nestačí a malí mají smůlu. Fyzici: Infikované sliny se hbitě šíří

Autor: Mii - 
27. května 2020
05:30

Dodržujte od ostatních lidí odstup dva metry, pak se riziko nákazy koronavirem SARS CoV-2 minimalizuje, zní doporučení úřadů po celém světě. Některé státy zmiňují jen 1,5 metru. Další studie ovšem prokázala, že tato vzdálenost zdaleka není dostatečná. Infikované kapičky slin se vzduchem šíří daleko více – relativně snadno urazí během pár vteřin i pět metrů. Stačí, aby byl lehký vánek. Ohroženi nákazou jsou navíc kvůli tomu zejména lidé malého vzrůstu. Vyplývá to z pokusů, které provedl Americký fyzikální institut (AIP).

Výsledky své studie institut publikoval v odborném časopise Physics of Fluids. Dva odborníci specializování na mechaniku tekutin – Dimitris Drikakis a Talib Dbouk – v textu popisují, jak se infikované kapičky slin vzduchem šíří a jak je doporučení o rozestupu dva metry nedostatečné. Dva metry totiž kapičky překonají „jako nic“.

Odborníci pohyb slin vzduchem simulovali za běžné situace venku, kdy vane slabý vítr o rychlosti 1,1 metru za sekundu. To je velmi jemný vánek, ke kterému dochází prakticky neustále, mírnější stav už je jen kompletní bezvětří. A při tomto jemném větru infikované kapičky dokázaly během pěti sekund urazit více než pět metrů. Při výpočtech Drikakis a Dbouk brali v potaz interakce mezi molekulami slin a vzduchu i způsob, jak se kapičky v prostoru rozprostřou.

Šíření kapiček slin vzduchem totiž ovlivňuje celá řada faktorů. Jak jsou velké, kolik jich je, jak do sebe naráží, jaká je aktuální vlhkost vzduchu či jeho teplota. Jakékoliv testy se provádí komplikovaně, oba odborníci tak museli vytvořit výpočetní simulaci dynamiky tekutin, která zkoumala stav každé jedné kapičky poté, co člověk zakašle. V této simulaci byla přítomna mřížka, na které bylo možné pohyb tekutin jasně sledovat. Celá analýza zahrnovala výpočet 3,7 milionu diferenciálních rovnic na 1008 kapičkách slin.

Jak se vzduchem šíří infikované kapičky koronaviru.Jak se vzduchem šíří infikované kapičky koronaviru. | AIP Physics of Fluids

„Každá jedna buňka (v simulaci, pozn. red.) obsahovala informaci o proměnných, jako je tlak, rychlost tekutiny, teplota, hmota kapiček, jejich poloha,“ vysvětluje Dbouk v textu. „Účelem matematického modelování a simulace bylo vzít vše toto v potaz,“ dodal.

Hlavně nikde veřejně nekašlejte, radí fyzik

K výsledkům vědec říká, že z nich jasně vyplývá, že rozestup dva metry není k zamezení šíření nákazy samospásný, ale zároveň vyzývá lidi, aby ho dodržovali. Dva metry jsou pořád mnohem lepší než kratší vzdálenost, navíc studie lidem alespoň připomene, proč je sociální distancování tak důležitým opatřením v celém boji s pandemií. „Dva metry jsou rozhodně lepší než jeden metr, deset metrů a sto metrů jsou ještě lepší,“ říká odborník.

Závěrem Dbouk uvádí, že není nutné měnit aktuální doporučení o rozestupech. To hlavní, co by si lidé z výzkumu měli odnést, je vysoká rizikovost kašlání na veřejnosti. Kdo se cítí trochu nemocně, neměl by vycházet z domu a pokud musí, pak by měl vždy kašlat do svého loktu, nikdy do ruky.   

V další fázi studie chtějí výzkumníci zjišťovat, jak se kapičky šíří ve vnitřních prostorech a jaký vliv na ně má například zapnutá klimatizace. Chtějí také zjistit, jak výpočty ovlivní teplota povrchu na zemi, mimo jiné chodníků, což je otázka, která bude velmi aktuální s přicházejícím létem.

Přidružených témat se již ve studii dotkli. Zjistili například, že kapičkami jsou více ohroženi děti a lidé nízkého vzrůstu, protože je větší šance, že se budou nacházet v trajektorii slin rozprostřených ve vzduchu.

Předchozí výzkumy hovořily podobně

Pokusy Amerického institutu fyziky nejsou první, které na toto téma během pandemie proběhly. Šíření kapiček vzduchem zkoumali v březnu i čínští vládní epidemiologové, kteří došli ke zjištění, že sliny mohou během krátké doby urazit vzdálenost 4,5 metru. Doporučovali proto veřejné nošení roušek.

Podobně Massachusettský technologický institut (MIT) na začátku dubna informoval, že dle jeho pokusů mohou kapičky slin po zakašlání urazit až 8,2 metru. Urgoval v té souvislosti, aby lékaři a pracovníci v první linii dostávali lepší ochranné vybavení, protože kašlajícími nakaženými jsou ohroženi zejména oni.

Většina zemí dva metry dodržuje

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jako bezpečný rozestup mezi lidmi pro zamezení šíření nákazy jeden až dva metry. Většina zemí vydává pravidla, která se pohybují v tomto rozmezí. Ve Francii se například dodržuje především jeden metr, v Německu metr a půl, ve Velké Británii dva metry.

Česko je někde mezi, většina pravidel vychází z metru a půl nebo dvou metrů. Například děti ve školách nemusí nosit roušky, pokud jsou od sebe metr a půl. Lidé venku jsou povinnosti ochrany zbaveni, pokud se od ostatních osob nachází na vzdálenost dvou metrů. To samé platí pro zaměstnance, kteří vykonávají svou práci celou dobu na jednom místě.

Templ ( 27. května 2020 07:48 )

Tak to je zase úderný článek. Měli taky napsat že nejhorší smrt je z vystrašení 😂😂😂

Detetkory ( 27. května 2020 07:09 )

Ty jsi zase češtinářský prasoň.

mord ( 27. května 2020 06:58 )

to je mrazivé

frantacizek ( 27. května 2020 06:25 )

ohroženY

frantacizek ( 27. května 2020 06:25 )

jiné výzkumy z USA, Británie a Německa jasně prokazují, že děti nejsou ohroženi téměř vůbec, díky nízkému zachytávání covidu na jejich sliznicích. Tomu odpovídá i nízká čísla nakažení u dětí ve většině zemí, u nás to jde vidět na číslech dětské populace přitom markantně..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud