Kravská moč či „vypálení“ v kostele. Nové mýty o boji s koronavirem šíří šarlatáni i autority

Autor: ČTK - 
20. dubna 2020
10:09

V Indii politici vládní hinduistické strany BJP propagují kravskou moč jako lék proti nemoci covid-19. V Tanzanii prezident slíbil, že svaté přijímání v kostele virus „vypálí“. V Brazílii tvrdil jeden z kongresmanů, že den půstu zastaví jeho šíření. A vůdce nejmocnější země světa, Donald Trump, prosazoval jako zázračný lék neprověřené antimalarikum, které bylo příčinou nejméně jednoho úmrtí, napsal zpravodajský server The Guardian.

Objevila se také pochybná tvrzení ohledně technologií. Íránské revoluční gardy oznámily, že vyvinuly zařízení, které je schopné zjistit koronavirus na vzdálenost 100 metrů s pomocí magnetického pole a „bipolárního viru“.

A v Británii Eamonn Holmes, moderátor ranního pořadu This Morning televizní stanice ITV, řekl: „Spousta lidí má oprávněné obavy z konspiračních teorií spojujících spuštění 5G mobilních telefonních sítí s koronavirem.“ Zdůraznil ale, že sám těmto zvěstem nevěří.

Jak se globální pandemie zhoršuje, politici, duchovní i další vedoucí představitelé z celého světa propagují nevědecké metody, jak se vypořádat s jejím postupem.

Řádění šarlatánů

Společně s novým koronavirem se objevil bezpočet šarlatánských léků, pochybných rad, jak nákaze předejít, i konspiračních teorií kolujících po sociálních sítích.

Ale pokud některou z těchto nevědeckých metod a teorií posvětí někdo z vlivných osobností, je mnohem pravděpodobnější, že jí lidé začnou více důvěřovat. Při nejlepším se jejich naděje nevyplní, při nejhorším scénáři mohou dokonce přispět k šíření viru.

Indové pili kravskou moč

Párty, na nichž se pila kravská moč, navštívily v Indii stovky lidí. Někteří hinduisté věří, že moč od krav, které jsou pokládány za posvátné, má léčivé účinky. V Kalkatě byl zatčen stranický činitel BJP za to, že zorganizoval soutěž v pití kravské moči v době, kdy vědci varovali, aby se lidé vyvarovali shromažďování.

Tanzanský prezident John Magufuli přes Velikonoce zastavil všechny mezinárodní lety, uzavřel školy a univerzity a uvalil povinnou karanténu na všechny návštěvníky z ciziny. Ale zatímco se snažil omezit shromažďování lidí, zároveň obyvatele vyzval, aby navštívili kostely a mešity a hromadně se modlili.

„Virus nedokáže přežít v těle Kristově, shoří,“ řekl davu věřících před Velikonocemi. „Proto nepanikařím, když jdu ke svatému přijímání,“ dodal Magufuli.

Rabín: Ochrání vás tóra

Náboženská shromáždění všech druhů víry se opakovaně stala zdrojem nákazy. Věřící jsou často přesvědčení, že je jejich víra ochrání a kongregace následují příklad svých vůdců.

V Izraeli přibývají případy nákazy v ultraortodoxní komunitě čtyřikrát až osmkrát rychleji než u ostatních obyvatel poté, co vedoucí představitelé ultraortodoxních židů odmítli vládní opatření.

Vlivný izraelský ultraortodoxní rabín Chaim Kanievski původně odmítl uzavřít synagogy a náboženské semináře. „Tóra chrání a zachraňuje,“ prohlásil 92letý rabín. Koncem března ale od tohoto postoje ustoupil a vyzval věřící k modlitbám v soukromí.

V Brazílii pravicový kazatel Letničního hnutí (pentekostalismu) a kongresman Marcos Feliciano vyzval ke „dni abstinence“, k němuž se měli všichni připojit v neděli 5. dubna. Tvrdil, že půst zajistí zázrak a uzdraví Brazílii.

Jeho výzvu podpořil i brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, jehož reakci na koronavirovou krizi odborníci označili za lehkovážnou, paranoidní a nevědeckou. Stejně jako americký prezident Donald Trump i on propagoval neprověřený lék hydroxychlorochin.

Maduro šířil zprávu o čaji, smazali mu ji

Ve Venezuele, kde se ochromený zdravotní systém sotva vypořádával s nemocnými ještě před propuknutím pandemie, napsal autoritářský prezident Nicolás Maduro na twitter, že nemoc covid-19 zažene čaj z bezu a voňatky citronové, obecně známé jako citronová tráva. Jeho vzkaz byl smazán v rámci kampaně twitteru proti koronavirovým dezinformacím.

A výrobci koňaku Hennessy pro změnu varovali obyvatele Keni, aby nevěřili, že je jejich produkt ochrání před nemocí covid-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž vyzval obyvatele, aby pili alkohol - a začal přidávat lahve koňaku do potravinových balíčků pro potřebné.

Na dezinformace naletí i akademici

Je to smutná pravda, ale každá zdravotní krize vyvolá svou vlastní pandemii dezinformací. Od 80. let do přelomu století jsme zažili šíření nebezpečných lží o AIDS - od přesvědčení, že virus HIV vznikl ve vládní laboratoři, přes tvrzení, že testy HIV jsou nespolehlivé, až po teorii, že se nákaza dá léčit kozím mlékem. Všechny tyto mýty zvyšovaly rizikové chování a zhoršovaly krizi, napsal zpravodajský server BBC News.

I on upozorňuje na to, že jsme nyní svědky čerstvé záplavy dezinformací. Od facebooku po WhatsApp patří mezi nejčastěji sdílené zvěsti cokoli od toho, jak epidemie vznikla, až po „zaručené“ způsoby, jak předejít nákaze.

V nejhorším případě mohou být tyto mýty škodlivé. Na konci března se objevila zpráva, že v jedné íránské provincii zemřelo víc lidí než na nákazu koronavirem po konzumaci metanolu kvůli falešnému tvrzení, že dokáže ochránit před nemocí covid-19.

Ale dokonce i zdánlivě neškodné dezinformace mohou v lidech vyvolat falešný pocit bezpečí, odradit je od dodržování vládních pravidel a nahlodávat důvěru ve zdravotní úřady a organizace.

Existují důkazy, jak snadno se podobné zvěsti uchytí. Podle březnového průzkumu společnosti YouGov a listu The Economist si 13 procent dotázaných Američanů myslelo, že krize kolem nemoci covid-19 je jen novinářská kachna. A 49 procent věřilo, že epidemie mohla být lidským dílem.

Jakkoli můžeme doufat, že vyšší vzdělání či lepší duševní schopnosti pomohou oddělit fakta od fikce, dají se snadno najít příklady mnoha vzdělaných lidí, kteří také skočili na lep klamných informací. A jejich šíření se dopustili dokonce i někteří nejvyšší světoví představitelé, u kterých by se dala čekat když už ne větší moudrost, tak alespoň větší opatrnost vůči nepodloženým zprávám, upozorňuje BBC News.

Video Epidemiolog Maďar: Stále nemáme lehké spaní, může přijít druhá vlna nákazy - Bohuslav Štěpánek, Jan Jedlička

Psychologové zkoumají nový fenomén

Psychologové už se pustili do zkoumání tohoto fenoménu. Snad jejich zjištění povedou k novým způsobům, jak se chránit před dezinformacemi a pomoci zastavit jejich šíření - a související bláhové chování.

Součástí problému je samotná povaha klamných zpráv. Každý den jsme neustále bombardováni informacemi, a často se tak musíme spoléhat na vlastní intuici při rozhodování, zda je něco správné.

Šiřitelé nepravdivých zpráv navíc používají několik prostých triků, kterými nás zmatou, abychom nezapojovali kritické myšlení - a nepokusili se například ověřit zdroj zprávy. Jak uvedli autoři jedné ze studií na toto téma: „Když myšlenky plynou hladce, lidé mají tendenci přikyvovat.“ 

Vědkyně: Důvěru zvyšuje i prostý obrázek viru

Eryn Newmanová z Australské národní univerzity zjistila, že prostá přítomnost obrázku doprovázejícího nějaké tvrzení zvyšuje naši důvěru v jeho přesnost - a to i v případě, že onen obrázek souvisí s daným tématem jen okrajově.

Například obecný obrázek viru doprovázející tvrzení o nové léčbě sice neposkytuje potvrzení samotného prohlášení, ale pomáhá nám vizualizovat si celý proces. A tuto schopnost zpracovat předkládanou informaci vnímáme jako známku toho, že tvrzení je pravdivé.

Ze stejných důvodů obsahují dezinformace živý popis nebo osobní příběhy. Zahrnují také dostatek známých faktů nebo údajů - například zmínku o dobře známé lékařské organizaci - aby lež vyzněla přesvědčivě.

Dokonce i samotné zopakování nějakého tvrzení - ať už v rámci stejného textu nebo v několika zprávách - může zvýšit „věrohodnost“ tím, že zesílí pocit známosti dané informace, kterou mylně zaměníme za faktickou přesnost. Takže čím častěji nějakou informaci zaznamenáme, tím pravděpodobnější je, že to budeme pokládat za pravdu - i když jsme třeba byli na počátku skeptičtí.

Andrej_Bures ( 20. dubna 2020 12:17 )

Nekdo veri tomuto, nekdo veri Zemanovi, nekdo Babisovi... Lidi jsou caknuti kazdy jinak.

Schlafenberg ( 20. dubna 2020 10:37 )

soutěž v pití kravské moči

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud