Autobazary a malé krámky? Vláda otevře další obchody. Chaos, peskují ministry obchodníci
Vláda premiéra Andreje Babiše v úterý rozhodne o dalším rozvolňování tvrdých opatření, která v Česku zavedla kvůli šíření koronaviru. Ministři by měli rozhodnout o tom, které obchody a služby budou moci nově otevřít. Naději obchodníkům dávají čísla nových případů nemoci covid-19, která v posledních dnech vytrvale klesají. Úředníci a experti strávili nad plánem na změkčení opatření celý víkend, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už ale avizoval, že opatření se budou rozvolňovat ve třech vlnách. A kabinet kárají obchodníci, šéf svazu cestovního ruchu a dopravy považuje kroky vlády za zmatečné a žádá jasný plán.
Babišův kabinet se v úterý opět schází ve Strakově akademii, aby se zabýval návrhy souvisejícími s epidemií koronaviru. Na stůl by se měl dostat především plán pro postupné otevírání obchodů, jak avizoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) během debaty v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Vláda bude jednat i o nouzovém stavu, který je prodloužen s posvěcením Sněmovny do 30. dubna.
„Vláda v úterý přednese scénáře uvolňování. Počítá se se třemi vlnami, pokud tam nebudou nějaké komplikované, toxické segmenty. Jde o maloobchodní prodeje a služby,“ uvedl Havlíček.
Na otázku Seznam Zpráv, co je pod pojmem toxické segmenty myšleno, odvětil, že si dali „totálního bobříka mlčení“, protože nechce vyvolat falešná očekávání. „Celý ten proces řešíme společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, se zdravotníky i s epidemiology,“ dodal v rozhovoru pro zmíněný web. Ještě v pondělí večer pak scénář probíral s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Havlíček také uvedl, že scénář už má téměř hotový, očekává ale živou diskuzi. „Cítíme obrovský tlak zákazníků. Všichni potřebují kadeřníka, ale je to tak, že i ona obec kadeřníků a kadeřnic je rozdělena. Jedna část říká pusťe to, druhá nepouštějte to,“ dodal.
Dočkají se děti nového oblečení?
První vlna už je přitom za námi. Jednalo se o otevření hobby marketů, prodejen s materiály pro úpravu domácností, ale také obchodů s obuví. „Druhá vlna by se podle mě měla týkat těch obchodů, které lidi opravdu potřebují, kupříkladu smíšené zboží, prodejny s oblečením pro děti, ale také třeba autobazarové prodejny. Mělo by to dát lidem šanci, aby žili normálně,“ uvedl pro Blesk Zprávy prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
„Hodně lidí se ozývá s tím, že přišli o práci a rádi by třeba prodali auto. Ten prodej v autobazarech navíc probíhá v 90 procentech venku,“ konstatoval.
Vedle toho mohou Češi do obchodů s potravinami, léky, krmivem pro zvířata, trafik a do prodejen, které prodávají ochranné pomůcky. Tyto obchody nebyly uzavřeny ani po vyhlášení nouzového stavu, který vláda vyhlásila 12. března.
Prouza: Chceme jasné zadání
Postupné uvolňování opatření je ale podle některých expertů zmatečné a nezkorigované. Během debaty na České televizi padla na Havlíčka otázka i k tomu, proč se otevřely právě hobby markety, které disponují velkou prodejní plochou. V nějaké míře jsou totiž ve scénáři zahrnuty i metry čtvereční, jak poznamenal Havlíček v rozhovoru pro Seznam.
„Vybírali jsme, co má za smysl otevírat teď a co později,“ obhajoval tento krok vicepremiér s tím, že uvedené prodejny jsou vzdušné, mají vysoké stropy a dá se zde podle vicepremiéra lépe korigovat pohyb osob.
„Je to zmatečné. Některá rozhodnutí děláme sami. Jako v potravinách před třemi týdny. Tehdy se všechny potraviny rozhodly, že radši naženou lidi na pokladny, aby zákazníci rychle nakoupili, ale na úkor toho, že se nebude doplňovat zboží. Čekal bych přitom, že tohle řekne právě vláda,“ reaguje Prouza pro Blesk Zprávy.
Nejen podle Prouzy, ale také podle viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu Radka Špicara, by měla vláda přijít s jasným zadáním a především - měla by dát obchodům dostatek času na to, aby znovu otevřely. „Čtyři až pět dní je ideálních, tři dny je minimum,“ podotkl Prouza Blesk Zprávám.
Obchody totiž mají povinnost zajistit pro své zákazníky dostatek hygienických pomůcek - dezinfekce u vchodu - a rovněž musí zajistit, aby se lidé netlačili ve frontách a udržovali rozestupy po dvou metrech. Udělat tato opatření pak obchodům chvíli potrvá.
Prakticky jasné je to, že jako poslední otevřou velká nákupní centra.
Fronty zklamaly Prymulu
Vláda postupně přísná opatření rozvolňuje. Babišův kabinet tím reagoval na příznivě se vyvíjející statistiky. Za neděli přibyla necelá stovka případů nákazy koronavirem, v pondělí jen desítky, což je nejméně za poslední týdny, ale o volných dnech bývá také méně testů. Nejvíc nových případů nákazy pak bylo ve středu, a to 295.
Nejpříznivějším ukazatelem je pak reprodukční číslo viru, tedy číslo, které ukazuje, kolik lidí dokáže jeden nakažený infikovat. Toto číslo se z původních 2,6 posunulo koncem dubna na 1,9 a stále se snižuje. Jako úspěch experti pak považují hodnotu 1 a méně.
Díky pozitivnímu vývoji si tak od 9. dubna mohou lidé nakoupit kytičky na zahrádku nebo hřebíky a mohou se také opětovně scházet i na venkovních sportovištích. Problém ale je, že Češi ztratili podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly disciplínu.
„Není to šťastný začátek. Očekávám za týden nárůst nakažených,“ uvedl Prymula na ČT. „Poté, co jsme zveřejnili ty statistiky, se začali lidé chovat euforicky. Vidíme pokles té disciplíny každý den,“ podotkl s tím, že sám viděl, jak lidé sportují bez roušky, či se opětovně schází ve velkých skupinách. Opatření zakazující sdružování přitom vláda ještě ze stolu nesmetla.
I podle Havlíčka budou nyní na vládě obezřetnější. „Určitě se nebude nic otevírat zítra nebo pozítří, budeme čekat na výsledky Velikonoc. Jednoznačně říkáme, že i když máme nějaké etapy, nějaké scénáře, tak může nastat situace, že se onen harmonogram prodlouží,“ konstatoval vicepremiér v rozhovoru pro Seznam.
Podle Prymuly by se mohlo stát, že se již rozvolněná opatření budou znovu zavádět, pokud bude stoupat počet nakažených a lidé opět nenajedou na přísnější režim. Poznamenal, že pokud by počet nově identifikovaných nakažených stoupl na 400 za den, nejspíše by Babišův kabinet opět přitvrdil. Podle něj, ale také podle Vojtěcha, pak nejdéle zůstane povinnost nosit roušky. Dle odhadů až do června.
O trpělivost prosí opakovaně i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poslední takové poselství měl i na Velikonoční pondělí. „Hodně jsem přemýšlel, jak bych vám popřál hezké svátky. Venku je krásně a Velikonoce jsme zvyklí trávit s rodinou. Ideálně venku. A právě v tomto období vás musím každý den žádat, abyste zůstávali doma, abyste nikam nechodili. A když… Tak jen podle pravidel, s rouškou a ohleduplně ke svému okolí,“ uvedl na facebooku.
Dnes se tady sešla banda ***ů.