Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Další pomoc pro živnostníky a OSVČ: 500 korun na den až do června, vláda rozhodne v pondělí

Aktualizováno -
17. dubna 2020
13:10
Autor: vei, ČTK - 
17. dubna 2020
08:40

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla, že v pondělí vládě předloží návrh zákona, který umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi počítá do 8. června. Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Právo řekl, že stát počítá s příspěvkem 15 tisíc korun za květen.

Podle Schillerové se v případě prodloužení termínu pro příspěvek podmínky měnit nebudou, ale podnikatelé budou muset předložit nové čestné prohlášení.

„V každém případě platí, co jsme slíbili. Podpora osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bude proplacena i za květen. Červen rozhodneme podle situace v květnu,“ sdělil Právu předseda vlády.

I nadále platí příslib, že živnostníkům bude opuštěno také zhruba pět tisíc na placení záloh na sociálním a zdravotním pojištění.

Minimální záloha na sociálním pojištění činí dnes 2544 korun, u zdravotního pojištění je to 2352 Kč, dohromady tedy živnostníkům zůstane navíc  4896 Kč měsíčně. Úleva za květen by tak měla být zhruba 642 korun na den.

„K tomu navíc budeme poskytovat kompenzaci za zaměstnance, má-li je živnostník,“ zmínil dále Babiš kurzarbeitový program příspěvků na mzdy Antivirus. „Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy,“ dodal premiér pro Právo.

S návrhy přišla i opozice

Své řešení kompenzací nabízejí také opoziční strany. Senátoři ODS chtějí prodloužit možnosti čerpat kompenzační bonus až do června, přičemž částky by se podle nich měly každý měsíc navyšovat. Jejich návrh chce podpořit také TOP 09. Kompenzační bonus by podle stran „po dobu trvání zásadních překážek“ činnosti OSVČ měl stopnout z 500 korun denně v březnu a dubnu na 700 korun v květnu a 900 korun v červnu.

Lidovci chtějí kompenzace také pro lidi pracující na dohody DPP a DPČ. I tímto návrhem by se měla zabývat podle ministryně financí Aleny Schillerové vláda.  

„Osobně se domnívám, že je nejvyšší čas zahájit jednání nad možností nepodmíněného příjmu pro všechny občany v úrovni minimální mzdy aspoň do konce roku,“ nechal se zase slyšet pro Právo místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

Video Fiala si kvůli koronaviru rýpl do Babiše. ODS navrhla živnostníkům 30 tisíc korun. - Blesk Zprávy / ČTK

peyotI ( 17. dubna 2020 18:34 )

Vono to bez nich někdy nejde, když tady imrvere někdo lže jak když tiskne a vede závistivý kecy, aniž by o věci cokoli věděl.

frantacizek ( 17. dubna 2020 17:57 )

no konečně otevřete stavidla, to to trvalo.. Máte už i podporu intervence ČNB novým zákonem v případě, že by klesala cena dluhopisů, není, na co čekat...

hujer.z.blesku ( 17. dubna 2020 16:10 )

Nejvíc jste toho nakradli vy komunisti

mascula ( 17. dubna 2020 16:08 )

nadávky

peyotI ( 17. dubna 2020 13:59 )

Žádat mohou, dostanou jen ti, kterých se týká omezení jejich činnosti a tak je to správné. Apropó, co by měl chtít normálně fungující podnikatel po státu, řekl ti někdo z nich?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud