Svět čeká nejhorší hospodářská krize za 90 let, tvrdí fond. A Česko historický propad

Aktualizováno -
14. dubna 2020
17:23
Autor: ČTK, Mii - 
14. dubna 2020
14:59

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. MMF rovněž zveřejnil odhad pro českou ekonomiku, měla by klesnout o 6,5 procenta. To se v novodobé historii naší země dosud nestalo.

Eurozóna podle MMF letos vykáže propad o 7,5 procenta, nejdramatičtější vývoj ekonomové fondu čekají v Itálii, kde předpovídají propad o 9,1 procenta. V Německu čekají hospodářský propad o sedm procent, ve Francii o 7,2 procenta.

„Za tři měsíce, od naší poslední aktualizace výhledu světové ekonomiky, se svět dramaticky změnil. O pandemickém scénáři jako o jedné z možností jsme se v minulých diskusích o vývoji ekonomiky zmínili, nikdo z nás si ale dost dobře nedokázal představit, jak to bude skutečně vypadat a co to bude znamenat pro ekonomiku,“ píše se ve zprávě MMF.

Spojené státy, tedy největší ekonomika světa, podle měnového fondu letos vykážou propad o 5,9 procenta. Po něm by ale měl příští rok přijít vzestup o 4,7 procenta.

Nejméně poškozené vyjdou Čína a Indie

Z velkých ekonomik by se propadu měla vyhnout Indie i Čína, i tyto země ale zaznamenají prudké zpomalení tempa růstu. Zatímco čínská ekonomika letos podle MMF zpomalí na 1,2 procenta z loňského tempa 6,1 procenta, u té indické ekonomové čekají zpomalení na 1,9 procenta proti růstu o 4,2 procenta loni. V případě Číny to bude znamenat nejhorší výsledek od roku 1976, kdy čínská ekonomika vykázala pokles o 1,6 procenta. Od té doby růst nikdy nebyl slabší než tři procenta.

Příští rok by ale už měl být ve znamení citelného zotavení. Měnový fond předpokládá, že globální ekonomika vykáže růst o 5,8 procenta, zatímco v lednové aktualizaci svého výhledu ještě počítal s růstem světového HDP o 3,4 procenta. Fond nicméně upozorňuje, že vychází z dat, která jsou právě k dispozici. Jestliže se vývoj pandemie bude výrazně lišit od předpokladů, pak bude nutné upravit i výhled vývoje globální ekonomiky.

Mnohem horší situace než v roce 2009

MMF se věnovalo i prognózám pro jednotlivé země. U Česka předpovídá, že ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009.

Na příští rok už ale fond očekává citelné oživení, růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

Slovenské ekonomice měnový fond na letošní rok předpovídá propad HDP o 6,2 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta. Zotavení v příštím roce ale zřejmě bude slabší než v České republice, ekonomové fondu čekají růst HDP o pět procent.

V předchozí prognóze z loňského října měnový fond předpokládal, že česká ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta. Slovensku pak fond předpovídal růst o 2,7 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě. Hlubokému propadu se zřejmě nevyhnou ani pobaltské státy.

Optimistická prognóza, říkají čeští experti

Podle analytiků, které oslovila ČTK, je odhad Mezinárodního měnového fondu (MMF) letošního poklesu české ekonomiky o 6,5 procenta optimistický. Propad odhadují až desetiprocentní. Pokud se prognóza MMF naplní, bude to i tak znamenat nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009.

Z mého pohledu jde o poměrně optimistickou prognózu, nejenom kvůli samotnému letošnímu odhadu, ale především očekávanému rychlému návratu na výchozí úroveň. Scénář MMF vypadá jako ostré písmeno V, které by nám umožnilo na současnou 'korona-krizi' rychle zapomenout,“ řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Považuje odhady na letošní i příští rok pouze za indikativní, protože nikdo v tuto chvíli ještě nemůže vědět, jak dlouho současné restrikce potrvají.

Koronavirus ve Španělsku: V zemi došlo k částečnému uvolnění restrikcí.Koronavirus ve Španělsku: V zemi došlo k částečnému uvolnění restrikcí. | Reuters

Propad zažije kvůli turismu zejména Chorvatsko

Minimálně vůči Česku je prognóza MMF příliš optimistická, dodal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Realističtější je podle něj předpoklad poklesu ekonomiky od osmi do 12 procent. „Českou ekonomiku zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně stáhne dolů také právě Česko,“ podotkl.

MMF ve své prognóze českého hospodářství na příští rok očekává citelné oživení. Růst HDP by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta. V předchozí prognóze z loňského října měnový fond předpokládal, že česká ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad podle MMF zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě.

Wells ( 15. dubna 2020 05:29 )

Ještě nás budou Chorváti prosit aby jsme zase začali jezdit.

bullshit ( 14. dubna 2020 21:38 )

...propad globální ekonomiky o tři procenta...fakt prů.s.e.r.

tomik007 ( 14. dubna 2020 21:21 )

UJO uz mel stejne pjekne naslapnuto

kukuku ( 14. dubna 2020 21:13 )

Ale to je průběh krize za klasického kapitalismu. Ten současný kapitalismus křížený s komunismem to má jinak - při krizi nekrachuje to neživotaschopné, z EU se pošlou miliardy ze záhadných podpůrných fondů, natisknou se nové peníze, státní dluhy se zvýší a jede se dál - a za pár roků přichází problémy, které potřebují natisknout ještě víc peněz.

zlymikes ( 14. dubna 2020 19:00 )

Ano,tak nějak to je definováno v Kapitálu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud