Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Schillerová v ČT zmiňovala opatření za 1,2 bilionu. Stanjura se smál: Fantasmagorická čísla

Autor: ČTK, for - 
21. dubna 2020
23:35

Celková opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. V pořadu České televize Události, komentáře to v úterý řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb. Částku zpochybnil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který se ve vysílání dokonce zasmál a označil tato čísla za fantasmagorická.

„To představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce,“ uvedla Schillerová.

Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Události, komentáře reagoval na ministryni Alenu Schillerovou (za ANO). Čísla, která ministryně říká jsou podle něj fanstasmagorická Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Události, komentáře reagoval na ministryni Alenu Schillerovou (za ANO). Čísla, která ministryně říká jsou podle něj fanstasmagorická | Reprofoto ČT

Expert ODS: Podpůrné programy nefungují

Podle dnešního vyjádření ekonomů z občanské iniciativy KoroNERV-20 Česká republika doposud investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí výrazně nižší částky než jednotlivé členské státy EU. Upozornili, že Německo, Francie, Velké Británie, Nizozemsko, Maďarsko a Polsko investují do záchrany ekonomiky výrazně větší částky, než zatím schválila česká vláda.

„Jsou to úplně fantasmagorická čísla (...)Podpůrné programy nefungují, zejména malí podnikatelé si stěžují, že jejich žádosti jsou zamítány,“ reagoval se smíchem dnes v České televizi předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Covid 1 byl vyhlášen v březnu. Bylo podáno 3600 žádostí, vyhodnocena byla jen necelá polovina. To znamená  1600 a z toho 1400 bylo zamítnuto. Po 30 dnech, bylo schváleno jen 200 žádostí, to je méně než 10 procent v hodnotě jedné miliard,“ podotkl Stanjura.

Do ministryně se opřel i kvůli Covidu 2. „To jsou také krásná čísla, ale realita je jiná. Do dneška se schválila jen 4 procenta žádostí. Pokud to bude tímhle tempem banka posuzovat, bude to trvat jeden a půl roku,“ dodal.

Opoziční občanští demokraté dnes navrhli kvůli dlouhodobým dopadům koronavirové epidemie na ekonomiku odložit platby daně z přidané hodnoty do konce ledna příštího roku, snížit sociální odvody a všechny služby zařadit mezi plátce nižší - desetiprocentní - sazby DPH.

Podobné návrhy předložili i ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20. Vyzvali dnes vládu, aby poskytla malým a středním podnikům a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) větší přímou pomoc v podobě odkladu plateb DPH a sociálního pojištění minimálně do ledna 2021 nebo plošně poskytla garantované úvěry pro zasažené sektory.

Video  Schillerová tasila schodek 300 miliard  - abl
Video se připravuje ...

Premiér Andrej Babiš (ANO) 18. března uvedl, že vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion Kč. Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun. Vláda tento týden už podruhé zvýšila schodek letošního státního rozpočtu, a to na 300 miliard korun.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud