Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Tornáda v USA zabila nejméně 32 lidí. Guvernérka zmírnila „koronavirová“ pravidla

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
14. dubna 2020
10:05

Během Velikonoc jihovýchod Spojených států zasáhla série asi 40 tornád, řádění živlu si vyžádalo nejméně 32 obětí. Guvernérka státu Alabama dokonce kvůli bouřím uvolnila restrikce zavedené kvůli koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19. „Bouře v tuto chvíli představují větší nebezpečí než koronavirus,“ kvitovali rozhodnutí guvernérky tamní záchranáři. Tornáda se postupně přesunula na východ země, postupovala od Texasu do Jižní Karolíny a zanechala po sobě naprostou zkázu. 

Stát Mississippi ohlásil 11 mrtvých. V sousední Alabamě hledali lidé úkryt před tornády v komunitních centrech. V Jižní Karolíně zemřelo podle guvernéra Henryho McMastera devět lidí; ve státě Georgia živly zabily osm lidí. Zbytek obětí přišel o život pod spadlými stromy a ve zhroucených budovách v Arkansasu a Severní Karolíně.

S rouškami, ale stísnění

Guvernérka Alabamy Kay Iveyová uvolnila vlivem bouří pravidla sociálního odstupu, vyhlášená kvůli šíření koronaviru. Lidé s rouškami se tísnili v ochranných přístřešcích. Bouře se táhly přes noc a v hornatých oblastech způsobovaly záplavy a sesuvy půdy. Bez elektřiny se muselo obejít 1,3 milionu zákazníků od státu Texas na jihu USA po Maine na severozápadě země.

Tornáda zaznamenali obyvatelé východní části státu Mississippi, na severu Louisiany i v Texasu. Ve městě Monroe a jeho okolí poničila bouře podle starosty Jamieho Maya dvě až tři stovky domů. Meteorologové varovali státy New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware, aby se připravily na tornáda, silný vítr a krupobití.

Do krytů v Mississippi jedině v roušce

Agentura pro zvládání krize státu Mississippi (MEMA) vyzvala občany, aby se odebrali do krytů v komunitních centrech, které pro ně byly připraveny. Na rozdíl od Alabamy zde stále platí dodržování sociálního odstupu. „Pokud se rozhodnete využít veřejně přístupné kryty, prosím zakryjte si ústa a nos rouškou, nákrčníkem nebo šálou,“ vyzvali členové MEMA na svém twitteru.

Jihovýchod USA na Velikonoce zasáhly silné bouře.Jihovýchod USA na Velikonoce zasáhly silné bouře. | ČTK/AP/Curtis Compton

„Musíme najít rovnováhu v tom, jaké restrikce v této době dodržovat,“ uvedl guvernér států Louisiana John Bel Edwards, který se přijel podívat na místo tragédie do okresu Ouachita Parish. Politik měl roušku a ode všech si udržoval bezpečnou vzdálenost.

Brandona (12) uvěznil strom v posteli

Jedním z největších nebezpečí během bouře představovaly padající stromy, o tom se přesvědčila i 10členná rodina z města Sanford v Severní Karolíně. Na jejich dům se zřítil strom, který v posteli uvěznil dvanáctiletého chlapce.

„Probudilo mě takové divné praskání a pak rána hromu. Vstala jsem a proběhla jsem domem. Slyšela jsem křik, myslela jsem, že bouřka vyděsila děti, ale pak jsem viděla synáčka uvězněného v posteli,“ pospala Tammy Marshová.

„Mezi troskami pokoje a stromu mu vykukovala jen hlava, nadzvedla jsem trám, pod kterým byl uvězněn, a vytáhla ho pryč,“ dodala. „Sám jsem se pokoušel ze sebe trosky dostat, ale nešlo to, tak jsem volal o pomoc,“ vypověděl Brandon Ocotree, který s lehkými zraněními, převážně odřeninami, skončil v nemocnici.

Koronavirus v USA

Tornáda jsou jen jednou z tragédií, kterým USA čelí. Země je v současnosti ohniskem koronaviru. Nákaza se dosud potvrdila u 559 tisíc lidí, nemoci podlehlo přes 22 tisíc lidí, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově monitoruje. Nejhůře postiženým státem je New York.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud