Koronavirus udělal více než Greta, žertují lidé. Čisté ovzduší ale nevydrží dlouho

Autor: Nikola Forejtová - 
20. dubna 2020
05:30

Čistá voda v přístavech, méně odpadků na ulicích, ale i nižší počet emisí ve vzduchu - takové jsou důsledky nákazy nového koronaviru. Někteří uživatelé na sítích pak žertují i o tom, že virus udělal více než mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Oslovení experti ale nevidí další vývoj tak růžově. Připouští sice, že se ovzduší opravdu čistí, nedávají tomu ale dlouhé trvání. Že se jedná pouze o dočasné pročištění přírody, naznačují satelitní snímky z Číny. Ty ukazují, že se ovzduší nad touto asijskou zemí opět zahlcuje oxidem dusičitým. Jen pár dní poté, co se uvolnila bezpečností opatření. 

Čechům a Pražanům už otrnulo, ale ulice řady dalších světových metropolí v dnešních dnech připomínají spíše města duchů. Restaurace, bary i různé obchůdky či salony jsou zavřené, na silnicích se nehromadí auta a v parcích potkáme leda jen pejskaře, kteří šli vyvenčit svého mazlíčka.

Nebývalý klid panuje i na nebi. Letadla totiž místo leteckého prostoru zaplňují ranveje a hangáry. Nový koronavirus zcela utlumil kdysi čilý denní i noční život. Kdo jásá, je příroda. Čím méně je otevřených továren a aut i letadel na trase, tím méně je i jedovatého oxidu dusičitého ve vzduchu. „Pohodu“ si užívá životní prostředí i díky absenci lidí na ulicích - odpadky totiž pomalu mizí z okolí a místo toho se hromadí v popelnicích u lidí doma. 

Nejvíce se vzduch za posledních několik měsíců pročistil v Číně, kde podle snímků Evropské kosmické agentury (ESA) klesly emise o 40 procent. Podobně je na tom také severní Itálie, německé Porýní nebo také Madrid a Barcelona. Podle oslovených expertů se ale jedná pouze o dočasný efekt, který po odeznění pandemie zmizí.

Čína najela do starých kolejí

„Co se dalšího vývoje týče, bohužel se dá víceméně se 100procentní jistotou předpokládat, že se situace vrátí k normálu,“ řekl Blesk Zprávám Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Podobně to vidí i jiní experti. Podle nich totiž budou lidé po konci krize chtít „nahnat“ ztracený čas a brzy se tak vrátí letadla na nebe a továrny opět rozjedou svou činnost.

„Důvodem, proč říkám víceméně 100 procent, je fakt, že v Číně už se opravdu začínají koncentrace NO2 (oxid dusičitý) opět zvyšovat, jak ukazuje například následující video s novějšími daty. Můžete si na něm všimnout, že už se Čína zase začíná „vybarvovat do žluta“ a odstínů vyšších koncentrací,“ doplňuje Blesk Zprávám Brzezina.

Satelitní snímky společnosti ESA ukazují, že už se Čína v březnu začala vracet "k normálu" a oxid dusičitý se vrací zpět do nebesSatelitní snímky společnosti ESA ukazují, že už se Čína v březnu začala vracet "k normálu" a oxid dusičitý se vrací zpět do nebes | Youtube/ESA

Opětovný nárůst emisí v Číně šel ruku v ruce s uvolňováním vládních opatření. Čínská vláda tak reagovala na stagnující čísla nakažených novým druhem koronaviru. Znovu tak otevřeli některé továrny a lidé se opět vydali do ulic a na silnice. Experti počítají s obdobným scénářem i u jiných zemích. 

Prozatím ale severní Itálie hlásí snižování emisí o 10 procent každý týden. Lépe se v těchto dnech dýchá lidem také v Barceloně a v Madridu. Dokazují to kromě dat ESA také snímky programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí. 

Itálie se také pochlubila čistými přístavy. Výraznou změnu hlásí především Benátky. Díky pozastavení lodní dopravy se přestalo do kanálů vlévat palivo a přestala se čeřit špína ode dna.

V italských Benátkách se kvůli omezení vycházení a úbytku lodní dopravy pročistila voda, do které se vrátily ryby.V italských Benátkách se kvůli omezení vycházení a úbytku lodní dopravy pročistila voda, do které se vrátily ryby. | Reuters

Čistější vzduch hlásí i Česká republika. A lidé na sociálních sítích připisují čistější ovzduší na vrub pandemii a přidávají komentáře jako „Pro někoho nemoc, pro planetu lék“ nebo „Koronavirus udělal více jak Greta“. Jenže podle expertů se  jedná o polopravdu. 

„Kromě karantény jsme také ve fázi roku, kdy obecně koncentrace znečišťujících látek klesají (s výjimkou přízemního ozonu). Je to dáno mj. lepšími rozptylovými podmínkami, které obecně bývají horší v zimě. Roli také hraje vytápění, hlavní zdroj prachových částic v ČR, které je logicky významné pouze v chladnou část roku,“ vysvětluje Brzenina a dodává, že na čistotě se projevuje i počasí. Kvůli výraznému ochlazení je tak podle odborníka zkoumání ovzduší nyní složitější. 

„V současné chvíli tedy nemůžeme říci, že by se opatření v souvislosti se zamezením šíření epidemie koronaviru nějak významně podepsala na koncentracích oxidu dusičitého v České republice. Ani staniční data ze 3 frekventovaných dopravních stanic dvou největších měst (Brno-Svatoplukova, Brno-Úvoz a Praha-Legerova), žádný sestupný trend nepotvrdila,“ dodává následně Brzezina.

Letiště zejí prázdnotou

Svou částí do čistějšího ovzduší přispěla i zaparkovaná letadla. Po celém světě klesá počet letů. Evropská letiště přijímají pouze lety, které přiváží zpět jejich obyvatele nebo které přiváží humanitární pomoc a jiné zboží. 

Snímek ukazující pohyb letadel. Horní snímek je z prosince 2019 a dolní pak z března 2020.Snímek ukazující pohyb letadel. Horní snímek je z prosince 2019 a dolní pak z března 2020. | ČTK/AP

Johnny English ( 20. dubna 2020 10:53 )

Ona spíše Gréta Pinderschlossová, mediální klaun.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud