Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

„Obejmu ženu, obejmu dceru.“ Nakažený taxikář je v dobrém stavu, domů ale půjde až v následujících dnech

Autor: pom, veef - 
4. května 2020
12:58

Těšil se, že v pondělí konečně v bezpečí domova obejme ženu a dcerku, na to si ale ještě bude muset počkat. Taxikáře nakaženého koronavirem, který jako první v Česku dostal experimentální lék remdesivir, v pondělí ještě domů z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) nepustí. Čekání se ale rodině prodlouží jen o několik málo hodin - jeho stav je dobrý, domů ho prý lékaři pustí v dalších dnech.

Taxikář Robert M., který jako první v Česku dostal experimentální lék remdesivir a jehož ve VFN takřka vytrhli hrobníkovi z lopaty, čekal ještě v pátek na výsledky kontrolních testů na koronavirus, aby mohl jít po měsíci a půl v nemocnici konečně domů. „Když budou stěry negativní podruhé, znamená to, že budu bez koronaviru a můžu jít v pondělí domů, obejmout ženu, obejmout dceru. Jestli budu pozitivní, tak bych musel být doma v karanténě a žádně objímání nebude,“ uvedl taxikář Robert v pátek v rozhovoru pro VFN.

Čekání se jim ale ještě o několik hodin prodlouží. „Pan M. dnes ještě propuštěn nebude, lékaři se shodli, že ho propustí nejdříve zítra, případně v dalších dnech,“ uvedla pro Blesk.cz v pondělí mluvčí VFN Marie Heřmánková. V minulém týdnu taxikáře Roberta přeložili z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), kde byl několik týdnů hospitalizován, konečně na standardní oddělení, podle ředitele nemocnice Davida Feltla je v dobrém stavu.

Roberta do VFN přijali 15. března ve velmi vážném stavu - takřka na pokraji smrti. Předtím ležel několik dní v Thomayerově nemocnici se zápalem plic, kde také po pár dnech hospitalizace zjistili, že má covid-19. „Když jsem ležel v Krči, nemohl jsem dýchat. Nezvedl jsem konev, abych si nalil vodu. Měl jsem hroznou žízeň. Špatně se mi dýchalo. Zkoušeli pořád nějaké masky a náhubky. Nevím, jak se to všechno jmenuje. Pořád se mi špatně dýchalo. Prosil jsem je, aby mě odpojili, že to nezvládnu. Že to nedám. Nevím, kde se to ve mně vzalo,“ vzpomínal na nejtěžší chvíle v rozhovoru pro Všeobecnou fakultní nemocnici.

Dojemná zpověď taxikáře Roberta M.:

Video Taxikář Robert poskytl dlouhý rozhovor o svém životním boji s koronavirem. - Všeobecná fakultní nemocnice Praha

Návrat do života

Ve VFN ho pak vytrhli ze spárů smrti. Několik týdnů ležel připojený na ECMO - mimotělní oběh. Jeho stav se postupně lepšil, 24. března pak začal dostávat experimentální lék remdesivir, jejž vyvinula americká firma Gilead Sciences. Po dobu deseti dní dostal každý den jednu dávku infuzí, lékaři pod vedením Martina Balíka ho postupně odpojili od mimotělního oběhu a nakonec i od umělé plicní ventilace. Postupně tak začal komunikovat, dokázal se posadit, rehabilituje a znovu se vrací do života.

„Nemá cenu se honit za nějakým materialismem. Jsou hrozně důležité věci jako rodina, láska k bližnímu a radovat se ze života. Úplné maličkosti, třeba procházka po lese. Prostě žít,“ popsal se slzami taxikář, který už se k taxikařině vrátit nehodlá.

blecktajp ( 4. května 2020 23:23 )

Tak Thomayerka je jedna velka tragedie.

blecktajp ( 4. května 2020 23:21 )

Chlap by mel zhubnout, jinak to ma stejne za par. Takhle se vyzrat, to neni za rok, na tom usilovne pracoval roky - zral a nehejbal se. To nemuze dobre dopadnout.

thyronx ( 4. května 2020 21:40 )

Taky jsem na iDnesu četl, že jeho uzdravení není díky americkému léku ale výhradně kvalitou nemocnice a personálu.
LEŘ je na tom tisku za pravdu a pravda za LEŽ. Je to ohavný tisk o dvě třády než tento Blesk. Dělají dokonce vše možné aby byli na iDnesu nejhorší.

y1xcvbnm ( 4. května 2020 19:47 )

Až přijde domů tak ať si nechá udělat zuby, není to hezké

zamyslete ( 4. května 2020 14:27 )

Jak je možné, že v době narůstající epidemie a všech možných restrikcí, kdy už neplatí jen cestovatelská anamnéza přijde vysoce nakažlivý taxikář do TN s horečkou dýchacími problémy, ale doktorka se mu vysměje a tlemí se, že je to normální chřipka. Podle ředitele TN je to tak správné, že vysoce infekčního pacienta dali na normální pokoj bez protinfekčních opatření a tím vzniklo ohnisko nákazy v nemocnici, až se tím zabývalo ministerstvo zdravotnictví, ale chybu nezodpovědné doktorky hodili na sestry. Tady už nešlo jen o zanedbání u taxikáře, ale o další rozšíření infekce a úmrtí vinou nedbalosti jedné tupé arogantní "doktorky"
Roberte držte se, přežil jste!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud