Do Česka míří „zázračný lék“ z Japonska. Dostanou ho desítky pacientů v Praze

Autor: ČTK - 
9. dubna 2020
12:10

Japonský lék favipiravir by měl být pro české pacienty s covid-19 dostupný v řádu dní. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Následně by měl být k použití i v dalších nemocnicích. Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy,“ uvedl Vojtěch.Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové bude darovaná část léků stačit asi pro 20 až 25 pacientů. „Pokud by bylo potřeba pro české pacienty víc, ČR ho může koupit pro dalších zhruba 80 pacientů,“ řekla. Podávat by se podle ministra mohl lidem se středně těžkým průběhem, kteří jsou v nemocnicích. „Ukazuje se, že favipiravir se osvědčil v prvních fázích onemocnění. Ke každému pacientovi se bude podle lékařů přistupovat individuálně,“ uvedla Storová.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku remdesivir. Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. „Byla jsem ujištěna, že v rámci středoevropského a východního prostoru bude ČR jednou z prvních,“ doplnila Storová. Česká pobočka Gileadu podle ní ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku. SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí.

V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. Podle ministra nejsou léky, protože jsou experimentální, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Část dostane Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic, které ho podají, a ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny podle něj experimentální léčbu financovat nemohou.

O ceně favipiraviru se podle Storové jedná, podle ministra půjde o řádově miliony korun za 80 pacientů. Remdesivir by podle Storové měl být „finančně dostupný“ „Myslím, že se nemusíme obávat, že by to byly nějaké extrémní náklady pro zdravotní systém,“ uvedla.

V zahraničí se kromě remdesiviru používají také některá antimalarika, různé druhy antivirotik včetně léků na chřipku či HIV, biologické léky nebo krevní plazma vyléčených s protilátkami, jejíž podávání pacientům se podle Storové chystá i v Česku. Všechny léky jsou ale experimentální a zatím se neuvažuje o jejich plošném používání u českých nemocných. S experimentální léčbou musí pacient podepsat souhlas. Česko kvůli možné nedostupnosti nebo využití v souvislosti s léčbou covid-19 zakázalo vývoz více než 300 léků, v různých lékových formách jde o 800 položek.

Video Vojtěch a novinky o koronaviru: Ministr řešil uvolnění opatření, promořenost Česka, testování i nákup respirátorů - ČTK

MarkusHermann ( 10. dubna 2020 04:42 )

Blesku,ten lék domluvil Okamura,ale to se vám nehodí mu dělat reklamu,to by musel být někdo z dem.klubu.

hejpockej ( 10. dubna 2020 01:40 )

leky jsou zrejme jen pro vyvoleny, jinak by jsme nemeli tolik zemrelych, holt lidem nad 75 se asi davaji jen prasky na spani

Templ ( 9. dubna 2020 21:58 )

Zacotomame nesmíte tolik číst Reflex pak se Vám to plete😂­😂😂prav­děpo­dobněj­ší verze je Carlae na co Amik sáhne tam 100 let tráva neroste👍

sidneyfoster ( 9. dubna 2020 17:19 )

No co !! Cibule naložená v Savu. To už tu bylo.

mikes15 ( 9. dubna 2020 17:11 )

A co ten zázračný lék pro taxikáře, made in USA?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud