Venku je hezky. Starostové měst oblíbených turisty mají strach z náporu statisíců Britů

Autor: ČTK - 
16. května 2020
13:50

Obyvatelé Anglie zažívají po osmi týdnech první víkend, kdy mohou po uvolnění koronavirové karantény volně pobývat venku a cestovat. Starostové v mnoha oblíbených turistických oblastech se proto obávají, že jejich obce zahltí statisíce výletníků, upozornil v sobotu server BBC. Podle údajů autoklubu RAC se o tomto víkendu na výlet autem chystá až 15 milionů řidičů, samosprávy ale varují, že obrovský nárůst návštěvníků může vést k rychlejšímu šíření nákazy koronavirem.

Anglie tento týden povolila obyvatelům neomezený pobyt venku a cestování, v ostatních částech Spojeného království ale dál platí omezení, podle kterých se smí cestovat jen v nutných případech a venkovní volnočasové aktivity se mají provozovat pouze v blízkosti domova. Znamená to mimo jiné, že lidé z Anglie by neměli cestovat do Walesu, Skotska či Severního Irska, kde uvolňování postupuje pomaleji.

V Anglii má být celý víkend slunečné počasí, což podle místních samospráv počet cestovatelů ještě zvýší. Na některých silnicích se mohou tvořit zácpy, plná zřejmě budou i parkoviště u pobřeží nebo v oblíbených výletních místech, jako je hrabství Cornwall či národní park Jezerní oblast (Lake District).

Nebude občerstvení ani toalety, varují výletníky

List The Times citoval šéfa turistické kanceláře hrabství Yorkshire, který Brity upozornil, že nebudou fungovat běžné služby, jako jsou občerstvení, informační kanceláře, ubytování ani veřejné toalety. „Pokud cestujete dál než deset až patnáct mil, je vaše cesta opravdu nutná? Na spoustě míst žije stárnoucí populace, a tu potřebujeme ochránit,“ řekl.

„Vládě jsme zcela jasně řekli, že lidé by neměli vyjíždět za rekreací do Cornwallu, že je to zcela nepřijatelné. Malé úpravy režimu tento týden na tom nic nemění a my nejsme otevření pro turistiku,“ doplnil zástupce turistického centra pro Cornwall Julian German.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud