Putin zklamal lékaře. Ze slibované odměny 28 tisíc dostali dvě stovky, někteří ani to ne

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
16. května 2020
14:00

Ruský prezident Vladimir Putin v dubnu v přímém přenosu z Kremlu slíbil, že všichni zdravotníci, kteří léčí lidi nakažené koronavirem způsobující nemoc covid-19, dostanou finanční odměnu. Mluvilo se zhruba o 28 tisíci korunách za měsíc. Lékaři a zdravotní sestry ale na bonusy čekají marně, někteří nedostali vůbec, jiní zas jen minimální prémii 250 korun, uvedl list Daily Mail.

Rusko je ze světového hlediska druhou zemí s největším počtem nakažených, podle oficiálních údajů má přes 270 tisíc potvrzených případů, 2537 osob koronaviru podlehlo. Ruští lékaři si už několik let stěžují na nízké platy, situace se ještě vyhrotila s příchodem pandemie. Zdravotníci se shodují, že země na útok nákazy nebyla připravená, chybí jak ochranné oděvy a prostředky, tak personál.

Lékařka je kvůli karanténě bez odměn a skoro bez platu

Motivací pro zdravotníky měly být slíbené odměny. „Doufala jsem, že dostanu peníze navíc, protože jsem byla v kontaktu s nemocí,“ vysvětluje moskevská lékařka Marija (24), která svolila k rozhovoru pod podmínkou, že nebude zveřejněno její plné jméno.

Marija pracuje ve veřejném zdravotnictví, asi 200 kilometrů severně od Moskvy. Před epidemií ji v průměru volali ke třem případům denně. V dubnu, kdy se koronavirus naplno projevil, to bylo mezi 16 až 30. Domnívala se, že ji vláda odškodní za zvýšené riziko a přepracování.

Premiér: Je to problém regionů

Realita byla úplně jiná. Protože jeden z jejích pacientů měl pozitivní test, Marija musela na dva týdny přestat pracovat. V důsledku dubnová výplata činila jen 4835 korun, zatímco normálně dokáže vydělat asi 12 400 korun. „Mohla jsem chytit koronavirus, ale místo prémie mi zmenšili výplatu,“ stěžuje si Marija, která od úřadů jinak dostala jen chirurgickou roušku a pár rukavic.

Premiér Michail Mišustin připustil, že je to problém. Prohlásil, že federální vláda odeslala asi 9,3 miliardy korun na slíbení odměny, ale regionální úřady přerozdělily pouze 1,5 miliardy korun. „Tyto problémy jsou dokonce i v nejhůře postižených regionech, kde je pracovní zatížení maximální,“ řekl s lítostí.

Odboráři: Putin nás zklamal

Podle šéfa zdravotnických odborů Andreje Konovala se Putinův příkaz ztratil v zákrutech byrokracie. Jak vysvětlil, některé nemocnice pouze část svého personálu zařadily do „koronavirových týmů“, takže ostatní, jako třeba Marija, neměli na prémie nárok, i když s nemocí přišli do styku. V jiných oblastech zase vypočítávali čas strávený s pacientem s koronavirem na minuty, aby ušetřili.

Putinovy sliby se jevily „velice přitažlivé“, ale následně „vyvolaly obrovské zklamání“, tvrdí odborář. To prohloubilo frustraci lékařské komunity, která se už desítky let potýká s nedostatkem peněz a zavíráním zdravotnických zařízení, což úřady označují za politiku „optimalizace“ systému.

„Zdravotníkům to zní jako krutý vtip,“ praví se v petici, kterou minulý týden spustily odbory, aby požadovaly od vlády vyplacení slíbené odměny v plné výši a pro širší okruh příjemců. Pod dokument se již podepsalo více než 100 tisíc lidí.

„Nikdo si stěžovat nebude, nic se nezmění“

Konoval upozornil, že slib z Kremlu vyvolal u lidí dojem, že zdravotníci dobře vydělávají v době, kdy ostatní Rusy tvrdě zasáhla hospodářská krize vyvolaná pandemií.

„Fáma, že doktoři dostávají během pandemie spoustu peněz, je hodně nepříjemná lékařům, kteří dál pracují za almužnu,“ řekl. Marija přizvukuje. „Pacienti nám říkají, že musíme hodně vydělávat, když teď máme tolik práce,“ sdělila tisku.

Ani ona, ani hodně dalších lékařů se nehodlá pouštět do dlouhé bitvy s úřady o slíbenou odměnu. „Nikdo si stěžovat nebude, nic se nezmění. Chtěla bych, aby vyhrála spravedlnost, ale nerozpoutám kvůli tomu válku,“ prohlásila lékařka.

mislivec ( 16. května 2020 19:46 )

Rusové byly odjakživa hauři takže nevěděj že být na nule je lepší než se dostat do mínusu. Čili dvě kila je královské.

Mra1 ( 16. května 2020 18:48 )

hlavně idioti jsou aktivní

marieajosef00 ( 16. května 2020 18:11 )

Je tam Desetiletka, do které se nastupuje v 7-i letech a v 17-i je ukončena maturitou. A vysoká /institut/ je stejně dlouhá jako u nás. ..... to jenom ty víš *** a jsi holá *** -))

3dots ( 16. května 2020 16:50 )

Hmmm, zajimavé. 24letá Marja, samostatně pracující lékařka. To mají v Rusku nějaké zkrácené studium nebo během té pandemie stihla i promovat? :-O

Schlafenberg ( 16. května 2020 16:16 )

Zase článek proti Putinovi. Žiďáci jsou zase aktivní

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud