Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Rande vyjde Australana draho. Porušil karanténu a teď mu hrozí vězení či milionová pokuta

Autor: Darina Jíchová - 
14. dubna 2020
23:09

Australan Jonathon David (35) před soudem v Perthu přiznal, že porušoval karanténu. Muž byl 2 týdny v izolaci v hotelu Travelodge kvůli koronaviru způsobující nemoc covid-19. David ale nevydržel odloučení od přítelkyně a několikrát za ní z hotelu utekl. Jeho čin rozčílil policisty, kteří ho zadrželi a umístili do vazby. Australanovi hrozí rok vězení nebo vysoká pokuta přesahující částku 1,2 milionu korun, uvedl list Daily Mail.

David žije ve státu Victoria a do metropole státu Západní Austrálie za svou přítelkyní přijel 28. března, v tu dobu už platila jistá karanténní opatření a muž byl vyzván, aby se na 14 dní izoloval v hotelu Travelodge. Australan ale nedbal na restrikce, z hotelu se několikrát vyplížil a městskou dopravou odjel za svou partnerkou.

Karanténa u přítelkyně mu nevyhovovala 

Podle policistů k útěkům využíval nouzový východ, čímž unikl i pozornosti zaměstnanců hotelu. David původně po svém příjezdu do Perthu získal povolení strávit dvou týdenní karanténu u přítelkyně. Už po dvou dnech ale pár zjistil, že „jim to ve společné domácnosti neklape“, proto následně úřady rozhodly, že do 9. dubna bude v hotelu.

Strážníci Davida přišli zkontrolovat 4. dubna, nikde v hotelu ale nebyl. Čekali na něj přes 45 minut, když se muž vrátil, snažil se jim vysvětlit, že měl „osobní pochůzku“. Policisté následně zjistili, že se takhle z hotelu vyplížil už pětkrát, aby se sešel s přítelkyní.

„Naprostá debilita,“ popsal Davidovo chování policejní prokurátor. Australan se během úterního přelíčení přiznal, že karanténu porušoval. Rozsudek soud vynese ve středu, hrozí mu buď milionová pokuta, nebo rok za mřížemi, David zůstává ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci.

Premiér: Už teď nese následky

„Už teď si zakusil následky svého lehkovážného chování, ve vazbě je to mnohem horší než v karanténě. Navíc za mřížemi může strávit až rok, nebo bude muset zaplatit pokutu, soud zvažuje její nejvyšší možnou podobu, tedy něco kolem 1,2 milionu korun,“ komentoval případ premiér Západní Austrálie Mark McGowan.

„Udělal něco špatného a já očekávám, že si to s ním zákon tvrdě, ale spravedlivě vyřídí,“ prohlásil McGowan. Západní Austrálie vyhlásila karanténu a uzavřela hranice pro nerezidenty. Za porušování tamních restrikcí úřady zavedly sérii trestů a pokut.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud