Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Češi na slunci: Tohle je karanténa? Lidem otrnulo a užívají si, Hamáček a Prymula varují

Aktualizováno -
12. dubna 2020
12:38
Autor: Tomáš Koníček, kso, ČTK - 
12. dubna 2020
05:00

Lidem v Česku už otrnulo! Strach z koronaviru se zdá být menší. Čím víc se rozvolňují vládní opatření, tím víc si lidé dovolují. Chodí bez roušek, sdružují se více, než je zdrávo. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a epidemiolog Roman Prymula však nešli daleko pro varování - vyhráno nad virem zdaleka není. Skloňuje se však návrat k normálu. Scénáře připravuje skupina ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

„Když to není nutné, nikam nechoďte! Na velikonoční svátky letos zapomeňte.“ Právě tahle slova do nás cpou horem dolem vládní činitelé. Jenže je to jako házet hrách na zeď… Na Velký pátek i Bílou sobotu Češi hromadně vyrazili k řekám a na cyklostezky podél nich.

Chuť na jedno „orosené“ byla ve slunečném počasí větší, než strach z nákazy. Přitom v Česku platí až do 30. dubna nouzový stav.  A věřte, že sluneční paprsky budou lákat až do tohoto dne. I když se tedy zítra nakrátko ochladí. „Teplé jihozápadní proudění se bude měnit na studený vzduch od severu,“ řekla Nedělnímu Blesku meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že se to projeví obvykle jen v noci. Pozítří by měly být maximální teploty 15°C, od středy se však budou teploty pohybovat nad 20°C až do konce dubna.

Policie řešila přestupky a prohřešky proti opatřením vlády během velikonočního víkenduPolicie řešila přestupky a prohřešky proti opatřením vlády během velikonočního víkendu | Policie ČR

Hamáček: Doufal jsem, že lidé budou zodpovědnější

„Informace závisí na tom, odkud přicházejí. Podle hlášení policie je rozdíl mezi Prahou, či jinými většími městy a venkovem. Na venkově je většinou klid, problémy nejsou. V Praze jsou problémy zejména na cyklostezkách. Tam, kde se podává alkohol z prodejních okýnek, tam ty problémy jsou,“ řekl o vycházkách Čechů ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro ČT.

„Musíme to vyhodnotit po Velikonocích, budeme sbírat zkušenosti, sbírat data a ve středu si řekneme na ústředním krizovém štábu,“ odpověděl na otázku, zda bude na nedodržování opatření nějakým způsobem reagovat. „Já jsem doufal, že lidé budou zodpovědnější. Evidentně trochu polevili v ostražitosti. Jen doufám, že si to nebudeme všichni za týden vyčítat.“

Vícepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na jednání vlády (30.3.2020)Vícepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na jednání vlády (30.3.2020) | ČTK - Vít Šimánek

„Já jsem od začátku říkal, že je potřeba používat selský rozum. Nikdo nedá nikomu pokutu, když běhá sám v lese,“ vyjádřil se ministr k uvolnění pravidel.

Pravidla podle jeho slov upřesnili na tiskových konferencích, ale ukazuje se, že ani tak to není ideální. „Možná by stačilo opravdu uvažovat hlavou a řídit se jednoduchým pravidlem. Pokud mohu někoho nakazit, tak bych měl mít roušku,“ dodal Hamáček.

K postupnému uvolňování pravidel, o kterém ministr Adam Vojtěch mluvil v Lidových novinách a České televizi, se Hamáček nechtěl vyjádřit. „Tahle debata patří na ústřední krizový štáb a na vládu. Nebudu teď hodnotit něco, co řekl někdo v televizi,“ řekl a pokračoval: „Až to bude hotové, tak to oznámíme. Opravdu teď nechci rozšiřovat nějaké spekulace.“

A pro Český rozhlas následně Hamáček dodal: „Nechci tady lidem slibovat něco, co potom nebudeme moci splnit. Když se podíváme na to, co se děje teď v ČR, že celá řada našich občanů se rozhodla ty Velikonoce strávit trošku ve volnějším režimu. Ty roušky proto nenosí. Já bych byl strašně nerad, aby potom na to, jak strávili Velikonoce, vzpomínali na jednotce intenzivní péče..“

Prymula: Bude to ještě velmi dlouhý boj

„To, co já jsem viděl, tak zejména na různých sportovištích nebo cyklostezkách je koncentrace lidí poměrně vysoká a nemají tam roušky. Tam riziko samozřejmě narůstá a já bych chtěl apelovat na to, aby opravdu v těchto velikonočních dnech ta opatření dodržována byla. Protože mám dojem, že se nám to trochu vymstí,“ uvedl v ČT epidemiolog Roman Prymula k prohřeškům lidí během posledních slunných dnů. Podle něj by příští pátek mohla data za nadcházející týden poskočit.

Apeloval také na lidi, aby letos na Velikonoční pondělí návštěvy skutečně oželeli. „Já bych opět chtěl lehce apelovat na to, aby to letos neudělali, aby zůstali doma, aby opravdu těm návštěvám naprosto zamezili, protože právě v těch rodinných kontaktech vidíme poměrně velký počet případů. Měli by se opravdu zdržet osobních návštěv, mohou si zavolat,“ uvedl Prymula. „Věřme, že tady nebude věčně to onemocnění, že v příštím roce už budeme moci svátky využít tak, jak je standardně využíváme, ale letos bychom neměli chodit na koledu, neměli bychom chodit k příbuzným, známým a zejména k těm prarodičům,“ podotkl.

K přeplněným hobby marketům, které byly tento čtvrtek otevřeny a v pátek i sobotu se těšily velkému zájmu lidí, dodal: „My jsme chtěli dát lidem šanci, aby v tom opravdu dlouhém víkendu měli určitou náplň, mohli pracovat na zahrádkách. Ale ten první den byl opravdu takový, že se nepodařilo dodržet to, co jsme si opravdu předsevzali. Aby tam byly dostatečné odstupy, aby tam nebylo nakumulování tolika lidí. Samozřejmě se to stalo a to je poměrně nepříjemné.“

Video Epidemiolog Prymula: O Velikonocích bez šupačky, školách s rouškami i slibných lécích - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík

„On si ne každý uvědomuje, že to onemocnění má opravdu až neuvěřitelnou schopnost se šířit. My zjišťujeme, pokud bereme různé výtěry, že v nosohltanu je někdy obrovská nálož viru. Není to jen o kýchání, ale ten člověk prostě vydechuje a virus se šíří do okolí,“ uvedl Prymula.

„Nejsme úplně stoprocentně ukáznění, byť bych chtěl poděkovat a překvapilo mě to, že doposud opravdu většinový přístup k tomu byl velmi seriózní. Teď jsme si začali myslet, že už jsme zvítězili, a on je to boj opravdu na velmi dlouhou, dlouhou dobu,“ dodal v ČT Prymula k Čechům, kteří polevili v dodržování opatření.

Takhle se budeme vracet do života

Vojtěch pro Lidové noviny uvedl, že bude záležet na studii promořenosti populace nákazou. Její výsledky mají být do konce dubna. Kdy tedy bude čas otevřít obchody či odložit roušky?

„Zcela jistě neotevřeme ze dne na den všechny obchody. Dokážu si však představit, že značná část běžných provozoven a obchodů by mohla do měsíce znovu začít fungovat,“ řekl Vojtěch. Jako jedny z posledních to budou prodejny s oblečením a zřejmě se nebude moci zkoušet v kabinkách.

Farmářské trhy by podle ministra mohly začít do konce dubna. Jejich režim ale prý bude přísnější: „Výdej se uzpůsobí tomu, aby se lidé neshromažďovali, aby zůstaly zachované rozestupy a podobně.“

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) během tiskovky k opatřením či nákupu respirátorů mluvil mj. o pormořenosti Česka a testování (6.4.2020)Ministr Adam Vojtěch (za ANO) během tiskovky k opatřením či nákupu respirátorů mluvil mj. o pormořenosti Česka a testování (6.4.2020) | Archiv Blesku

Nošení roušek bude v následujících měsících podle Vojtěcha standardem. Kdy přestanou být povinné? „Myslím si, že se bavíme o době někdy do června,“ uvedl s tím, že v jistých situacích budou povinné dál.

Bary a noční kluby se budou otevírat až v létě, restaurace asi v květnu. „V prvním sledu bychom povolili provoz restaurací do určité hodiny, tím je míněno přes den. A opět za předpokladu, že budou dodrženy rozestupy mezi stoly, dezinfekce ploch a podobně,“ řekl.

Bez hromadných akcí, jako jsou festivaly, se budou muset v létě fanoušci obejít. „Velké festivaly s účastí desetitisíců návštěvníků jsou prostě největším rizikem,“ uvedl Vojtěch. Ostatní kulturní akce by mohly proběhnout s omezením počtu osob například na stovku.

Video Klaus: „Koronaviru se nebojím.“ Na testy ale přesto musel, varoval i před inflací. - Blesk TV

Svatby možná budou povoleny v příštích měsících. „Mohly by být povoleny s určitým limitem osob. To je v příštích měsících reálné, přesný termín však zatím říct nedokážu,“ prohlásil ministr.

Vysoké školy se prý mohou otevřít ještě v dubnu, ale ve značně omezeném režimu pro individuální zkoušení. „Primárně by to fungovalo pro studenty posledních ročníků,“ řekl Vojtěch. Klasická výuka se podle něj obnoví až mnohem později.

Konkrétní plán rozvolňování restrikcí služeb prý ministr ještě nemá. „Kupříkladu kadeřnictví či kosmetické služby – u nich hledáme, jak ošetřit, aby nedocházelo k případnému přenosu viru, protože tam je poměrně blízký kontakt mezi lidmi. Nepředpokládám, že tyto služby otevřou hned po Velikonocích,“ uvedl Vojtěch.

O svátcích zatím policisté zaznamenali denně přes 600 přestupků

Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté ráno na twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi 600 přestupků, což je o polovinu víc než obvykle. Nejčastěji se setkávali se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že lidé nosili roušky na krku a nezakrývali si s nimi ústa a nos. Policisté ale současně ocenili, že lidé omezili výlety do turisticky atraktivních míst.

V obci na Šumpersku se u hřiště sešlo a popíjelo 18 lidí. Jde o nejvýraznější případ porušování vládních nařízení v souvislosti s šířením nového koronaviru, který policisté v Olomouckém kraji v uplynulých dvou dnech řešili. Oznámení o porušování nařízení přijali v předchozích dvou dnech policisté téměř 50, řekl dnes ČTK policejní mluvčí František Kořínek. Většinou šlo o případy, kdy lidé podle ohlašovatele neměli roušky či jinou ochranu dýchacích cest a shromažďovali se, případně o kombinaci obou.

„Ve čtyřech případech bude věc k dořešení oznámena příslušnému správnímu orgánu. Nejkřiklavějším případem bylo oznámené setkání a popíjení alkoholických a nealkoholických nápojů asi dvěma desítkami osob na posezení u hřiště v obci na Šumpersku. Policisté na místě zjistili celkem osmnáct osob ve věku od 13 až 66 let. Pro své jednání jsou tito lidé podezřelí z přestupku podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedl Kořínek.

U dalších oznámení podle něj policisté vyslaní na místo protiprávní jednání nezjistili, nebo stačilo upozornit na povinnost dodržovat pravidla.

„V souvislosti s ročním obdobím, krásným počasím a nedávným znovuotevřením hobby marketů policisté napříč krajem provádí kontroly i těchto provozoven. Zde dosud protiprávní jednání zjištěno nebylo. Také v dopravě se řidiči většinou chovají ohleduplně a ukázněně, takže policisté dosud nezaznamenali žádné výraznější zhoršení situace,“ uvedl mluvčí.

V Česku dosud zemřelo 132 lidí s nemocí covid-19, 422 pacientů se už vyléčilo. Nakažených bylo k dnešnímu ránu 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. Testovalo se 4841 vzorků, nejméně za tento týden.

Video Babiš v Blesku: O návratu k normálu, otevření škol i možném odkladu EET - Blesk TV

Grizelnis ( 13. dubna 2020 19:52 )

Máme ji na horách kde takový ***i jako Ty nejsou... a se.re.me na zákazy...a uz jsme si požádali o kompenzace a takovy ***i jako Ty to zaplatí!***

mislivec ( 13. dubna 2020 19:35 )

A kde to prosim máte, tu hospodu? Že bych se tam vydal, kdyby to nebylo daleko? U nás všecko zavřený, totál v pr_deli. A stát celí odpolko u vokýnka co stejně zavýrá v sedum, to nemá vejšku.

mislivec ( 13. dubna 2020 19:32 )

Tak já kvůli tomu uvažoval že začnu jezdit vlakem, když nemůžu na pivo do hospody. Že jako se projedu aspoň zadara. Ale nějak se mi nechce zbitečně někam jezdit, když tam vlastně nemusim.

Okýnka jsou supr akorát teď má být do středy chladno, tak nevim nevim a bojim bojim že z toho eště nastydnu. Čili abych se vrátil k vaší otázce: ano, je to všecko na palici

zanyn ( 13. dubna 2020 19:07 )

Inu lidé už si jaksi neuvědomují, že vždycky je něco za něco a za vše se musí platit. A ne penězi. Takže když liberálnost a svoboda, tak ona platí i pro virus.To je vidno v celém tom liberálním západním světě. A pokud chce někdo bojovat s virem a pandemií, tu nutně nastupuje diktatura karantenních zákonů. A ta zde ještě není tak drastická jako třeba u jiné inf. nemoci či radioaktivní zamoření.Ono bohužel ta dnešní generace ví HO o nějakém školení a zásadách civilní obrany, které my museli povinně absolvovat. Takže si to budou muset tvrdě protrpět. Obzváště, pokud se objeví nějaké daleko horší mutace či jiné doprovodné jevy. (Kolik těch vyléčených dodatečně zemřelo...). Prostě, ZA VŠECHNO SE PLATÍ. I ZA LIDSKOU BLBOST TĚCH DOLE I TĚCH SUPERAMBICIOZNÍCH TAM NAHOŘE.....

ivoadler ( 13. dubna 2020 18:11 )

Myslím, že v přístupu ke covid 19 jsme nemístně optimističtí. Ne náhodou Babiš před Velikonocemi apeloval na lidi, aby dodržovali pravidla. Najdou se blbci, kteří si řeknou, a co, vždyť o nic nejde. To se ukáže za pár dní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud