Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Zprávy o úniku koronaviru z čínské laboratoře řeší rozvědky. Napětí mezi Čínou a USA sílí

Autor: ČTK - 
5. května 2020
14:57

Zpravodajská aliance Five Eyes (Pět očí), v níž sdílejí informace tajné služby Spojených států, Austrálie, Kanady, Británie a Nového Zélandu, nemá informace o tom, že by koronavirus unikl z čínské laboratoře. Listu The Guardian to sdělily dva nejmenované zpravodajské zdroje. Jejich vyjádření odporuje výrokům čelných představitelů USA.

Americký prezident Donald Trump na začátku května prohlásil, že má informace, které mu dávají vysokou míru přesvědčení o původu koronaviru ve virologickém ústavu v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli řekl: „Můžu vám říct, že existuje značné množství důkazů o tom, že tohle (koronavirus) vzešlo z laboratoře ve Wu-chanu.“

Oba představitelé pro svoje slova zatím nepředložili žádné důkazy. V posledních měsících však podle The Guardian kolují v USA, Británii a Austrálii zprávy o tom, že pracovníci virologického ústavu ve Wu-chanu nepoužívali patřičné ochranné pomůcky, a virus tak mohl ze zařízení uniknout nedopatřením. Podle zdrojů The Guardian však aliance Five Eyes nemá informace o tom, že takový únik mohl způsobit pandemii.

Jak se virus dostal na tržnici?

Zpravodajský zdroj americké televize CNN uvedl, že existuje možnost, že virus unikl z laboratoře, ale že tomu zprávy aliance Five Eyes nyní nenasvědčují. Je však podle něj možné, že USA se svými partnery některé informace nesdílejí. Poznamenal rovněž, že se virus začal rychle šířit na tržišti s divoce žijícími zvířaty ve Wu-chanu, není však dosud zcela objasněno, jak se tam dostal.

Výroky Pompea a Trumpa nejsou v souladu s dřívějším vyjádřením amerického Úřadu ředitele zpravodajských služeb (DNI), který zastřešuje šestnáct amerických civilních a vojenských rozvědek a koordinuje jejich činnost. DNI uvedl, že americké tajné služby dospěly k závěru, že koronavirus nebyl vyroben lidskou rukou a nebyl ani geneticky upraven.

Zkoumáním koronaviru se zabývají vědci z celého světa.Zkoumáním koronaviru se zabývají vědci z celého světa. | Reuters

Do diskuze se opět vložil také australský premiér Scott Morrison, který prohlásil, že nejpravděpodobnějším zdrojem viru bylo právě tržiště ve Wu-chanu. Poznamenal rovněž, že neviděl žádný důkaz o tom, že by tomu mělo být jinak, výslovně však Trumpovu teorii nezpochybňoval.

Původ koronaviru

Morison reagoval rovněž na zprávy australského bulvárního deníku Daily Telegraph, který o teorii vzniku viru v laboratoři píše několik posledních dní. O víkendu list přišel se zprávami o uniklé patnáctistránkové zprávě, která údajně pocházela od zpravodajských služeb západních vlád a která pojednávala o zakrývání rozsahu epidemie v Číně a o tom, že Číňané vyvíjeli nový typ koronaviru velice podobný SARS-CoV-2, který dokázal nakazit člověka. Australské bezpečnostní zdroje však rychle přišly se sdělením, že daný dokument je sestavený z veřejně dostupných informací a pochází zřejmě ze Spojených států.

Vlivný americký epidemiolog Anthony Fauci, který působí v krizovém štábu Bílého domu, v pondělním rozhovoru s časopisem National Geographic řekl, že vědecké poznatky nesvědčí o tom, že virus byl uměle vyroben. Uvedl také, že nevěří, že by virus nějakým způsobem unikl z laboratoře.

„Biologický Černobyl“

Čína teorie o původu viru v laboratoři opakovaně popírá. Informace v australských denících o údajné zprávě západních tajných služeb pak čínská média nazvala šířením americké kampaně vedené Stephenem Bannonem, zakladatelem krajně pravicového zpravodajského serveru Breitbart.com a bývalým Trumpovým strategickým poradcem.

Bannon minulý týden prohlásil, že Čína je zodpovědná za „biologický Černobyl“, a obvinil wuchanskou laboratoř z vraždy. Čínský státní Lidový deník následně napsal, že Bannon je fosílií studené války a že se Trumpova administrativa dala do „bezprecedentního propagandistického boje“.

Skupina republikánských kongresmanů dopisem varuje ministryni školství USA Betsy DeVosovou před snahou Číny šířit mezi americkými studenty propagandu a bránit výzkumu nemoci covid-19, informovala o tom agentura Reuters. 

Republikáni: Čína přes studenty brání výzkumu koronaviru v USA

V dopise DeVosové republikáni tvrdí, že Peking poskytuje americkým univerzitám finanční dary, aby tak získal možnost šířit postoje čínské komunistické strany a bránit výzkumu koronaviru. List podepsalo sedm nejvýše postavených republikánů ve sněmovních výborech v čele Jimem Jordanem z kontrolního výboru.

Reuters poukázal na to, že Čína posílá na studia do USA více studentů než jakákoli jiná země. V roce 2018 jich bylo takřka 370 tisíc, což byla třetina všech zahraničních studentů v USA. Pro americké univerzity jsou tak čínští studenti důležitým zdrojem financí. Americké vysoké školství rovněž každoročně od Číny dostává miliony dolarů na darech a také díky smluvním závazkům.

Část zákonodárců již v minulosti hovořila o tom, že čínští studenti, profesoři a výzkumníci mohou být kvůli mocenským ambicím Pekingu bezpečnostním rizikem. USA proto zpřísnily z obav před špionáží dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud