Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Polojasno 1°C

O práci přicházejí celé rodiny: Petra dostala padáka jako samoživitelka!

Autor: Zpravodajové Blesku - 
16. května 2020
05:30

Patří mezi skupiny lidí, které nejvíc ohrožuje ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru. A už ji pocítili na vlastní kůži, přišli o práci.  Manželé-pendleři ztratili možnost jezdit přes hranice a zaměstnavatel na ně nepočkal. Majitel hospody si k pípě může stoupnout sám, číšníka propustil. Školy zavřely a matka samoživitelka neměla kam dát děti. Jako řada dalších lidí v Česku teď řeší, co dál.

Bez peněz a s hypotékou na krku

Každý den do Rakouska za prací a zpět. Tak to měl přes tři roky Pavel Brož (44) z Českých Budějovic, dokud ho o práci nepřipravil koronavirus. Ve firmě u Lince svářel autodíly a vydělával třikrát víc než za stejnou činnost v Česku.

Za prací do čokoládovny v Rakousku navíc dojížděla, a už nedojíždí, i jeho manželka Eva (43). „Je úplně vymalováno,“ řekl Pavel, který skončil na úřadu práce. S Evou, s níž vychovávají dvě děti, jsou bez zaměstnání, bez peněz, zato s hypotékou na krku. A i když vláda pravidla pro pendlery uvolnila, Pavel se ke svému bývalému zaměstnavateli vrátit nemůže. Firma totiž najela na kurzarbeit, který hradí rakouské úřady výhradně pro tamní občany.

Jáchym: Rád bych zůstal v oboru

Mimořádně tvrdě dopadly následky koronavirových opatření na všechny profese v oboru gastronomie. Své o tom ví i Jáchym Wolf (23) z Liberce, který téměř dva roky pracoval jako číšník v Centru Babylon. „Že nás propouští, nám oznámili v kanceláři ředitele během první porady po uzavření komplexu,“ popisuje.

Byť s ním zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, Jáchym stále doufá, že se do práce v Babylonu bude moci vrátit. „Teď jsem ale na pracáku a hledám si zaměstnání. Rád bych našel něco v oboru, na práci třeba ve fabrice mám, myslím, ještě dost času.“

Petra: Byla to podpásovka

Vrásky na čele přibyly i čtyřnásobné mamince Petře Graciasové (44) z Přívor na Mělnicku. Ještě v půlce března se těšila z práce v pražském obchoďáku s hračkami. „Práce i kolektiv byly skvělé, moc se mi tam líbilo,“ řekla. Jenže poté, co vláda uzavřela základní a mateřské školy, musela Petra coby samoživitelka zůstat s nejmladšími dcerami Vanesou (8) a Melisou (6) doma.

A dostala padáka! „Zaměstnavateli jsem volala, že nejsem schopná zajistit nikoho na hlídání, mladší syn totiž stále chodí do školy a starší pracuje. A druhý den jsem dostala výpověď,“ uvedla. Zaměstnavatel totiž využil toho, že Petra byla stále ve zkušební době. „Vlastně je chápu, musí to pro ně být těžké. Ale stejně to beru jako podpásovku,“ uzavřela.

Maminka Petra s dcerami  Vanesou a Melisou  doufají, že všechna  omezení brzy skončí. Maminka Petra s dcerami Vanesou a Melisou doufají, že všechna omezení brzy skončí. |  Martin Přibyl

Máte pracovní problémy? Pomůže vám s nimi nová příručka Česko po koronaviru, kterou najdete už v pondělí ZDARMA v deníku Blesk.

Video Vláda už k důchodcům nebude asi tak štědrá, připustil Babiš. Co vzkázal pracujícím seniorům? - Blesk TV

tomik007 ( 16. května 2020 16:37 )

ANO - pokud ovsem neni jeden v kriminále, druhy v Bohnicich, treti na drogách a čtvrtý na Olsanech...

tomik007 ( 16. května 2020 16:34 )

ANO spravne - jen tak do nich, domorodců

tomik007 ( 16. května 2020 16:32 )

Deti ma s nikym - asi jste chyběla na hodinách bible...

AliceNovakova3 ( 16. května 2020 15:02 )

A děti má s kým? Ten má snad odpovědnost a ne ostatní pracující, kteří odvádí peníze a z těch se platí podpory. Snad když si pořídí děti, tak k nim musí mít rodiče odpovědnosti jako ostatní. To je jednoduché heslo, nemám, starejte se. To se už úplně zafixovalo.

filip.rozec ( 16. května 2020 14:46 )

kur.y, chlast a chlebíčky, to jsou naše koníčky

Zobrazit celou diskusi
Další videa