Vědci dali odpověď na otázku, proč na koronavirus umírá více mužů. Na vině jsou enzymy

Autor: Darina Jíchová - 
16. května 2020
05:30

Proč koronavirus způsobující nemoc covid-19 zabíjí více mužů než žen? Tým vědců pod vedením doktora Adriaana Voorsa z nizozemského Centra klinické medicíny v Groningenu se během svého výzkumu zabýval právě touto otázkou. Odpovědí jsou podle odborníků enzymy, muži mají více těch klíčových, které dovolují koronaviru infikovat jejich buňky, uvedli experti. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Nizozemští vědci svoje závěry publikovali v odborném časopisu European Heart Journal, ve své studii řešili, proč je u mužů větší pravděpodobnost, že podlehnou smrtícímu koronaviru, než u žen. Podle vědců nese odpovědnost to, že u mužů je větší množství angiotenzinu konvertujícího enzymu (ACE2).

Smrtící virus přes enzymy napadá buňky

Zvýšené množství tohoto enzymu se nachází v srdci nebo v ledvinách, podle odborníků jeho receptory na povrchu buněk umožňují koronaviru je snáze infikovat. Experti zdůrazňují, že koronavirus napadá stejně muže i ženy, ale u mužů je kvůli většímu množství ACE2 pravděpodobné, že budou čelit těžšímu průběhu nemoci.

„Laicky řečeno, ACE2 se sváže s koronavirem a umožní mu vstoupit do buňky a infikovat ji. Zvýšené množství tohoto enzymu je v plicích, což hraje klíčovou roli u nemocí, které plíce postihují, jako je právě koronavirus,“ vysvětlil Voors.

Koronavirem se ve světě nakazilo už více než 4,5 milionu lidí a přes 306 tisíc mu podlehlo. Podle všech dostupných statistik je mezi oběťmi a pacienty s těžkým průběhem nemoci mnohem více mužů než žen. Podle čínských průzkumů je poměr nakažených 58,1 procenta ku 41,9 procentům.

Výzkum koronaviru bez koronaviru

Voors a jeho tým svoji studii zahájili ještě před vypuknutím pandemie, původně se zajímali o to, proč více mužů umírá kvůli srdečním problémům. I tady bylo odpovědí zvýšené množství ACE2. Voors přiznal, že studii rozšířili, až když je ostatní kolegové upozornili, že koronavirus do buněk proniká právě skrze enzymy.

„Díky tomu, že Voors a jeho tým pracovali s velkým počtem vzorků – 3500 jedinců z 11 evropských zemí, se jejich výsledky dají zgeneralizovat a vztáhnout na celý svět. Nicméně vliv na to, proč jsou muži náchylnější k horšímu průběhu koronaviru, případně proč na něj častěji umírají, mají zřejmě i jiné faktory než jen ACE2,“ okomentoval závěry Nizozemců ředitel Nottighamského biomedicínského výzkumného centra Ian Hall.

Hall rovněž připomněl, že Voors odebíral krevní vzorky, nepracoval například s tkání poškozených plic, navíc jím zkoumaní pacienti měli srdeční chorobu. „A jak sám přiznal, nepracoval přímo s nakaženými koronavirem. Výsledky svého zkoumání pouze na koronavirus vztáhl,“ zdůraznil Hall.

Desterz ( 16. května 2020 09:26 )

Šikovní vědci. Tak by mohli třeba také zasvěceně odpovědět na otázku, proč po dvaceti letech exportu svobody, demokracie a lepších zítřků do Afghánu přispěním USA (a samosebou jejich ochotných nohsledů), tam kdosi masakruje nemocnici?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud