Mizení lidí, co znali pravdu, ničení důkazů. Dokument z pěti zemí strhal Čínu za pandemii

Aktualizováno -
3. května 2020
14:40
Autor: kso - 
3. května 2020
09:00

Zamlčovala Čína důležitá data, zlehčovala vážnost epidemie koronaviru? Pozornost řady zemí se upírá k velmoci, která dál do světa prodává tuny svých ochranných pomůcek. Dle kritiků Čína zavinila, že ostatní země neměly dost času se připravit na průnik koronaviru do světa. Patnáctistránkový dokument aliance tajných zpravodajských služeb Five Eyes označilo zatajování informací o koronaviru „útokem na mezinárodní transparentnost“. Čína dle něj navíc opětovně umlčovala kritiky vlády a šiřitele zpráv o koronaviru, a dokonce ničila důkazy o jeho šíření. 

Five Eyes je aliance služeb Spojeného království, USA, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. A právě ona prý našla prý možné důkazy, že koronavirus SARS-CoV2 vznikl v laboratoři Wuchanského institutu virologie, jenž se nachází nedaleko trhu, který Čína uvádí jako skutečný zdroj viru.

Dokument také odhaluje experimenty na netopýrech a výzkum souvisejících chorob. Popisuje celý údajně zastírací manévr, při kterém Peking měl naoko zlehčovat šíření viru, zatímco se snažil pohřbít veškeré důkazy. Údajně šlo o ničení laboratorních vzorků či dezinfekce stánků na trhu. Jiným zemím pak odmítal poskytnout vzorek.

Po nezávislém vyšetřování původu a šíření koronaviru volá Austrálie, která se již s Čínou dostala do křížku. Nejasnosti vyzýval objasnit i americký prezident Donald Trump, který vyjádřil pochybnosti nad čínským přístupem.

Čínská cenzura informací o viru

Jedním z nejdůležitějších bodů třaskavého dokumentu Five Eyes je to, jak Čína lhala o šíření nemoci prý již od počátku.

Na počátku epidemie tvrdila, že se virus nemůže přenést z člověka na člověka. Vědci však prý měli důkazy tohoto šíření již na počátku prosince roku 2019, přiznali je však až 20. ledna roku 2020.

Mlčelo se také o bezpříznakových pacientech. Na začátku roku nařídil čínský Národní zdravotní výbor, aby byly všechny vzorky viru zničeny a zakázal také šíření informací o něm, tvrdí dokument.

Boj s virem se však měl přenést i na půdu internetu. Koncem minulého roku začala Čína cenzurovat zprávy o viru, uvádí dokument. Z vyhledávacích nástrojů měli odstraňovat výsledky hledání jako „variace SARS“, „wu-chanský trh s mořskými plody“ a „wu-chanský zápal plic“.

Zamlčování krize a mizení lidí

Dokument nadále kritizuje, že Čína včas neoznámila, že je potřeba začít zavírat hranice a omezovat pohyb, přestože pekingské úřady zavřely Wu-Chan a jeho 11 milionů obyvatel do karantény. „Miliony lidí Wu-Chan po rozšíření nákazy opustily, město se uzavřelo až 23. ledna,“ stojí v dokumentu. „Tisíce lidí ze země odletělo. V únoru Peking ještě přesvědčoval Spojené státy, Indii, Austrálii, státy Jižní Asie a další země, aby neomezovaly cestování, i když ČLR sama zaváděla restrikce.“

Doktoři a vědci, kteří se snažili před nákazou a chováním Číny varovat, zmizeli, nebo byli potrestáni.

Vědkyně Huang Jan-Ling z wu-chanského institutu, která je někdy označována za „pacienta nula“ pandemie, záhadně zmizela, stejně jako údaje o ní na webových stránkách laboratoře. Institut zapřel, že by byla první nakaženou koronavirem, a tvrdí, že je naživu. Nikdo o ní ale už neslyšel. Mezi dalšími, co před virem varovali, jsou obchodník Fang Bin, právník Čchen Čchiou-š‘ a reportér Li Ce-chua. Všichni tři jsou údajně vězněni v mimosoudních nápravných zařízeních. 

Vznikl virus v laboratoři?

V dokumentu jsou však vidět neshody zpravodajství různých zemí o tom, zda virus vznikl ve Wuchanském institutu, či se objevil na mokrém trhu. Jako důkazy možnosti vzniku viru v laboratoři uvádí studie doktorky Ši Čeng-Li. Její tým roky studoval smrtelné netopýří viry, jeden z nich měl z 96 % stejný genom jako covid-19.

Proti Číně se obrátily Spojené státy i Velká Británie. Donald TrumP tento týden řekl, že existují důkazy, že koronavirus mohl být vytvořen v laboratoři. „Ano, ano viděl,“ odpověděl Trump na otázku, zda viděl důkaz, že virus vznikl ve wu-chanském institutu. Nepověděl, o jaké důkazy se jedná. 

Britská vláda se k Trumpově výroku nevyjádřila, ale podpořila jeho návrh mezinárodního průzkumu, který zodpoví, jak epidemie začala. „Jsou otázky ohledně původu a šíření viru, na které potřebujeme znát odpověď,“ uvedl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona a dodal: „Už jen proto, abychom na budoucí pandemie byli lépe připraveni.“

Oproti tomu Austrálie stojí za tím, že virus se pravděpodobně rozšířil z wu-chanského trhu. Je prý jen pětiprocentní šance, že byl vytvořen v laboratoři. Australská vláda má s institutem virologie speciální vztah, školila totiž jeho klíčové vědce jako součást partnerství Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) a Čínské akademie věd. Tito vědci v laboratoři CSIRO prováděli výzkum smrtelných původců nemoci u netopýrů.

Jak to vidí čeští experti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se v pořadu Partie televizní stanice Prima vyjádřil, že Číně stoprocentně nevěří. „Na druhou stranu vycházíme z nějakých dat WHO. Těžko říci, právě proto děláme teď studii promořenosti, nebo kolektivní imunizace. Uvidíme, jestli se nám z toho ukáže třeba v některých regionech, jako je Praha a podobně, nějaké zachycení počtu pacientů, kteří mají v sobě protilátky,“ informoval. „Těžko v tomto směru hovořit o tom, jestli ta nemoc se tady už projevila třeba někdy v lednu, v prosinci… Vycházíme z oficiálních dat a to, jestli to je třeba jinak, se dozvíme až s časovým odstupem.“

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se proti teoriím, že se covid-19 objevil dříve, než tvrdí oficiální informace, vyhradil. „Kdyby tady (covid-19) byl, tak ta míra promořenosti je pořád jinde, tak se pohybujeme v desítkách procent. Nemám žádnou důvěru v čínský komunistický systém, samozřejmě Čína je viníkem té pandemie, protože zatajila závažnost celé té situace před světovým zdravotnickým společenstvím. Kdyby nebyla tak silná ekonomicky, tak by určitě nesla těžké následky, takhle jim to zase projde,“ řekl. „Nevěřím na nějaké teorie, že by tady ta infekce byla dřív. Proti tomu svědčí ten prudký nárůst a vysoká závažnost. Pokud máte infekci, na kterou umírá 15 % seniorů ve věku nad 80 let, tak se to nedá zatajit.“

starypes ( 3. května 2020 15:54 )

Přestaňte papouškovat cypoviny, které roztrubuje do světa kačer Donald a jeho poslušní poskoci.

irenaa ( 3. května 2020 15:17 )

a s temi se paktuje zeman, ostuda

bullshit ( 3. května 2020 12:13 )

Španělská chřipka vznikla v Asii. Španělé měli liberálnější tisk a tak se svět o tom dozvěděl až od nich a nazval to vlastně špatně. Jistá podoba zde je i se současností s názvoslovím.

querty ( 3. května 2020 11:45 )

Jaké objasnění? Hulil 500 cigaret denně. Jen hlupáák by si mohl myslet, že za jeho smrtí je nějaký dopis.

querty ( 3. května 2020 11:43 )

Pří španělské chřipce zemřelo více lidí, než za 1. světové válce. A byli Španělé obžalování?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud